Rak pęcherza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów dróg moczowych. W 80% jest to nowotwór powierzchowny, który nie nacieka ściany pęcherza moczowego. Podeszły wiek jest wysokim czynnikiem ryzyka wystąpienia guzów pęcherza. Charakterystyczną cechą tej choroby jest wysoki wskaźnik nawrotów. Do 60% po 1 roku.
Obecnie złotym standardem w leczeniu guzów pęcherza jest TURBT (Trans-urethral resection of blader Tumor). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu w asyście anastezjologa.
Średnia długość pobytu w szpitalu dla TURBT wynosi 1,6 dnia, a 5-letni czas przeżycia 93%. Koszt zabiegu to około 5000 zł. W USA w 2010r koszty TURBT szacowano na 3,98 miliarda dolarów.
Ze względu na starzenie się społeczeństwa koszty szpitalnego leczenia guzów pęcherza będą rosnąć. Między innymi z tego względu wzrosło zainteresowanie leczenia raka pęcherza innymi metodami niż TURBT.
W 2020r zaprezentowano w Wielkiej Brytani nową metodę leczenia guzów pęcherza:
laserowy zabieg usuwania guzów pęcherza TULA – Trans-urethral Laser Ablation.
Impulsem do wykorzystania lasera w leczeniu nowotworów pęcherza były głównie dwa czynniki:
- medyczny – starsi pacjenci, często z innymi chorobami współistniejacymi nie zawsze mogą być znieczulani dla potrzeb zabiegu
- ekonomiczny – eliminacja pobytu w szpitalu
W Polsce już są dostępne akcesoria do zabiegu laserowego usuwania guzów pęcherza TULA.
Opis zabiegu TULA
TULA jest zabiegiem ambulatoryjnym z wykorzystaniem cystoskopów. W zakresie znieczulenia stosuje się tylko żel znieczulający przy wprowadzaniu endoskopu.
Przez kanał roboczy cystoskopu jest wprowadzany specjalnie zaprojektowany światłowód lasera Leonardo Dual firmy Biolitec. Laser Leonardo Dual emituje równocześnie dwie długości fali 980nm i 1470nm. Długość fali 980nm jest dobrze absorbowana w hemoglobinie, a 1470nm w wodzie. Dzięki temu podczas zabiegu nie występują krwawienia oraz głębokość penetracji w tkance nie przekracza 1mm. Laser diodowy Leonardo® Dual, Laser diodowy Leonardo® Mini Dual
Moc światła lasera w trakcie zabiegu wynosi 2W dla długości 980nm i 4W dla 1470nm.
W trakcie zabiegu można pobrać materiał do badań histopatologicnych.
Zabieg TULA jest dobrze przebadany klinicznie.
Zalety zabiegu TULA
- Ambulatoryjny zabieg nie wymagający znieczulenia
- Zabieg pod kontrolą wzroku, z wykorzystaniem cystokopu
- Doskonała waporyzacja i koagulacja
- Precyzyjne działanie światła w tkance, bez ingerencji cieplnej w mięśniówkę – brak bólu
- Brak odruchów mięśniowych podczas usuwania guzów
- Atraumatyczny koniec światłowodu, umożliwiający łatwe i bezpieczne wprowadzanie do kanału roboczego cystoskopu
- Brak rekonwalescencji – pacjent po zabiegu wraca do domu
- Możliwość wykonania zabiegu podczas wizyty kontrolnej – szybka reakcja, pacjent nie jest narażony na oczekiwanie przyjęcia do szpitala
- Niższy koszt zabiegu – nie ma kosztu hospitalizacji