fbpx

Lasery pikosekundowe

Lasery pikosekundowe charakteryzują się ultrakrótkimi impulsami, które trwają zaledwie bilionowe części sekundy ( 1 pikosekunda= 10-12 sekundy) oraz bardzo wysoką energią impulsu np. czas trwania impulsu to 450ps, a moc szczytowa 0,9 Gigawata. Przykładowo koreański laser Pico Premium ma moc potrzebną dla Warszawy skupioną w plamce 4mm.

Jak działają lasery pikosekundowe?

Lasery pikosekundowe generują impulsy światła o długość fali w zależności od konkretnego zastosowania, zwykle w zakresie od 532 nm do 1064 nm.
Dzięki tak krótkiemu czasowi i wysokiej mocy impulsu, działanie lasera pikosekundowego polega na rozrywaniu cząsteczek zawierających pigment w oparciu o efekt fotoakustyczny. Natomiast lasery o dłuższym impulsie np. typu Q switch, z powodu niewystarczająco krótkiego czasu trwania impulsu (5-50ns), wywołują głównie efekt fototermiczny. Różnica pomiędzy naprężeniami wywołanymi za pomocą efektu fotoakustycznego i fototermicznego, polega na innym mechanizmie wzrostu ciśnienia w cząsteczce i innym rezultacie działania. W laserach piko-sekundowych rozerwanie cząsteczek jest wynikiem wzrostu naprężeń akustycznych, które są o rząd większe od naprężeń fototermicznych. Dzięki temu, rozdrobnienie jest znacznie większe, przy zachowaniu tej samej energii impulsu.

Laser Q switch Laser pikosekundowy

Dodatkowo, działanie fotoakustyczne w porównaniu z fototermicznym, znacznie mniej nagrzewa skórę, a to właśnie nadmiar ciepła jest przyczyną bólu pacjenta.

Zaletą efektu fotoakustycznego jest więc nie tylko wyższa skuteczność, ale również:
• mniejszy ból,
• mniejsze ryzyko powstania blizn na skutek oparzenia – mniejsza energia potrzebna do osiągniecia efektu,
• mniejszy rumień po zabiegu.

Zastosowania medyczne laserów picosekundowych

Usuwanie tatuaży, makijażu permanentnego, przebarwień.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań technologii pikosekundowej jest usuwanie tatuaży, makijażu permanentnego, przebarwień.
Barwnik jest zamknięty w skórze w makrofagach i fibroblastach. Usuwanie polega na rozdrobnieniu komórek z barwnikiem za pomocą światła lasera. Po rozdrobnieniu dostaje się on do przestrzeni międzykomórkowej i jest wydalany poprzez układ limfatyczny. Rozerwanie cząstek na mniejsze fragmenty ma wpływ na skrócenie czasu i efektywność usuwania ich przez organizm. To znaczy im lepsze rozdrobnienie tym zabieg jest skuteczniejszy oraz mniejsza jest liczba niezbędnych zabiegów. Lasery pikosekundowe, dzięki swojej zdolności do tworzenia silnych efektów fotoakustycznych, mogą rozbijać pigmenty na mikroskopijne cząstki, które są łatwo usuwane przez organizm.
Ponadto, dzięki krótkiemu czasowi trwania impulsów, minimalizowane są uszkodzenia cieplne, które powodują ból podczas zabiegu i mogą prowadzić do blizn.
Ponieważ podstawą działania jest absorpcja światła w pigmentach tatuaży, a te różnią się składem chemicznym (różne kolory), nie ma jednej długości fali która potrafiłaby sobie poradzić ze wszystkimi kolorami. Aby to zapewnić system laserowy musi posiadać przynajmniej 3 długości fali.

Lasery pikosekundowe są wyposażone w kilka końcówek emitujących światło o różnych długościach fali.

Przykładowo koreański laser Pico Premium posiada 4 końcówki o następujących zastosowaniach:

585/595nm – melazma, błękitne tatuaże (595nm – nieco mniejsza absorpcja w melaninie niż dla 585nm)
650/660nm – piegi, zmiany pigmentowe, zielone tatuaże (660nm – nieco mniejsza absorpcja w melaninie niż dla 650nm)

Zabiegi frakcyjne

Lasery pikosekundowe są często wyposażane w aplikator frakcyjny. Dzięki takiej końcówce, laser pikosekundowy zdolny jest do wyindukowania w skórze optycznego zjawiska LIOB, a w konsekwencji uruchamia kaskadę procesów regeneracji skóry i stymuluje jej przebudowę. Plazma powstająca w ogniskach mikrosoczewek, powoduje kontrolowany rozpad tkanki w odpowiedniej warstwie skóry właściwej, z minimalnym oddziaływaniem na naskórek.

Przykładowo koreański laser Pico Premium Końcówka frakcyjna z mikrosoczewkami, wytwarza siatkę 360 mikropunktów o wyjątkowo dużej gęstości mocy. Ta duża gęstość mocy wynika z faktu, że jest to obecnie laser o najwyższej mocy 1,67GW.

Aplikator do zabiegów frakcyjnych laser Pico Premium

Zastosowania aplikatora frakcyjnego

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo