Znaczenie ginekologii estetycznej we współczesnej medycynie
Wiele problemów zdrowotnych kobiet wynika z zaburzeń związanych z fizjologią żeńskich narządów płciowych.
Następstwa związane z: porodami, zmianami hormonalnymi, starzeniem, infekcjami dotyczą nie tylko fizycznych, organicznych dysfunkcji w obrębie intymnych stref, ale także wpływają na powstanie niekorzystnych zmian w sferze psychiki kobiet.
Mniej więcej jedna na trzy kobiety w wieku 45 lat i jedna na dwie kobiety w wieku 65 lat ma wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ostatnie badania pokazały, że niektóre formy seksualnej dysfunkcji pojawiają się rok po porodzie u 58% matek rodzących pierwszy raz. Skarżą się one głównie na niewystarczające nawilżenie, nieprawidłowe odczuwanie pochwy, wiotkość pochwy, ciasność pochwy, ból przy pożyciu i nietrzymanie moczu podczas pożycia.
W przypadku jednej na dziesięć kobiet, seks jest bolesny za każdym razem. Najnowsze badania obejmujące prawie 7.000 brytyjskich kobiet w wieku 16 do 74 lat wykazały, że prawdopodobnie wszystkie kobiety tuż przed sześćdziesiątką i zaraz po sześćdziesiątce odczuwają ból podczas stosunku, a zaraz po nich kobiety w wieku 16 do 24.
W ocenie specjalistów choroby narządów płciowych u kobiet powodują pogorszenie się ogólnego przystosowania emocjonalnego, występują stany nadpobudliwości, niepokoju i depresja. Występujące u kobiet problemy natury psychologicznej nierzadko wynikają z ogólnie przyjętego poglądu, że narządy płciowe człowieka są traktowane jako wstydliwe części ciała.
Zastosowania laserów w ginekologii estetycznej
Lasery w ginekologii estetycznej są stosowane od 15 lat. Są to lasery erbowe emitujące światło o długości fali 2940nm oraz lasery CO2 emitujące światło o długości fali 10600nm. Znacznie szersze zastosowanie znalazły lasery CO2 Wynika to z faktu bardzo płytkiego wnikania w tkankę lasera erbowego. Jego efekt termiczny jest bardzo jest płytki.
Laser erbowy
Zasięg fotonów lasera erbowego wynosi kilkadziesiąt mikrometrów i jest ponad 10 razy mniejszy niż penetracja lasera CO2. Zastosowanie terapeutyczne ograniczone jest do wyparowania błony śluzówki pochwy. Stosowanie lasera erbowego jest skuteczne tylko w atrofii menopauzalnej, zmniejsza suchość pochwy.
Laser CO2
W ginekologii estetycznej jest wykorzystywane głownie działanie frakcyjne lasera CO2. Na skutek generowania w tkance selektywnych, odpowiednio odseparowanych od siebie mikro-obszarów (tzw. frakcji), dochodzi do odparowania i przegrzania (koagulacji) tkanki. Głębokość działania to około 1mm.Tak odnowione w wyniku przebudowy włókna kolagenowe posiadają niczym niezaburzoną, prawidłową strukturę przestrzenną, zatem jako efekt końcowy zabiegu, uzyskuje się odmłodzenie, poprawę jędrności i elastyczności oraz przywrócenie należytej grubości tkanki.
Laserem CO2 wykonuje się zabiegi: ujędrniania i odmładzania pochwy, łagodzenia dyspareunii, leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, ujędrniania, wygładzania i wybielania warg sromowych, leczenia zaburzeń wydzielania pochwy (zmian pomenopauzalnych).
Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Makroigły RF
Tak jak w innych dziedzinach medycyny estetycznej tak i w ginekologii stale są ulepszane stare technologie i wprowadzane nowe. Najnowszą technologią wykorzystywana w zabiegach endowaginalnych są makroigły RF Morpheus8V.
Po raz pierwszy w aplikatorze dopochwowym wykorzystano makroigłowy frakcyjny RF. W porównaniu z dotychczas stosowanym aplikatorem laserowym można oddziaływać warstwowo na większej głębokości i z większą energią. W ten sposób znacznie wzrasta skuteczność przebudowy kolagenu.
Morpheus8V umożliwia wewnątrzpochwowe podśluzówkowe przemodelowanie ścian pochwy. Lekarz ma możliwość precyzyjnego ukierunkowania działania aplikatora oraz regulacji głębokości leczenia od 1 do 3 mm. Za pomocą matrycy 24 cienkich pozłacanych makroigieł RF Morpheus8V wywołuje klinicznie potwierdzoną frakcyjną elektrokoagulację i objętościowe rozgrzewanie tkanki, prowadzące do obkurczenia kolagenu.
Zakres zastosowań jest podobny do lasera CO2 , jednak skuteczność zabiegów wewnątrz pochwowych ze względu na głębokie działanie makroigieł RF jest znacznie większa. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Wybór odpowiedniego urządzenia – lasera, makroigieł RF; kluczowe czynniki do rozważenia
Kryteria wyboru urządzenia do gabinetu ginekologii estetycznej można podzielić na: ekonomiczne i zabiegowe.
Ekonmiczne
Ekonmiczna ocena wyboru urządzenia jest zależna od wielu indywidualnych czynników inwestora oraz czynników ogólnych takich jak: aktualne możliwości inwestycyjne, wielkość gabinetu, koszty eksploatacji, ceny zabiegów w obszarze lokalizacji gabinetu i.t.p.
Zabiegowe
Wybierając urządzenie do gabinetu ginekologii estetycznej należy odpowiedzieć na pytanie: czy ograniczamy działanie urządzenia tylko do małoinwazyjnych zabiegów ginekologicznych czy chcemy nim wykonywać również zabiegi dermatochirurgiczne.
W obydwu przypadkach odpowiedź jest jednoznaczna.
Urządzenia tylko do małoinwazyjnych zabiegów ginekologicznych
Laser CO2 w porównaniu z makroigłami RF charakteryzuje:
- płytsze działanie, co zmniejsza skuteczność zabiegu
- brak możliwości rozszerzenia o inne zabiegi ginekologiczne mające znaczny wpływ na poprawę fizjologii żeńskich narządów płciowych.
W aparacie EmpowerRF makroigły RF Morpheus8V są tylko jednym z 6 aplikatorów. Aparat oferuje możliwość kompleksowego leczenia schorzeń narządów kobiecych. . Wykorzystuje kombinację synergicznych komplementarnych energii, w tym częstotliwości radiowej (RF) i elektrycznej stymulacji mięśni (EMS). 6 aplikatorów zapewnia szereg wysoce skutecznych, minimalnie inwazyjnych procedur), aby rozwiązać typowe problemy zdrowotne kobiet.
Zastosowana w kombinacja trzech technologii pozwala na spersonalizowane, warstwowe procedury dotyczące szerokiego zakresu kobiecych stanów: stresu, układu moczowego, osłabienia dna miednicy, przerostu tkanki tłuszczowj i procesu starzenia.
Zabiegi są dobierane do indywidualnych potrzeb i warunków pacjentek Nie wymagają znieczulenia ogólnego oraz charakteryzują się krótkim czasem rekonwalescencji.
EmpowerRF jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologią, poprawiającą jakość życia kobiet. Za pomocą tej jednej platformy, można leczyć szeroki zakres kobiecych chorób.
Urządzenia do małoinwazyjnych zabiegów ginekologicznych i zabiegów dermatochirurgicznych
W tym przypadku należy wybrać laser CO2 ponieważ tylko on posiada możliwość zarówno cięcia jak i dzialania frakcyjnego. Umożliwia wykonanie małoinwazyjnych zabiegów dermatochirurgicznych oraz chirurgicznych w ginekologii ( kłykciny kończyste, włókniaki, polipy, itp.) Skuteczność laser CO2 w zabiegach endowaginalnych będzie znacznie mniejsza od makroigieł RF.
Szkolenie i wsparcie dla lekarzy: jak skutecznie wprowadzić technologię laserową do gabinetu
Decydując się na wyposażenie gabinetu w urządzenia laserowe lub makroiglowe RF należy sprawdzić czy wybrany sprzęt:
- posiada odpowiednie certyfikaty medyczne
- jest wyprodukowany przez uznaną firmą na świecie lub kraju
- posiada w kraju autoryzowanego dystrybutora sprzętu
- posiada w kraju autoryzowany serwis
Certyfikat medyczny CE jest podstawowym dokumentem dopuszczającym w Polsce urządzenia medyczne do leczenia. Stosując aparaty nie posiadające certyfikatu CE narażamy się nie tylko na działanie niezgodne z obowiązującym prawem, ale także narażamy pacjenta na niebezpieczne działanie w trakcie zabiegu.
Wybierając urządzenie należy się upewnić czy producent lub autoryzowany dystrybutor zapewniają profesjonalne szkolenia kliniczne i techniczne. Po instalacji sprzętu personel/ operatorzy sprzętu powinni zostać przeszkoleni w zakresie procedur oraz technicznej obsługi. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy powinni otrzymać certyfikaty.
Ważnym elementem decyzyjnym powinny być informacje o autoryzowanym serwis gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Serwis powinien zapewniać:
- szybką reakcję
- 14-dniowy termin naprawy gwarancyjnej
- automatyczne przedłużenie okresu gwarancji o czas naprawy, przy czasie naprawy przekraczającym 7 dni
- aparat zastępczy przy przedłużających się naprawach
- regularne przeglądy sprzętu
- naprawę sprzętu wielkogabarytowego na miejscu u klienta.