Lato to naturalny okres, w którym zdejmujemy ciężkie buty, na stopy wsuwamy sandałki. Stopy mogą „oddychać”. I tu pojawia się dręczący nas problem – stan naszych stóp. Niestety, istnieje wiele dolegliwości, które mogę je oszpecić, sprawiając, że wyjście na plażę albo założenie japonek nie będzie przyjemnością, lecz dyskomfortem. Jednym z takich problemów to grzybica paznokci.
Grzybica paznokci to problem dotykający wielu osób. Jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza latem. Szacuje się, że ponad 40 proc. populacji cierpi na tę chorobę. Z racji korzystnych warunków do rozwoju grzyba częściej pojawia się na paznokciach stóp, niż dłoni. Odpowiedzialne są za nią grzyby – dermatofity. Do rozwoju potrzebne są im ciepło i wilgoć. To właśnie takie warunki idealnie odpowiadają grzybom, które infekują nasze paznokcie. Paznokcie zaczynają zmieniać barwę z białej na żółtą, a nawet brązową. Zdarza się również, że zaczynają grubieć, następnie strzępią się i odpadają.
Mimo iż podczas ciepłych dni szczególnie dbamy o nasze paznokcie, nie powinnyśmy ulegać złudzeniu, że są całkiem bezpieczne. Jest wręcz przeciwnie. W lecie znacznie łatwiej zarazić się grzybicą paznokci niż zimą.
Aby uniknąć najgorszego scenariusza latem, grzybicę należy leczyć.
Naszą uwagę powinny przykuć plamki na krawędzi płytki paznokcia oraz wszelkie rozwarstwienia. Jeżeli to zbagatelizujemy, infekcja może przenieść się na pozostałe paznokcie i inne części stóp. Możliwa jest nawet nieodwracalna strata części lub całości płytki. Gdy zauważymy takie zmiany, powinniśmy udać się do dermatologa lub podologa.
Leczenie
Tradycyjne
Leczenie grzybicy paznokci przysparza choremu sporo trudności. Przede wszystkim musi uzbroić się w cierpliwość. Istniejące leczenie farmakologiczne zawiera leki doustne i środki stosowane miejscowo. Na rynku dostępna jest duża liczba preparatów na grzybicę paznokci. Niestety ich skuteczność, także tych na receptę, nie jest zawsze 100%.
Leczenie miejscowe jest mało skuteczne, szczególnie w przypadku gdy obszar degradacji paznokcia jest duży (więcej niż połowa paznokcia, lub kilka paznokci). Środek należy nakładać kilka razy w tygodniu przez kilka miesięcy co komplikuje rekonwalescencję.
Leki doustne trzeba zażywać przez kilka miesięcy, przy czym są ich wadą jest duża toksyczność, trzeba więc przed i w trakcie kuracji kontrolować działanie wątroby. Jest wielu pacjentów, u których nie ma możliwości zastosowania tej metody, takich jak: diabetycy, pacjenci po przeszczepach, pacjenci zażywający wiele leków i pacjencie z problemami wątrobowym. Przeciwgrzybiczne leki doustne nie gwarantują jednak sukcesu ponieważ istnieją udokumentowane przypadki gdzie niektóre grzyby stały się odporne na leki.
Laserowe
Od paru lat grzybicę paznokci leczy się za pomocą lasera Nd:YAG. Laser Nd:YAG usuwa grzybicę za pomocą kontrolowanego efektu termicznego, niszczy komórki grzyba.
Energia impulsu laserowego przenika przez paznokieć osiągając najgłębsze warstwy zakażenia. Wzrasta temperatura mikroorganizmów. Tkanki otaczające miejsce zakażenia pozostają nieuszkodzone
Światło lasera jest jednokierunkowe i ma dużą zdolność do skupiania dużej energii w określonym punkcie, co w połączeniu z krótkim czasem impulsu pozwala na osiągnięcie dużej skuteczności.
Badania kliniczne wykazują skuteczność wyleczenia na poziomie 88,6% oraz 92,2%, co oznacza że jest to obecnie najbardziej skuteczna metoda leczenia, nie toksyczna i nie wpływająca na tkanki otaczające. Jest bardzo użyteczna u pacjentów z cukrzycą, oraz pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi lub złożonymi, które wymagają zażywania dużej ilości leków; co zwiększa ilość pacjentów u których można wykonać ten typ zabiegu.
Zabieg
Procedura składa się z trzech kroków:
- Spiłowanie paznokcia dla polepszenia penetracji lasera
- Aplikowanie światła lasera poziomo i pionowo.
- Końcowe naświetlenie wokół płytki paznokcia w celu zapobieżenia nawrotowi grzybicy
Na ogół zabieg laserowy składa się z 4 sesji 15 minutowych co 15 dni. Laser można zastosować do wszystkich paznokci: zainfekowanych.
Leczenie jest bezbolesne i bardzo dobrze akceptowane przez pacjentów.
Stan paznokci wpływa na nasz wizerunek, ponieważ świadczy o tym jak o siebie dbamy. Dbałość o piękno paznokci, ich kształt, strukturę i połysk, powinna stać się cyklicznym rytuałem.