Ambulatoryjny zabieg leczenia nawrotów guzów pęcherza – TULA

TULA® skrót od Trans Urethral Laser Ablation i jest elastyczną cystoskopią z wykorzystaniem leczenia laserowego. Użycie lasera pozwola na przeprowadzenie zabiegu leczenia nawrotów guzów pęcherza w oddziale ambulatoryjnym. Dotyczy to w szczególności dobrze zróżnicowanych, powierzchownych guzów pęcherza moczowego, które jeszcze nie wrosły w mięsień pęcherza moczowego.

guzy-pęcherza

Przed zabiegiem

Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie pacjenta przed zabiegiem (w dniu zabiegu może jeść i pić jak zwykle). Przed zabiegiem powinna być wykonana analiza moczu w celu stwierdzenia braku infekcji.

Przebieg zabiegu

Przez cewkę moczową za pomocą giętkiego cystoskopu zostaje wprowadzony światłowód lasera. Aby zminimalizować dyskomfort, do cewki moczowej nakłada się żel znieczulający. Przed zabiegiem TULA wykonuje się biopsję. Następnie za pomocą włókna laserowego są usuwane wszystkie nieprawidłowe tkanki i zatrzymanie krwawienia.
Zabieg wykonuje się mobilnym , kompaktowym laserem (waga 900g) Leonaedo Mini 1470 firmy Biolitec emitującym światło o długości 1470nm.
Światło o długości 1470nm jest bardzo dobrze absorbowane w wodzie, a ponieważ tkanki miękkie charakteryzują się wysoką zawartością wody, idealnie nadaje się do ich leczenia (pęcherz).

Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest przytomny. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia. Czas trwania zabiegu waha się od 10 do 20 minut. Pacjent wraca do domu natychmiast po zabiegu. Może wystąpić łagodne pieczenie podczas oddawania moczu przez krótki okres czasu po zabiegu.

Zalety zabiegu TULA

Dlaczego zabieg TULA jest popularny na świecie?

Impulsem do wykorzystania lasera w leczeniu nowotworów pęcherza były głównie dwa czynniki:
• medyczny – starsi pacjenci, często z innymi chorobami współistniejącymi nie zawsze mogą być znieczulani dla potrzeb zabiegu
• ekonomiczny – zmniejszenie kosztu leczenia
Rak pęcherza moczowego (BCa) jest drugim, po gruczolakoraku prostaty, najczęściej występującym nowotworem w praktyce klinicznej urologii. Zwykle występuje u pacjentów w wieku od 60 do 70 lat. Nowotwory o niskim stopniu złośliwości stanowią około 50% przypadków raka pęcherza moczowego nieinwazyjnego mięśnia (NMIBC) ze współczynnikiem nawrotu między 46% a 62%. Leczenie nawrotu NMIBC zazwyczaj obejmuje przezcewkową resekcję guza pęcherza moczowego (TURBT) w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, co wiąże się z ryzykiem okołooperacyjnym i znacznymi kosztami opieki zdrowotnej z powodu powtarzających się procedur.
Ze względu na starzenie się społeczeństwa koszty szpitalnego leczenia guzów pęcherza będą rosnąć. Między innymi z tego względu wzrosło zainteresowanie leczenia raka pęcherza innymi metodami niż TURBT.
TULA jest zabiegiem bezpiecznym, przebadanym klinicznie.

Dlaczego dobrym wyborem jest laser Leonardo Mini 1470?

Mobilny laser kompaktowy Leonardo Mini 1470 waży tylko 900gr i ma wymiary  6.0 cm Х 9.0 cm х 21.5 cm. Może być zasilany z baterii lub sieci. Można powiedzieć, że jest to laser „podręczny.” Posiada przyjazny dla użytkownika interfejs. Jest laserem interdyscyplinarnym (flebologia, proktologia, medycyna estetyczna, urologia). Dzięki zaawansowanej technologii firmy Biolitec jest obecnie jednym z najtańszych laserów diodowych.