Define – nowa definicja
liftingu twarzy i szyi
Jednym z najmniej wdzięcznych obszarów do remodelingu jest dolna część twarzy i szyja. Uważa się, że uzyskanie satysfakcjonujących efektów za pomocą metod nieinwazyjnych jest tu wyjątkowo trudne. Jednak dzisiaj, dzięki nowym technologiom, udaje się zapewnić wysoką skuteczność i trwałość rezultatów także tutaj.
Starzenie się skóry twarzy powoduje problemy z którymi pacjenci najczęściej zwracają się do lekarza medycyny estetycznej. Z wiekiem następuje degradacja i coraz mniejsza produkcja kolagenu i elastyny. Efektem jest zmniejszenie grubości skóry właściwej, stopniowy zanik jej elastyczności i zdolności zatrzymywania wilgoci. Wyróżnia się dwie grupy przyczyn starzenia skóry: wewnątrzpochodne (genetyczne) i zewnątrzpochodne (spowodowane czynnikami środowiskowymi).
Leczenie efektów starzenia
Leczenie wiotkości skóry polega na denaturacji kolagenu z następczą neokolagenezą i zwiększoną produkcją elastyny, co skutkuje napięciem skóry i poprawą konturu twarzy.
Wieloczynnikowa etiologia starzenia oraz rosnące zapotrzebowanie na nieinwazyjne i minimalnie inwazyjne zabiegi doprowadziło do opracowania różnych metod leczenia. W epoce w której liczy się czas i wydajność procedury nieinwazyjne i minimalnie inwazyjne są bardzo poszukiwane, zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Ta gałąź medycyny estetycznej rozwija się wyjątkowo szybko. Obejmuje takie zabiegi jak:
• resurfacing skóry (peelingi chemiczne, lasery, mikrodermabrazja, ultradźwięki, prąd RF);
• zwiększenie objętość (wypełniacze biologiczne i niebiologiczne).
Nieinwazyjny i małoinwazyjny remodeling twarzy powinien zapewniać skuteczną poprawę estetyki, przy jednoczesnej minimalizacji czasu rekonwalescencji.
W porównaniu z procedurami chirurgicznymi ryzyko zabiegowe, przeciwwskazania oraz czas rekonwalescencji, są tu znacznie mniejsze. A dzięki rozwojowi technologii udaje się zapewnić wysoką skuteczność i trwałość rezultatów.
Jednym z najtrudniejszych obszarów do skorygowania w tym zakresie jest dolna część twarzy i szyja. Zmniejszenie wiotkości i opadania tkanek miękkich (podbródek i obszar podbródkowy) przy użyciu technologii nieinwazyjnych lub minimalnie inwazyjnych, uznawane było dotąd za mało efektywne. Ze względu na tendencję do nawracania wiotkości w tych obszarach, często stanowi to wyzwanie nawet dla tradycyjnej chirurgii wycinającej.
Energia prqdu RF
W ciągu ostatnich 20 lat wykorzystanie energii prądu RF stała się skuteczną metodą wywoływania skurczu tkanek miękkich za pomocą energii cieplnej. Jednak przełomem w uzyskaniu wysokiej, trwałej skuteczności zabiegu stało się opracowanie przez izraelską firmę lnmode aparatu Define, wyposażonego w aplikatory do nieinwazyjnego i małoinwazyjnego liftingu twarzy i szyi.
Innowacyjność działania aplikatorów zostanie omówiona poniżej.
Zabiegi nieinwazyjne
Różnica pomiędzy temperaturą, która powoduje nieablacyjną odpowiedź na przebudowę kolagenu, a temperaturą powodującą usuwanie kolagenu jest stosunkowo niewielka. Głębokość i stopień przenoszenia energii zależy od kilku czynników, m.in. wielkości energii, czasu zabiegu i właściwości przewodzenia tkanki.
W Pushee, Lean n, ,,The effect of temperatures above 37°C on co/lagen denaturation in a physiologica/environment” (2000). Honors Capstones. 1150,. opublikowano wyniki badań zależności uszkodzenia struktury kolagenu od temperatury i czasu grzania. Podwyższenie temperatury do 40 st„C wymaga aż 50 godz. ciągłego utrzymania temperatury, aby 35% kolagenu uległo uszkodzeniu. Z punktu widzenia efektywności zabiegu istotna jest temperatura około 43 st. C. Jest to wartość, którą toleruje większość pacjentów. Z wykresu wynika, że utrzymanie tej temperatury przez 30 minut powoduje uszkodzenie 50% kolagenu.
Kluczowym warunkiem uzyskania pozytywnych wyników klinicznych neokolagenezy jest utrzymanie temperatury skóry właściwej na poziomie 42-45 st C przez odpowiednio długi czas (minimum 30 minut).
Spełnienie tego warunku nakłada na urządzenia do nieinwazyjnego termoliftingu wymaganie niezawodnej kontroli nad dostawą energii cieplnej RF przez określony, stosunkowo długi czas trwania zabiegu. Dotychczas było to bardzo trudne ze względu na małe powierzchnie aplikatorów, a na większych powierzchniach zabiegowych wręcz niemożliwe. Przykładowo, powierzchnia przeciętnego aplikatora wynosi 4 cm2 a powierzchnia w linii żuchwy to 30 cm2
.
Nieinwazyjne aplikatory Define
Aparat Define posiada trzy aplikatory do zabiegów nieinwazyjnych: dwa bezobsługowe i jeden obsługowy.
Aplikatory spełniają warunki:
• ciągłego pomiaru i stabilizacji temperatury skóry przez określony czas;
• szybkiego rozgrzania tkanki (dostarczenie odpowiednio dużej mocy);
• zoptymalizowanego protokołu programowania przebiegu zabiegu, dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Aplikatory posiadają różną powierzchnię działania, a protokół zabiegu jest dobierany przez operatora indywidualnie dla każdego pacjenta (czas i temperatura). Ilość zabiegów różni się w zależności od potrzeb pacjenta; standardowo wymaganych jest 3-6 zabiegów, wykonywanych co tydzień. Seria zabiegów kończy się gdy wyniki są satysfakcjonujące dla pacjenta i lekarza.
Do utrzymania efektów co 1-3 miesiące może być wykonywany zabieg przypominający.
Stabilizacja temperatury
W aparacie Define firma lnmode zastosowała opatentowaną technologię A.C.E (Acquire. Control. Extend.), która zapewnia stabilizację zaprogramowanej temperatury. Gdy temperatura skóry pod aplikatorem osiąga ustawioną wartość docelową system automatycznie wyłącza podawanie prądu RF. Obniżenie temperatury naskórka o 0,1 st. C powoduje automatyczne włączenie prądu RF i podgrzewanie jest kontynuowane.
W celu uzyskania terapeutycznej temperatury skurczu kolagenu bez efektu przegrzania, wbudowane w aplikator inteligentne termistory RF odczytują temperaturę skóry 1 OOO razy na sekundę. Pomiary wyświetlają się na ekranie aparatu.
Define Cheek i Define Chin
Aplikatory o dużej powierzchni Define Cheek i Define Chin działają bez bezpośredniego użycia rąk operatora w trakcie całego zabiegu.
Aplikator Define Cheek posiada 2 moduły grzejące do ujędrniania policzków i linii żuchwy. Zabieg wykonuje się równocześnie na obszarze 32 cm2 . Protokół grzania w sposób bezpieczny uwzględnia kontur podbródkowy, bez obaw szkodzenia podstawowych struktur życiowych szyi. Czas osiągnięcia temperatury docelowej wynosi 2-3 minuty.
Aplikator Define Chin został zaprojektowany do bezobsługowego ujędrniania podbródka. Posiada 4 moduły grzejące po każdej stronie. Zabieg wykonuje się równocześnie na obszarze 16 cm2
Wibracje aplikatorów zapewniają równam ierne, objętościowe grzanie tkanki. W trakcie zabiegu na ekranie widoczna jest temperatura poszczególnych modułów grzejących.
Aplikator Forma
Posiada małą powierzchnię zabiegową, co umożliwia indywidualne dopasowanie do powierzchni o zróżnicowanym kształcie. Powszechnie leczone w ten sposób obszary na twarzy to: czoło, kurze łapki, górne i dolne powieki, fałdy nosowo-wargowe, linie marionetki.
Zabieg wykonuje operator przesuwając aplikator po obszarze zabiegowym do momentu uzyskania rozgrzania.
Aplikator małoinwazyjny
Aparat Define jest wyposażony w mikro igłowy, frakcyjny aplikator RF Morpheus8, którego budowa i działanie zasadniczo różni się od tradycyjnych urządzeń wykorzystujących technologię mikroigłowego frakcyjnego RF.
W Morpheus8 cała powierzchnia kontaktu aplikatora ze skórą jest elektrodą bierną, mikro igły zaś stanowią elektrody czynne. Przegrzaniu podlega zatem obszar pomiędzy czubkami igieł a powierzchnią skóry. Dzięki takiemu przepływowi prądu RF uzyskuje się zarówno poziomą, jak i pionową stymulację termiczną i następuje optymalna, skuteczniejsza stymulacja kolagenu oraz skurcz włókien FSN (fibro-septa I network).
Energia prądu jest dwukrotnie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi mikroigłowymi urządzeniami RF. Dziękitemu uzyskuje się znacznie lepsze efekty podczas jednego zabiegu. Dodatkowo, igły pokryte są silikonowym izolatorem, poza samymi czubkami, dzięki czemu nie ma termicznego efektu naskórkowo-skórnego. Dzięki takiej konstrukcji Morpheus8 jest bezpieczniejszy dla fototypów od I do VI, a ryzyko przebarwień pozapalnych (PIH) jest możliwie najniższe. Morpheus8 posiada szeroki wachlarz aplikatorów dostosowanych do różnych aspektów klinicznych zastosowania frakcyjnego prądu RF. Do wyboru mamy aplikatory o różnej powierzchni i ilości igieł. Różna jest też głębokość penetracji igieł.
Tryby pracy
W celu poprawy tekstury skóry i wpływu na tkankę podskórną, można regulować głębokość penetracji igły do skóry i tkanki podskórnej. Dodatkowo, aplikacja impulsów prądowych może odbywać się na wielu poziomach dzięki wykorzystaniu jednego z trzech trybów pracy:
• Tryb „Cycle” – igły wysuwają i cofają się automatycznie przy każdym impulsie.
• Tryb „Fixed” – igły są cały czas wysunięte po naciśnięciu pedału sterującego. Tryb ten może być używany do wielokrotnego podawania energii RF w jednym punkcie na jednym poziomie (STACKING).
• Tryb „Burst” – aplikator przy jednym wkłuciu podaje automatycznie zaprogramowaną energię na różnych poziomach. Działa sekwencyjnie, począwszy od najgłębszego poziomu do najpłytszego. Głębokości działania w poszczególnych trybach wynoszą: 7, 5 i 3mm; 6, 4 i 2 mm; 5 i 3 mm oraz4 i 2 mm.
Taki sposób działania zapewnia jednorodną koagulację adipocytów oraz jednorodne obkurczenie kolagenu. Stosowany jest do zabiegów maksymalnie obkurczających tkanki oraz do zabiegów redukujących cellulit.
Zabiegi Morpheus8 mogą być wykonywane na wszystkich obszarach ciała, łącznie z szyją twarzą i powiekami.
Podsumowanie
Działanie wszystkich aplikatorów aparatu Define zostało sprawdzone w badaniach klinicznych. Potwierdziły one możliwość i efekty ciągłego podgrzewania tkanki bipolarnym prądem RF przez długi czas, przy równoczesnej stabilizacji temperatury. Dzięki temu jest on znaczącym krokiem w uzyskaniu wysokiej, trwałej skuteczności nieinwazyjnego zabiegu liftingu. Małoinwazyjny aplikator Morpheus8, w porównaniu z igłami konwencjonalnymi, charakteryzuje się znacznie szerszymi możliwościami zabiegowymi oraz wyższą skutecznością. Jest obecnie jedynym aplikatorem mikroigłowym RF działającym wielowarstwowo i jako jedyny posiada certyfikat FDA na obkurczanie skóry. Technologia zastosowana w aparacie Define pozwala rozszerzyć zakres zabiegów oferowanych w gabinetach medycyny estetycznej i zagwarantować pacjentkom lepsze efekty już po pierwszej wizycie.