MICRO-lifting – Odmładzanie twarzy i szyi (RFAL)

W numerze 07 January Aesthetic Plastic Surgery 2022 ukazał się artykuł dr Jesus Olivas-Menayo1 z Kliniki chirurgii plastycznej w Madrycie:

Celem artykułu jest przedstawienie wyników nowej techniki odmładzania dolnej części twarzy i szyi nazwany MICRO-lift (Minimally Invasive, Combined Radiofrequency, Outpatient lift). Ta technika wykorzystuje RFAL (RADIO-FREQUENCY ASSISTED LIPOLYSIS) w terapii specyficznych obszarów więzadeł.Lifting twarzy i szyi – SHAR-POL

Dobór pacjentek

Kryteriami wyboru pacjentów była wiotkość skóry szyi i podbródka, z nagromadzeniem tłuszczu lub bez. Z badania wykluczono pacjentów, u których wystąpiła wiotkość mięśnia szerokiego szyi i zmiany struktur występujących pod nim.
Rozkład energii został dostosowany do anatomii więzadeł w różnych obszarach zabiegowych. U wszystkich pacjentów rejestrowano: płeć, wiek, rodzaj znieczulenia, parametry RFAL i powikłania. We wszystkich przypadkach wykonano standardowe zdjęcia i przeprowadzono wywiady przed i pooperacyjnie. Oceniono również satysfakcję pacjentek.

Wnioski

Sześćdziesiąt pięć kobiet poddano technice MICRO-lif w obszarze dolnej części twarzy i szyi. Nie było większych komplikacji. Drobne powikłania obejmowały: przejściowe porażenie gałęzi nerwu twarzowego (4,6%), infekcje nacięcia podbródkowego, które wymagały drenażu (3,1%), głębokie oparzenia skóry szyi (1,5%). Pięćdziesięciu dziewięciu pacjentów było zadowolonych po upływie roku po zabiegu (90,8%).

MICRO-lift poprawia w sposób doskonały i satysfakcjonujący wygląd obszaru szyjno-twarzowego. To nowe podejście oferuje przewidywalną strategię osiągnięcia pożądanych rezultatów estetycznych. Dzięki temu procedura ta jest wiarygodna i powtarzalna zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych chirurgów wykorzystujących bipolarną częstotliwość radiową.

Technika MICRO-lift

W ostatnich latach zainteresowanie odmładzaniem twarzy i szyi stało się trendem. Wraz z rosnącą tendencją stosowania mniej inwazyjnych technik oraz rozwojem nowych technologii, popularność zyskują minimalnie inwazyjne techniki odmładzania twarzy [1]. Z drugiej strony głębsze poznanie więzadeł podtrzymujących twarz i szyję doprowadziło nas do lepszego zrozumienie procesu starzenia [2].

Więzadła składają się z pasm kolagenowych przeplatanych włóknami sprężystymi, które obsługują setki funtów naprężeń na cal kwadratowy [3]. Na twarzy i szyi więzadła służą jako hamak dla zawieszenia tkanek miękkich. W procesie starzenia występuje zmęczenie i zwiotczenie stabilności więzadła, co powoduje zmianę położenia odpowiedniej komory tłuszczowej [4]. Górna część twarzy będzie stopniowo opadać do dolnej, nadając wygląd odwróconego trójkąta. U osób starzejących się można zaobserwować rozmycie linii szczęki i utratę prawidłowego kąta szyjno-twarzowego.

W ostatnich latach opracowaliśmy nową technikę nazwaną MICRO-lift, która opiera się na zabiegu RFAL na określonych obszarach więzadeł w celu odmłodzenia dolnej części twarzy i szyi (rys. 1). Lipokoagulacja wspomagana częstotliwością radiową stała się jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii w kształtowaniu twarzy i ciała [5, 6]. RFAL wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej w zastosowaniu do tkanek miękkich. Stymuluje skurcz i produkcję kolagenu poprzez działanie termiczne na skórę. Podczas koagulacji i upłynniania tkanki tłuszczowej następuje stymulowanie głębokiego skurczu więzadeł i sieci FSN [7].

Nasza nowatorska technika łączy zalety technologii RFAL z najbardziej zaawansowaną wiedzą z zakresu anatomii szyi. Chociaż niektóre badania wykazały skuteczność działania odmładzającego fal radiowych na twarz i szyję, po raz pierwszy ta technologia została stosowane w oparciu o regiony więzadeł [8–10]. Celem tego opracowania jest przedstawienie wskazań, techniki operacyjnej, wyników i powikłań MICRO-lift.

The MICRO-Lift: A Ligaments-Based Anatomic Technique for Lower Face and Neck Rejuvenation Using Bipolar Radiofrequency. | SpringerLink