Decyzję „chcę być matką” kobiety podejmują dzisiaj o wiele później. Według GUS w ciągu ostatnich 10 lat liczba kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po trzydziestce, wzrosła o 70 procent, a tych po czterdziestce o 11.
Na zmiany dotyczące wieku kobiety, w którym decydują się na macierzyństwo ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze, żyjemy dłużej, bo znacznie zwiększyły się komfort i jakość naszego życia. Poza tym całkowicie zmieniła się społeczna rola kobiety. Kiedyś zajmowały się wyłącznie rodzeniem i wychowywaniem dzieci, to było główne zadanie. Teraz kobiety są pewne siebie, mają poczucie własnej wartości, poukładane życie zawodowe i osobiste i dopiero wtedy decydują się na macierzyństwo. Najpierw edukacja, potem satysfakcjonująca praca, a dopiero potem czas na urodzenie pierwszego dziecka. Tak myśli coraz więcej Polek.
Późne macierzyństwo – wyzwanie dla organizmu
Organizm kobiety po 35 r życia zasadniczo różni się od ciała dwudziestoletniej dziewczyny. Staje się on mniej wydolny i z tego powodu późna ciąża jest większym wyzwaniem. W okresie ciąży kobiece ciało przechodzi ogromną przemianę. Przemiana ta dotyczy zarówno zewnęrznego wyglądu jak i wewnętrznych organów kobiecych. Część zmian po urodzeniu dziecka nie znika. Ale czy zawsze musi być to zmiana na gorsze? Zdania są podzielone. Bardzo wiele zależy od tego, jak same postrzegamy siebie. Regeneracja dużo wolniej przebiega u czterdziestolatki, ponieważ metabolizm zwalnia, skóra najlepsze lata ma już za sobą. Proces regeneracyjny w organizmie przebiega wolniej, co nie oznacza, że zachodząc w tzw. późną w ciążę, należy spodziewać się tragedii. Wcale tak nie musi być.
Na co skarżą się najczęściej kobiety po tzw. późnej ciąży?
Po urodzeniu dziecka wiele elementów kobiecego ciała się zmienia, i to raczej nie na plus.
Przebarwienia czyli tzw. maska ciążowa.
Maska ciążowa dotyczy 20% ciężarnych. Ciemne plamy tworzą się najczęściej wokół ust, przy oczach, skroniach i na czole. Źródłem powstawania przebarwień są promienie słoneczne, na które kobiety w okresie ciąży są szczególnie wrażliwe. Wynika to z zaburzeń hormonalnych, które powodują, że melanina, odpowiadająca za pigmentację organizmów, produkowana jest w nadmiernej ilości.
Rozszerzone naczynka na policzkach i nogach.
Częstym problemem po ciąży są również popękane naczynka i żylaki. Może pojawić się trądzik, który jest związany z podwyższonym poziomem progesteronu i zwiększoną produkcją łoju.
Zmiany w wyglądzie brzucha
Skóra
Skóra na brzuchu u młodszych mam, zazwyczaj wraca do stanu sprzed ciąży, u tych nieco starszych, często traci sprężystość, pokrywa się rozstępami, powstają fałdy skóry.
Na wygląd brzucha po porodzie kobieta ma wpływ jeszcze w czasie ciąży. Ważne jest zarówno ile kilogramów przybrała, w jaki sposób pielęgnowała skórę na brzuchu, a także w jakiej kondycji były mięśnie brzucha. Należy jednak pamiętać, wiek kobiety mają swoje znaczenie i jego działania nie da się powstrzymać.
Ból pleców
Rozciągnięte mięśnie brzucha potrzebują czasu, aby powrócić do normalności, dlatego ciężar ciała po porodzie spoczywa głównie na mięśniach w plecach. Skutkiem tego może być ból, który utrudnia codzienną aktywność.
Nietrzymania moczu
W trakcie porodu struktury wieszadłowe pochwy oraz macicy ulegają mocnemu rozciągnięciu. Te zmiany prowadzić mogą do problemu nietrzymania moczu.
Ból krocza
Źle zrośnięte krocze (blizny) wywołuje ból oraz powoduje gorsze doznania seksualne.
Rozciągnięty biust
Ciąża i karmienie piersią zmieniają biust, piersi powiększają się nawet o 300 g. Czasem tempo ich rozrostu jest tak szybkie, że pojawiają się rozstępy. Siła ciążenia sprawia zaś, że biust opada, gdyż skóra nie jest w stanie go utrzymać. W piersiach stopniowo ubywa tkanki gruczołowej, a pozostaje tłuszczowa, skóra robi się mniej elastyczna. W efekcie piersi stają się mniej jędrne i powoli tracą kształt.
Wygląd mega ważny!
Wśród starszych mam obserwuje się dwie grupy. Jedna z nich to panie, które zawsze dbały o siebie, niezależnie czy są przed czy po ciąży. Na czas ciąży przerywają zabiegi odmładzające, wracają w momencie kiedy przestają karmić. Wchodzą w regularny rytm dbania o skórę i prewencji. Druga grupa, to kobiety, które przed ciążą nie interesowały się zabiegami w gabinecie. Urodziły dziecko w wieku 40., 42. lat i nagle znalazły się w grupie społecznej tzw. młodych matek i przeżywają szok, widząc jak bardzo różnią się wyglądem od młodych matek mających dzieci w ich wieku. Presje społeczna, że matka małego dziecka powinna być młoda jest nadal bardzo silna.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna mogą pomóc w powrocie do wyglądu, a nawet w niektórych przypadkach go poprawić, w stosunku do stanu sprzed ciąży.
Zabiegi
Przebarwienia, popękane naczynka,
Zasada działania aparatów do usuwania przebarwień i naczynek wykorzystuje pochłanianie światła przez melaninę lub hemoglobinę. W przypadku przebarwień wybór urządzenia zależy od głębokości położenia zmiany. Głębokie przebarwienia znajdujące się w skórze, pochodzenia hormonalnego, najlepiej usuwają lasery Nd:Yag (najgłębiej działające spośród dostępnych na rynku), które impulsem krótszym niż milionowa część sekundy rozrywają komórki z pigmentem. Jaśniejsze i płycej położone w naskórku plamy posłoneczne świetnie usuwają aparaty IPL.
Popękane naczynka na ogół występują na różnej głębokości. W tym przypadku jest zalecane stosowanie IPL o odpowiednim spektrum światła, działającym na kilku głębokościach.
Najnowszym rozwiązaniem technologicznym zarówno do przebarwień jak i naczynek jest hybrydowy IPL Lumecca™ Inmode. Dzięki nowej konstrukcja lampy w zabiegu wykonywanym Lumecca™ Inmode znacząco zwiększa się ilość usuwanych naczynek oraz rośnie całkowita skuteczność. Lumecca™ Inmode wykazuje większą selektywność i mniejsze nagrzewanie tkanek otaczających w stosunku do tradycyjnych IPL.
Żylaki
Technika laserowa umożliwia obecnie wykonanie zabiegu usuwania żylaków w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjantka powraca do normalnej aktywności.
ELVeS to laserowa terapia endożylna, opracowana przez firmę Biolitec, oferująca ambulatoryjny zabieg z najlepszym poziomem komfortu i bezpieczeństwa. Po badaniu USG i znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza światłowód do naczynia. Po włączeniu lasera naczynie jest naświetlane, a światłowód stopniowo wycofywany. Efektem jest zamknięcie żyły. ELVeS to obecnie „złoty standard” wśród zabiegów leczenia żylaków.
Zabiegi na brzuchu
Uzyskanie ładnego, płaskiego brzucha z jędrną skórą wymaga działania wielokierunkowego.
Powstanie fałdów na brzuchu jest spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej i brakiem jędrności skóry. Jednym z najskuteczniejszych bezinwazyjnych zabiegów usuwania tkanki tluszczowej jest obecnie kriolipoliza.
W przypadku ujędrniania medycyna estetyczna oferuje zabiegi bezinwazyjne masażu podciśnieniowego połączonego z światłem o długości 940nm lub prądem RF oraz zabiegi małoinawazyjne mikroiglowe prądem RF.
Bardziej agresywne inwazyjne działanie mikroigłami RF jest obecnie jedną z najefektywniejszych procedur leczenia rozstępów.
Poprawę napięcia mięśni można uzyskać poprzez stymulację ich skurczów za pomocą aplikatorów emitujących energię elektromagnetyczną.
Uzyskanie zadawalających efektów w poprawie wygłądu brzucha wymaga poddania się różnym zabiegom, a to się wiąże z poświęceniem odpowiednio dużego czasu, którego kobiety po porodzie zazwyczaj nie mają.
Zabiegi 3w1
Wychodząc na przeciw tym potrzebom obecnie producenci oferują aparaty, które umożliwiają jednoczesne wykonywanie różnych zabiegów podczas jednej sesji.
Aparat Cristal francuskiej firmy Deleo jest wyposażony w aplikatory do kriolipolizy oraz w aplikator grzejący światłem 940nm z masażem podciśnieniowym. Długość fali 940nm jest optymalną długością dla równoczesnego podgrzania tkanki tłuszczowej i włókien kolagenowych, których głównym składnikiem jest woda. Podwyższenie temperatury połączonej z drenażem podciśnieniowym powoduje wyraźną redukcję cellulitu i ujędrnianie skóry.
Inne połączenie zabiegów oferuje aparat Evolve izraelskiej firmy Inmode. Platforma Evolve jest urządzeniem przeznaczonym do: redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, rzeźbienia mięśni. Każdy z wymienionych zabiegów jest realizowany niezależnie za pomocą aplikatorów dedykowanych do danej procedury. Mechanizm działania aplikatorów Trim do redukcji tkanki tłuszczowej bazuje na kontrolowanym termicznym podgrzaniu skóry i tkanki podskórnej prądem RF. Selektywne działanie zapewnia zassanie tkanki tłuszczowej. Aplikatory do ujędrniania Tite wykorzystują energię prądu RF, która podgrzewa równomiernie i objętościowo skórę i warstwę podskórną. Aplikatory do poprawy napięcia mięśni Tone emitują energię elektromagnetyczną w celu stymulacji ich skurczów. Rezultatem jest wzmocnienie mięśni połączone z redukcją tkanki tłuszczowej i ujędrnieniem skóry.
Nietrzymanie moczu, ból krocza
Zespół rozluźnienia pochwy, brak jędrności oraz dodatkowy problem – nietrzymanie moczu – to często spotykane dolegliwości doskwierające kobietom po urodzeniu dziecka. Problem stanowi również wygląd miejsc intymnych. Te delikatne okolice, zmieniają się po porodach. Zmiany obniżają satysfakcję seksualną, powodują spadek samooceny i wstyd, nawet przed najbliższą osobą. Leczenie tego typu dolegliwości wykonuje się laserami CO2. Technika laserowa, ma wiele ważnych dla pacjentek zalet: jest bezinwazyjna, ma małą liczbę przeciwwskazań, zabieg jest wykonywany w gabinecie, podczas zwykłej wizyty u ginekologa i ma krótki czas trwania. Terapia jest bezbolesna również po zabiegu i nie wymaga znieczulenia a pacjentka w przeciągu tygodnia dochodzi do siebie.
Rozciągnięty biust
Rodzenie dzieci jest często przyczyną spadku piękna w okolicy piersi.
Gdy jedynym problemem są tylko rozstępy skutecznym zabiegiem jest zabieg mikroigłowy RF.
Podniesienie piersi , zmiana ich kształtu wymaga interwencji chirurga plastyka. Nie musi to jednak być zabieg obarczony bliznami z długim czasem rekonwalescencji. Najnowsze metody chirurgii plastycznej do korekcji piersi wykorzystują efekt grzania prądem RF.
Lipiliza RFAL
Izraelska firma Inmode opracowała procedurę RFAL (RF Assisted Lipolisis) minimalnie inwazyjną liposukcję z równoczesnym liftingiem skóry. Efektem zabiegu jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej, z równoczesnym liftingiem skóry. Zabieg charakteryzuje się: znacznie mniejszą utratą krwi, małym obrzękiem, jednorodnym efektem podskórnym. Nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zabieg BodyTite polega na ogrzewaniu skóry poprzez przepływ prądu RF pomiędzy elektrodami: wewnętrzną i zewnętrzną, z jednoczesnym odsysaniem tkanki tłuszczowej. Dzięki systemom kontroli temperatury BodyTite jest w pełni bezpieczny. Ciepło generowane wokół końcówki aplikatora koaguluje naczynia krwionośne i upłynnia tłuszcz co redukuje ból po zabiegowy, obrzęki i zasinienia. Skurcz termiczny przegród włóknistych i włókien kolagenowych skutkuje natychmiastowym obkurczaniem skóry. Proces poprawy trwa jeszcze przez kolejne 6 miesięcy.
Dojrzałe mamy po 35 r życia, tak jak nas wszystkich, zewsząd atakują zdjęcia pięknych modelek, idealnie ubranych blogerek, modnych i pożądanych aktorek. W głębi duszy każda kobieta chce być taka jak one. Dobrze dobrane zabiegi medycyny estetycznej w dużym zakresie to umożliwiają.