Wprowadzenie: trądzik i blizny potrądzikowe jako wyzwanie dla medycyny estetycznej
Trądzik pospolity
Trądzik pospolity jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Zmiany chorobowe występują głównie w grupie młodych osób – pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Z problemem trądziku zmagają się nie tylko osoby młode, często zmiany chorobowe pojawiają się u osób dojrzałych, w wieku 40 oraz 50 lat. Tego typu trądzik określany jest mianem trądziku późnego.
Zmiany chorobowe w trądziku pospolitym pojawiają się najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe. W zależności od nasilenia zmian i ich rodzaju, stosuje się leczenie lekami przeciwbakteryjnymi działającymi ogólnie oraz lekami stosowanymi miejscowo.
Dotkliwe blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Wyleczenie ich w sposób farmakologiczny jest trudne, a można powiedzieć nawet niemożliwe. Charakterystyczną cechą blizn potrądzikowych jest równoczesne występowanie na skórze płytkich i głębokich nierówności. Niechcianą „pamiątką” po trądziku mogą być również przebarwienia pozapalne.
Trądzik rożowaty
Główną cechą trądziku różowatego jest pojawianie się zaczerwienienia twarzy, które może mieć związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy, zdenerwowaniem, stresem. Wyróżnia się 4 stadia choroby. 3 stadium charakteryzuje się występowaniem grudek i krostek, podobnych do wyprysków w okresie dojrzewania. Wykwity powstają na podłożu rumienia, który już nie znika z twarzy
3.2. Lasery i makroigły RF: zastosowanie w terapii trądziku pospolitego i blizn potrądzikowych.
Leczenie trądzika pospolitego – przegląd urządzeń
Dotychczas najpopularniejsze metody leczenia trądziku pospolitego opierały się na doustnych i miejscowych środkach farmakologicznych.
Jednym z najskuteczniejszych leków doustnych w zaawansowanych stanach chorobowych opornych na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie jest isotretinoina. Niestety ma ona również dzialanie uboczne.
Ostatnio pojawiły się doniesienia dotyczące pozytywnych efektów leczenia trądziku makroigłami RF Morpheus8 izraelskiej firmy Inmode.
Makroigły RF Morpheus8
Morpheus8 firmy Inmode to aplikator, którego budowa i działanie zasadniczo różni się od tradycyjnych mikroigieł RF. Różnica polega na wartości emitowanej energii oraz przepływie prądu między końcem mikroigły, a drugą elektrodą. W Morpheus8 cała powierzchnia kontaktu aplikatora ze skórą jest elektrodą. Przegrzaniu podlega obszar pomiędzy czubkiem igły, a powierzchnią. Uzyskuje się poziomą i pionową stymulację termiczną. Morpheus8 jest obecnie jedynym aplikatorem mikroigłowym RF działającym wielowarstwowo.
Morpheus8 w leczeniu trądziku
Wyniki badań wskazują, że wykonanie 3 zabiegów Morpheus8 co dwa miesiące umożliwia zmniejszenie dawki isotretinoiny do 20 mg 2 razy w tygodniu przez 8 miesięcy. Przy czym uzyskane efekty leczenia są bardzo obiecujące. W porównaniu z leczeniem tylko isotretinoiną na leczenie pozytywnie zareagowalo 1,5 razy więcej pacjentów. Po 5 latach nawrotów było 5 razy mniej, a blizny potrądzikowe wystąpiły 2 do 3 razy rzadziej.
Leczenie blizn potrądzikowych
Najczęstszym typem blizn potrądzikowych są blizny atroficzne – zanikowe, które tworzą zagłębienia w skórze; pod względem histologicznym są to ubytki kolagenu i elastyny.
Blizny, które można sklasyfikować jako naskórkowe lub w skórze właściwej. Zmiany naskórkowe to utrata gładkości powierzchni oraz. Zmiany w skórze właściwej objawiają się jako większe ubytki i ogólna utrata objętości i elastyczności z powodu elastozy i utraty kolagenu.
Porównanie laserów i mikroigieł RF do leczenia blizn potrądzikowych
Jednym z najpopularniejszym zabiegiem leczenia blizn potradzikowych jest zabieg frakcyjny laserowy lub mikroigłowy RF.
Lasery nieablacyjne
Gdy celem jest poprawa powierzchni skóry, wystarczający jest zabieg z użyciem mniejszej energii, działający płytko. Preferowane są wówczas ablacyjne zabiegi frakcyjne o dużej gęstości naświetlanych punktów skóry. Laser frakcyjny nieablacyjny o długościach fali do 1550 nm powoduje jedynie podgrzanie wody w komórkach, bez odparowywania, co skutkuje szybszym procesem gojenia, nie prowadzi do łuszczenia się skóry, ale też wywołuje dużo słabsze efekty. Aktualnie odchodzi się od tej metody przy leczeniu blizn potrądzikowych.
Lasery ablacyjne, mikroigły RF
Z kolei do korekcji skóry właściwej czynnikiem krytycznym jest głębokie nagrzewanie i trzeba oddziaływać większą energią. Jednak w przypadku impulsów o większej energii, poszerza się strefa uszkodzeń termicznych skóry i odległość poszczególnych punktów musi być większa. Czyli stosowanie większych energii wymaga zmniejszenia gęstości punktów frakcyjnych.
Działanie ablacyjne można uzyskać za pomocą frakcyjnego lasera CO2 lub mikroigieł RF. W przypadku zabiegów laserowych mikrokolumny/mikrokanały mają największy przekrój na powierzchni skory, a wraz z głębokością ich średnica zmniejsza się. Najbardziej uszkodzony jest więc naskórek, a głębsze warstwy zawierające kolagen zostają słabiej przegrzane.
Większość urządzeń dostępnych na rynku zarówno laserowych jak i mikroigłowych wymaga wykonania kilku zabiegów, ponieważ ich możliwości technologiczne nie pozwalają na równoczesne działanie naskórkowe i w skórze właściwej.
Zasadnicza różnica pomiędzy laserem, a mikroigłami polega na stopniu uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry.
W zabiegu prądem RF odwrotnie niż w laserowym większość energii wydziela się w głębszych warstwach skóry, przy mniejszym uszkodzeniu naskórka. Uzyskuje się większą przebudowę kolagenu i lepszą regenerację tkanki łącznej.
Laser CO2 ponieważ działa powierzchniowo jest niezbędny w zabiegach usuwania płytkich blizn natomiast gorzej radzi sobie z głębokim działaniem.
Nowoczesne systemy mikroigłowe np. Morpheus8 mają kilka końcówek działających powierzchniowo lub na różnych głębokościach w skórze właściwej. Wykonując kilka przejść rożnymi końcówkami, można wykonać zabieg ablacyjny naskórkowo i w warstwach głębokich skóry. Dodatkową zaletą mikroigieł jest mniejsze ryzyko przebarwień po zabiegowych.
IPL w leczeniu trądzika różowatego
Za pojawienie się na skórze twarzy zaczerwienienia w postaci plam czy całych powierzchni odpowiadają naczynia krwionośne. Niestety, im częściej dochodzi do reakcji naczyń, tym większe ryzyko, że zaczną one pękać, a pod skórą wytworzy się stan zapalny. W efekcie rumień utrzymuje się niemal cały czas.
Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się zabiegi zamykania naczyń wykonywane przy pomocy impulsowych źródeł światła IPL.
Zabieg polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy tzn. emitowane przez urządzenie fale światła są absorbowane przez barwnik krwi (hemoglobinę). Krew, która jest obecna w naczyniach wybiórczo wychwytuje promieniowanie lasera w większym stopniu niż otaczające tkanki. Promienie światła docierają w głąb naczyń, gdzie są absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach. Wskutek tego dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynka, które zostaje nieodwracalnie zniszczone i wchłonięte.
Zabieg usuwania rumienia nie wymaga znieczulenia.
IPL Lumecca
Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych jest IPL Lumecca Inmode izraelskiej firmy. Parametry techniczne Lumecca pozwalają na uzyskanie lepszych efektów leczniczych w znacznie krótszym czasie przy mniejszym ryzyku wystąpienia efektów ubocznych. Dobre rezultaty można zaobserwować średnio miesiąc do dwóch wcześniej w porównaniu z terapią innymi urządzeniami. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa intensywne ciepło, ale ze względu na niską gęstość energii ryzyko poparzeń zostało prawie całkowicie wykluczone. Zaczerwienie po zabiegu występuje tylko przez 3-4 godz. Nie występują obrzęki.
Wybór odpowiedniego urządzenia: efektywność, bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta
Decydując się na wyposażenie gabinetu w urządzenia laserowe należy sprawdzić czy wybrany sprzęt:
- posiada odpowiednie certyfikaty medyczne
- jest wyprodukowany przez uznaną firmą na świecie lub kraju
- posiada w kraju autoryzowanego dystrybutora sprzętu
- posiada w kraju autoryzowany serwis
Certyfikat medyczny CE jest podstawowym dokumentem dopuszczającym w Polsce urządzenia medyczne do leczenia. Stosowanie aparatów nie posiadających certyfikatu CE naraża nie tylko na działanie niezgodne z obowiązującym prawem, ale także naraża pacjenta na niebezpieczne działanie w trakcie zabiegu.
Dla pacjenta nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy zabiegiem frakcyjnym laserem CO2 czy mikroigłami RF. Obydwa zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu jest podobny
Dla operatora ważnym elementem jest możliwość rozszerzenia swojej oferty zabiegowej. W obydwu przypadkach jest to możliwe. Dla lasera CO2 będą to zabiegi dermatochirurgiczne. Dla makroigieł Morpheus8 zabiegi redukcji cellulitu oraz zabiegi liftingu powiek.
Frakcyjne leczenie trądziku jest często wspomagane działaniem biostymulacyjnym lampy LED. Długość fali 415nm eliminuje bakterie (Cutibacterium acne) odpowiedzialne za stany zapalne.
Edukacja i wsparcie dla specjalistów: klucz do sukcesu w leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych
Wybierając urządzenie należy się upewnić czy producent lub autoryzowany dystrybutor zapewniają profesjonalne szkolenia kliniczne i techniczne. Po instalacji sprzętu personel/operatorzy sprzętu powinni zostać przeszkoleni w zakresie procedur oraz technicznej obsługi. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy powinni otrzymać certyfikaty.
Ważnym elementem decyzyjnym powinny być informacje o autoryzowanym serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
Serwis powinien zapewniać:
- szybką reakcję
- 14-dniowy termin naprawy gwarancyjnej
- automatyczne przedłużenie okresu gwarancji o czas naprawy, przy czasie naprawy przekraczającym 7 dni
- aparat zastępczy przy przedłużających się naprawach
- regularne przeglądy sprzętu
- naprawę sprzętu wielkogabarytowego na miejscu u klienta.