Cellulit to problem około 85% kobiet. Pojawienie się tzw. ” pomarańczowej skórki ” na pośladkach i udach jest irytujące i nieestetyczne.
Cellulite stał się problemem dopiero od XX wieku. Dał o sobie znać w czasach przemian kulturalnych, zmiany wizerunku kobiet, a także innego stylu życia. Kobiety odkrywały coraz większe obszary, dotąd zasłoniętego ciała, cellulite stał się więc widoczny.
Medycznie cellulit określa nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, połączone z występowaniem obrzękowo-włóknistych zmian w tkance podskórnej
Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek, pod nim jest skóra właściwa z mieszkami włosowymi, gruczołami potowymi, naczyniami krwionośnymi, receptorami nerwowymi i tkanką łączną. Następną warstwę stanowi tkanka tłuszczowa. To właśnie w warstwie tkanki tłuszczowej, gdzie komórki tłuszczowe są rozmieszczone pionowo, lokalizuje się cellulit.
Na skutek nadmiernego nagromadzenia się komórek tłuszczowych (adipocytów) następuje rozpychanie skóry i pojawia się charakterystyczny, „nierówny” wygląd skóry przypominający pomarańczową skórkę.
Mimo, że przyczyny cellulitu są bardzo zróżnicowane i złożone, nie oznacza to, że nie ma na tę przypadłość skutecznych sposobów. Co zatem możemy zrobić, aby się go pozbyć? W pierwszej kolejności można zmienić dietę i wprowadzić więcej ruchu.
Jeżeli takie działanie nie przynosi zadawalającego efektu wówczas powinny wkroczyć już mocniejsze, lecz jednocześnie bardziej skuteczne metody medycyny estetycznej.
Jaką metodę wybrać?
Skuteczne usunięcie cellulitu wymaga połączenia 3 procedur:
- redukcji tkanki tłuszczowej
- wzmocnienia tkanki łącznej
- ujędrnienia skóry
Jakie zabiegi wybrać dla poszczególnych procedur?
Redukcja tkanki tłuszczowej
Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza. Kriolipoliza to zabieg polegający na uszkodzenie tkanki tłuszczowej na skutek kontrolowanej ekspozycji na zimno. Martwe adipocyty są wydalane przez układ limfatyczny.
Zabieg kriolipolizy nie wzmacnia tkanki łącznej i nie ujędrnia skóry. Widoczny jest nadmiar luźnej skóry.
Wzmocnienie tkanki łącznej
Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów wzmocnienia tkanki łącznej jest masaż podciśnieniowy. Powoduje on mechaniczne rozciąganie fibroblastów. Fibroblasty są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej. Decydują o elastyczności i wytrzymałości skóry.
Niezależnie od metody wzmocnienie tkanki łącznej wymaga wykonania serii zabiegów.
Ujędrnienie skóry
Ujędrnianie i zagęszczenie skóry polega na stymulacji produkcji nowego kolagenu.
Zabieg nieinwazyjny polega na wykorzystaniu efektu termicznego w głębokich warstwach skóry. Ciepło stymuluje syntezę włókien kolagenowych. Następuje skrócenie już istniejących włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się gęstsza i wygładzona, a także odzyskuje jędrność. Dodatkowym efektem jest zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych.
Skóra jest podgrzewana do 42st. C przez około10 minut. Uzyskanie pożądanego efektu wymaga wykonania serii zabiegów.
Wybór urządzenia
Omówione zabiegi skutecznego usunięcia cellulitu należy wykonywać w określonej kolejności. Najpierw usuwamy tkankę tłuszczową, a następnie wzmacniamy tkankę łączną i ujędrniamy skórę. Zabiegi można wykonywać w różnych odstępach czasu różnymi urządzeniami.
Na ogół gabinety proponują zabiegi różnymi urzędzaniami co wynika z ograniczonych możliwości urządzeń np. aparaty do kriolipolizy nie posiadają aplikatorów do wzmocnienia tkanki łącznej i ujędrniania.
Wyjątkiem jest Cristal francuskiej firmy Deleo.
Cristal® oferuje:
• redukcję tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem kriolipolizy,
• redukcję cellulitu i ujędrnianie skóry z wykorzystaniem podgrzewania tkanki podskórnej światłem lasera 940nm i masażu podciśnieniem.
Długość fali 940nm jest optymalną długością dla równoczesnego podgrzania tkanki tłuszczowej i włókien kolagenowych, których głównym składnikiem jest woda. Podwyższenie temperatury połączonej z drenażem podciśnieniowym powoduje wyraźną redukcję cellulitu.