



Laser diodowy 1470 nm LipoLas® – nowoczesna metoda modelowania twarzy
Mimo że gabinety medycyny estetycznej oferują szeroki zakres procedur poprawiających wygląd i modelujących twarz, techniki stosowane w tych zabiegach nadal należą do najszybciej rozwijających się. Świat nieustannie poszukuje sposobów charakteryzujących się jak najmniejszą inwazyjnością i nie wymagających długiej rekonwalescencji.
Chociaż lifting chirurgiczny zapewnia najbardziej spektakularne efekty, nie jest metodą pierwszego wyboru ze względu na długi okres rekonwalescencji i najwyższe ryzyko powikłań. Poza tym pojawiła się, tak zwana, luka zabiegowa (treatment gap):
- Pacjenci, którzy jeszcze nie kwalifikują się do liftingu twarzy, ale zabiegi medycyny estetycznej już nie przynoszą pożądanych efektów
- Pacjenci ze słabą elastycznością skóry, która eliminuje możliwość wykonania liposukcji
- Pacjenci, będący potencjalnymi kandydatami do liftingu twarzy, ale nie wyrażający zgody na zabieg z powodu obaw
- Oraz pacjenci po liftingu, którzy mają nawrót opadania linii żuchwy lub nadmiar skóry na szyi, a jest zbyt wcześnie na powtórzenie tego zabiegu
Z kolei w przypadku klasycznej liposukcji twarzy głównym problemem chirurgicznym jest segmentacja tkanki tłuszczowej i bliskość wrażliwych struktur. Trzeba też uwzględnić fakt, że w obu wspomnianych technikach nie ma możliwości uniknięcia wytworzenia blizn. Podbródek można również redukować za pomocą mniej inwazyjnej kriolipolizy lub HIFU, ale tu efekty są niezadowalające i trudne do przewidzenia, lub ostrzyknąć środkami lipolitycznymi, jednakże w przypadku ich stosowania występuje duże ryzyko efektów ubocznych i długa rekonwalescencja.
Coraz większe zainteresowanie budzą więc nowe, minimalnie inwazyjne techniki wykorzystujące podskórne dostarczanie energii, takie jak RFAL czy laserowa lipoliza. W tym kontekście, laser podskórny 1470 nm okazał się wyjątkowo skuteczną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Badania kliniczne wykazały, że zastosowanie takiego lasera pozwala na osiągnięcie widocznych i długotrwałych efektów estetycznych, przy minimalnym ryzyku powikłań.
Jak wygląda zabieg podskórnym laserem 1470 nm?
Zabieg LipoLas® wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, bez znieczulenia (!) lub opcjonalnie w znieczuleniu miejscowym, ale z podaniem bardzo małej ilości płynu tumescencyjnego (ok. 5 ml dla całej twarzy). Jednocześnie nie jest wymagane nacięcie skóry. Cienki światłowód (300-400 µm) wprowadzany jest do powierzchownej warstwy tkanki podskórnej bezpośrednio przez, wykonane igłą, nakłucie skóry.
Kluczowy etap polega na równomiernym naświetleniu tkanki światłem lasera, w trakcie wolnego wycofywania światłowodu. Światłowód prowadzony jest wachlarzowo, tak by równomiernie rozgrzać wyznaczony obszar. Położenie końca światłowodu kontrolowane jest palpacyjnie oraz za pomocą widocznej przez skórę czerwonej plamki pilotującej. Typową prawidłową reakcją występującą po zabiegu jest jedynie widoczny rumień. Część efektu widoczna jest bezpośrednio po zakończeniu zabiegu, znaczące efekty będą widoczne po ok. 3 miesiącach, a końcowe efekty pojawią się stopniowo do 6 miesięcy.
Efekty uboczne, które mogą wystąpić to: niewielka bolesność, siniaki, krótkotrwały obrzęk i czasowe porażenie nerwu. Jednakże, obserwuje się je znacznie rzadziej niż w przypadku innych technik wykorzystujących choćby duże ilości tumescencji. Brak znieczulenia tumescencyjnego jest również dodatkowym atutem ze względu na zachowanie naturalnego układu anatomicznego. Duża ilość płynu tumescencyjnego rozprasza część energii światła i osłabia uzyskiwane efekty końcowe.
Jak to działa?
Jak w wielu zabiegach laserowych w medycynie estetycznej, tak i w tym przypadku laser działa zgodnie z zasadą selektywnej fototermolizy. Światło, o długości fali 1470 nm, pochłaniane jest przez wodę oraz tłuszcz zawarty w tkankach i ulega zamianie na ciepło. Jednocześnie mała głębokość penetracji tkanek przez światło o takiej długości fali zapewnia, że efekt działania ograniczony jest do niewielkiego obszaru wokół czubka włókna.
Ciepło wytworzone w wyniku absorpcji światła, punktowo, silnie podgrzewa tkankę podskórną powodując koagulację komórek tłuszczowych, obkurczenie powięzi i obliterację małych naczyń krwionośnych. To samo ciepło rozpływa się również do tkanek otaczających, w tym skóry właściwej, powodując obkurczenie włókien kolagenowych. W efekcie, wzdłuż linii, po których porusza się światłowód tworzą się „mikrotunele” uszkodzeń termicznych (lipoliza), tkanka tłuszczowa ulega redukcji, a w skórze uruchamiane są procesy tworzenia nowych włókien kolagenowych, zwiększa się jej zagęszczenie i napięcie.
Laser 1470 nm LipoLas® może być używany w dwóch trybach pracy: ciągłym lub impulsowym. Tryb ciągły pozwala na uzyskanie większego obszaru termicznego oddziaływania lasera na tkankę – szybsze zabiegi w przypadku redukcji grubszej warstwy tkanki tłuszczowej. Z kolei tryb impulsowy, daje tkance czas na rozproszenie ciepła i zmniejsza zasięg efektu termicznego. Stosujemy go zwykle w przypadku cienkiej tkanki podskórnej.
Zastosowania
- Redukcja tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka i linii żuchwy
- Modelowanie owalu twarzy
- Ujędrnianie skóry w dolnych partiach twarzy
- Likwidacja wiotkiej skóry na szyi
- Korekcja asymetrii po liftingu chirurgicznym
- Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej na małych obszarach ciała
- Usuwanie tłuszczaków
- Uzupełnienie zabiegu liposukcji o napinanie skóry
- Korekcja nierówności po liposukcji
Dodatkową, ciekawą opcją raportowaną w literaturze medycznej wydaje się laserowe usuwanie wypełniaczy, które spowodowały wystąpienie komplikacji. W takich przypadkach, dotychczas stosowane były jedynie leki systemowe, tłumiące reakcje układu odpornościowego, lub leczenie chirurgiczne, w celu usunięcia materiału. Jednak w obszarach, gdzie podawane są wypełniacze, zabieg chirurgiczny wiąże się z wysokim ryzykiem powstania widocznych blizn, których pacjenci chcą uniknąć. Mimo tego, w razie powikłań najbardziej logicznym rozwiązaniem jest jak najszybsze usunięcie wypełniacza i w te warunki doskonale wpisuje się minimalnie inwazyjne, śródmiąższowe, laserowe usuwanie wypełniaczy pod kontrolą USG.
Zalety
W porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak chirurgiczny lifting twarzy czy klasyczna liposukcja, laser 1470 nm oferuje liczne korzyści:
- Minimalna inwazyjność – zabieg przeprowadzany jest przez niewielkie nakłucia, co eliminuje potrzebę tworzenia nacięć
- Krótszy czas rekonwalescencji – pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności niemal natychmiast po zabiegu
- Brak blizn – technologia nie pozostawia widocznych śladów na skórze
- Precyzyjne działanie – możliwość dokładnego modelowania konturów, nawet na bardzo małych obszarach
- Długotrwały efekt ujędrnienia – stymulacja produkcji kolagenu skutkuje poprawą napięcia skóry przez wiele miesięcy po zabiegu
- Możliwość stosowania na prawie wszystkich obszarach skóry
Podsumowanie
Lipoliza laserowa LipoLas® to rozwiązanie dla lekarzy, którzy poszukują łatwego do opanowania, skutecznego zabiegu modelowania owalu twarzy z minimalnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. W przeciwieństwie do interwencji chirurgicznych, lipoliza laserowa nie pozostawia widocznych blizn i charakteryzuje się brakiem lub bardzo krótkim okresem rekonwalescencji. Zabieg ten skutecznie redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej, napina skórę i stymuluje produkcję kolagenu — wszystko w ramach jednej procedury.