Obecnie 80% kobiet cierpi na cellulit. To stan, który dotyka kobiety niezależnie od typu ciała. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które kobiety chciałyby zmienić w swoim ciele, gdyby mogły. Teraz, gdy lepiej poznano czynniki odpowiedzialne za powstanie cellulitu, można było zaoferować skuteczniejsze metody leczenia.
Biorąc pod uwagę obecne technologie leczenia cellulitu wyodrębnia się dwa rodzaje: powierzchowny i głęboki.
Typ powierzchowny to zespół skórki pomarańczowej, który jest wynikiem nadmiernego ciśnienia wewnątrz ścian oddzielających komórki tłuszczowe, co prowadzi do nienormalnie dużego obrzęku i zwłóknienia.
Cellulit głęboki to zlokalizowany nadmiar tkanki tłuszczowej. Dotyczy to warstwy tłuszczu znajdującej się pomiędzy mięśniami a powierzchniową przestrzenią pod skórą (zwaną tkanką podskórną).
Zapotrzebowanie kobiet na metody skuteczniejszego leczenia cellulitu doprowadziło w ostatnich latach do wielu innowacji technologicznych, z których niektóre są bardziej skuteczne niż inne.
Stopnie zaawansowania cellulitu powierzchniowego
Cellulit, znany wszystkim pod nazwą skórki pomarańczowej, to nic innego jak rozluźniona tkanka łączna oraz zniekształcona tkanka tłuszczowa, uwidaczniająca się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień.
W momencie, kiedy tkanka łączna jest rozluźniona i rozrastająca się tkanka tłuszczowa zaczyna wywierać na nią nacisk następują po sobie kolejne stadia cellulitu. Najpierw występuje rozluźnienie i upośledzenie krążenia krwi, następnie narasta obrzęk, narastają procesy tkankowe takie jak włóknienie tkanki łącznej, zrosty. W ostatnim stadium pakiety komórek tłuszczowych są otorbione czyli otoczone dookoła tkanką łączną (tłuszcz zbija się w grudki).
Teorie przyczyn powstania cellulitu
Teoria krążeniowa
Teoria krążeniowa doszukuje się przyczyn powstania cellulitu w zaburzeniach mikrokrążenia, które powodują niedostateczne odżywianie komórek tłuszczowych, prowadząc do zmian w ich metabolizmie. W wyniku zaburzeń metabolicznych adipocyty nadmiernie powiększają swoją objętość i „rozpychają” się w tkance, powodując ucisk
na znajdujące się w pobliżu naczynia krwionośne. Ucisk utrudnia przepływ krwi i limfy, powodując zastoje, które
w konsekwencji prowadzą do zwiększenia przepuszczalności ścianek naczyń i tworzenia wysięku. Zgromadzony
w przestrzeniach komórkowych płyn tworzy obrzęk, który staje się przyczyną stanu zapalnego. Jego skutkiem jest
rozrost włókien białkowych i pojawienie się stwardnień w formie guzków cellulitowych.
Teoria receptorów adipocytarnych
Według teorii receptorów adipocytarnych, za powstawanie cellulitu odpowiedzialny jest jeden z mechanizmów,
dzięki którym organizm magazynuje tłuszcz. Lipodystrofia powstaje w określonych miejscach ciała, najczęściej
na udach, biodrach, brzuchu i pośladkach. Lokalizacja pokrywa się zwykle z miejscami, w których w organiźmie kobiety odkłada się tłuszcz. Stwierdza się tam większą ilość receptorów odpowiedzialnych za promowanie lipogenez.
Teoria hormonalna
Teoria hormonalna za jeden z ważniejszych czynników wpływających na powstawanie cellulitu wskazuje poziom estrogenów. W wyniku ich działania naczynia krwionośne poszerzają się i wzrasta przepuszczalności ścianek. Płyn
z naczyń gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, czego efektem jest obrzęk uciskający adipocyty.
Ucisk utrudnia odżywienie adipocytów, zaburzając ich metabolizm, co prowadzi do nadmiernego rozrostu komórek tłuszczowych. Dochodzi do stanu zapalnego, otorbienia adipocytów i tworzenia się guzków. Estrogeny wspomagają także lipogenezę, czyli magazynowanie tłuszczu w adipocytach, co sprawia, że komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu i pogarsza się mikrocyrkulacja krwi.
Nowe metody usuwania cellulitu
Cellulit I i II-go stopnia
Kluczową rolę w powstawaniu powierzchniowego cellulitu odgrywa mikrokrążenie, a mianowicie naczynia włosowate, które są zbyt przepuszczalne. Poprawa mikrokrążenia w tkankach optymalizuje wymianę naczyniową, a tym samym zmniejsza obrzęk. Ma to jednak ograniczony wpływ na wygląd „skórki pomarańczowej”.
Z badań przeprowadzonych na skanach o wysokiej rozdzielczości, wynika, że cellulit zlokalizowany jest na 5-7 mm głębokości skóry.
W I i II stadium cellulitu powierzchniowego wystarczą zabiegi bezinwazyjne (np. endermologia, kawitacja ultradźwiękowa, bezinwazyjne grzanie światłem lub prądem RF połączone z podciśnieniem). Niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej jest redukowany poprzez uszkodzenie mechaniczne lub cieplne adipocytów, które następnie są wydalane przez układ limfatyczny.
BodyFX by Inmode
Nowe technologie wykorzystujące synergię energii zostały wykorzystane w aplikatorze BodyFx izraelskiej firmy Inmode.
BodyFX to pierwszy i jedyny aplikator wykorzystujący trwałą elektroporację IRE do modelowania sylwetki i redukcji cellulitu I-go i II-go stopnia. Aplikator równocześnie:
– wytwarza podciśnienie,
– emituje prąd RF,
– emituje ultrakrótkie impulsy HV
Podciśnienie powoduje zassanie tkanki tłuszczowej pomiędzy elektrody aplikatora. Dzięki temu zapewniona jest większa selektywność działania. Dodatkowo zassanie działa ujędrniająco na skórę.
Emisja serii ultrakrótkich impulsów HV (nanosekundowych) o bardzo dużej amplitudzie 2kV, powoduje nieodwracalną elektroporację (IRE) komórek tłuszczowych. Impulsy trwale uszkadzają błonę komórkową adipocytów, efektem czego jest ich apoptoza.
Grzanie oraz zasysanie działa na skórę ujędrniająco. Trwała elektroporacja zapewnia skuteczność długoterminowego utrzymania efektów zabiegu modelowania sylwetki i redukcji cellulitu. Badania in vivo wykazują skuteczność do głębokości 2,5cm.
Aplikatory zostały wykonane w technologii A.C.E, która zapewnia automatyczną kontrolę i wyłączenie prądu RF po przekroczeniu zaprogramowanej temperatury skóry. Dzięki temu zabieg jest bardzo bezpieczny – nie ma ryzyka oparzenia skóry.
W III i IV stadium takie działania są na ogół niewystarczające. Usunięcie tkanki tłuszczowej oraz zwłóknień tkanki łącznej wymaga użycia bardziej inwazyjnych metod.
Cellulit III i IV-go stopnia
Morpheus Body by Inmode
Działanie Morpheus Body wykorzystuje zasadę działania mikroigieł RF. Tradycyjne mikroigły RF są od dawna wykorzystywane w leczeniu cellulitu. Nie są one jednak skuteczne w IV i V stopniu, ponieważ aplikatory działają na głębokości do 4mm. To jest za mała głębokość, aby uszkodzić komórki tłuszczowe i przemodelować tkankę łączną.
Tkanka tłuszczowa jest umiejscowiona poniżej skóry właściwej w tzw. tkance podskórnej. W takich miejscach jak pośladki, uda gdzie skóra jest grubsza jest na głębokości poniżej 5mm.
Morpheus Body to aplikator mikroigłowy prądu RF, którego budowa i działanie zasadniczo różni się od tradycyjnych mikroigieł RF. Różnica polega na wartości emitowanej energii oraz przepływie prądu między końcem mikroigły, a drugą elektrodą. W Morpheus Body cała powierzchnia kontaktu aplikatora ze skórą jest elektrodą. Przegrzaniu podlega obszar pomiędzy czubkiem igły, a powierzchnią. Uzyskuje się poziomą i pionową stymulację termiczną.
Morpheus Body działa na głębokości 7- 8mm co skutkuje ablacją i koagulacją adipocytów oraz zwłóknień i zrostów tkanki łącznej.
Uszkodzone komórki tkanki tłuszczowej oraz łącznej są wydalane przez uklad limfatyczny. Następuje przeformowanie podskórnego tłuszczu, obkurczenie tkanki łącznej i ujędrnienie skóry.
Fala uderzeniowa
Aby osiągnąć dobre rezultaty w walce z powierzchownym cellulitem, należy również walczyć ze zwłóknieniem tkanki.
Celem fal uderzeniowych jest rozbicie struktury przestrzeni między komórkami adipocytów i tym samym zmniejszenie ciśnienia pomiędzy nimi.
Fale uderzeniowe stymulują także regenerację kolagenu poprzez poprawę mikrokrążenia. Terapia prowadzi do pobudzenia procesów metabolicznych oraz aktywności tkanki łącznej poprawiając mikrokrążenie.
Cristal Shock francuskiej firmy Deleo jest profesjonalnym urządzeniem wykorzystującym radialną falę uderzeniową do redukcji cellulitu:
- pobudza mikrokrążenie krwi i limfy
- zmniejsza zwłóknienie.
- aktywuje neokolagenezę
- pobudzając metabolizm komórek tłuszczowych,
- uszkadzając adipocyty (poprzez rozerwanie ich błon komórkowych).
Cellulit głęboki – nadmiar tkanki tłuszczowej
Liposukcja jest podstawową metodą leczenia głębokiego cellulitu, a jej skuteczność jest niezaprzeczalna. Obecnie pacjenci oczekują jednak mniej inwazyjnych zabiegów, które nie wymagają rekonwalescencji, takich jak np.kriolipoliza.
Kriolipoliza
Teoria kriolipolizy głosi, że adipocyty są bardziej wrażliwe na zimno niż inne komórki skóry. To ochłodzenie powoduje krystalizację lipidów, co prowadzi do śmierci komórek tłuszczowych. Na skutek intensywnego i długotrwałego chłodzenia jest wydzielany enzym kaspaza 3, który odgrywa kluczową rolę w wywoływaniu śmierci komórek tłuszczowych. Komórki tłuszczowe są następnie powoli „trawione” przez otaczające je komórki czyszczące.
Inteligentne połączenie: kriolipoliza i fale uderzeniowe
Firma Deleo oferuje połączenie zabiegu kriolipolizy aparatem CristalPro z falą uderzeniową CristalShock.
W Cristal®PRO zastosowano ciecz chłodzącą przepływającą przez aplikator. Zastosowanie cieczy chłodzącej zapewnia równomierne chłodzenie całej powierzchni zabiegowej pod aplikatorem do -12 ° C. Jednoczesne działanie w 4 obszarach zabiegowych kriolipolizy umożliwia podczas jednej sesji leczenie cellulitu na całej wybranej części ciała np. na wewnętrznej i zewnętrznej stronie obu ud.
Po zabiegu kriolipolizy Deleo zaleca wykonanie zabiegu falą uderzeniową CristalShock. Fala uderzeniowa działa na błony komórkowe zamarzniętych adipocytów powodując ich bezpośrednie uszkodzenie. Tym samym zwiększa się ilość komórek tłuszczowych, które po kriolipolizie ulegają apoptozie, co powoduje szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Rozwłókniające działanie fali uderzeniowej na przegrody tkanki łącznej, po zabiegu kriolipolizy, redukuje wygląd „skórki pomarańczowej”.