Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne szacuje, że w 2023 r. w USA było około 82 290 nowych przypadków raka pęcherza, z czego około 62 420 wystąpiło u mężczyzn, a 19 870 u kobiet. Szacuje się, że w 2015 r. zdiagnozowano około 74 000 nowych pacjentów z rakiem pęcherza moczowego.
Rak pęcherza moczowego (BCa) jest drugim, po gruczolakoraku prostaty, najczęściej występującym nowotworem w praktyce klinicznej urologii. Zwykle występuje u pacjentów w wieku od 60 do 70 lat, trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wczesne wykrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na znalezienie guzów, gdy są jeszcze powierzchowne, a zatem z lepszym rokowaniem. Leczenie nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego (NMIBC) zgodnie z wytycznymi EAU opiera się na chemioterapii wewnątrzpęcherzowej i zabiegach endourologicznych (przezcewkowa resekcja raka pęcherza moczowego), co wymaga sali operacyjnej, pomocy anestezjologicznej, pielęgniarek i specjalistycznych narzędzi. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego (TURBT) jest złotym standardem w leczeniu NMIBC. Niemniej jednak wielokrotne stosowanie TURBT przyczynia się do wysokich kosztów leczenia raka pęcherza moczowego, czyniąc go jednym z najdroższych nowotworów od diagnozy do śmierci.

Nowotwory o niskim stopniu złośliwości stanowią około 50% przypadków raka pęcherza moczowego nieinwazyjnego mięśnia (NMIBC) ze współczynnikiem nawrotu między 46% a 62%. Leczenie nawrotu NMIBC zazwyczaj obejmuje przezcewkową resekcję guza pęcherza moczowego (TURBT) w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, co wiąże się z ryzykiem okołooperacyjnym i znacznymi kosztami opieki zdrowotnej z powodu powtarzających się procedur. Dlatego potrzebne są mniej inwazyjne metody leczenia, ambulatoryjne, których celem jest leczenie nawrotów i zmniejszenie liczby zabiegów szpitalnych bez uszczerbku dla kontroli onkologicznej.
TULA – wykorzystanie lasera diodowego
W 2020r zaprezentowano w Wielkiej Brytanii metodę leczenia guzów pęcherza TULA z wykorzystaniem lasera diodowego o podwójnej długości fali firmy Biolitec (Niemcy).
Impulsem do wykorzystania lasera w leczeniu nowotworów pęcherza były głównie dwa czynniki:
- medyczny – starsi pacjenci, często z innymi chorobami współistniejącymi nie zawsze mogą być znieczulani dla potrzeb zabiegu
- ekonomiczny – eliminacja pobytu w szpitalu
Od tego czasu w kilku ośrodkach w Europie i poza Europą przeprowadzono badania kliniczne.
Badania kliniczne
W “African Journal of Urology (2024) 30:1” przedstawiono wyniki badań klinicznych. Przeprowadzono retrospektywne badanie 151 pakistańskich pacjentów u których zdiagnozowano guzy pęcherza dowolnego typu w okresie od czerwca 2009 r. do października 2021 r. w szpitalu Shalamar w Lahore w Pakistanie. Pacjentów leczono diodowym laserem o długości fali 980-/1470 nm firmy Biolitec, techniką ablacji/koagulacji.
Średni wiek 151 pacjentów (mężczyzn = 115 i kobiet = 36) wynosił 64,72 ± 13,85 lat, przy czym 65/151 (43%) miało ponad 75 lat. Średni rozmiar guzów wynosił 4,88 ± 2,16 cm. Spośród 151 pacjentów 31 (20,52%) miało cukrzycę, 19 (12,58%) nadciśnienie, a 49% miało guzy na lewej bocznej ścianie pęcherza . Pooperacyjnie histopatologia wykazała 92/151 (60,9%) guzów niskiego stopnia i 53/151 (35%) guzów wysokiego stopnia, a 06/151 (4%) nie zostało rozpoznanych. Nie zgłoszono żadnych przypadków nawrotu w miejscach ablacji w 12-miesięcznym okresie pooperacyjnym, zarówno w przypadku guzów pęcherza naciekających na mięśnie, jak i nienaciekających na mięśnie.
W „Archivio Italiano di Urologia e Andrologia 2023; 95” przedstawiono doświadczenie w zakresie leczenia laserowego w trybie ambulatoryjnym u pacjentów z nawrotem raka pęcherza. Zwróccono uwagę na pozytywny efekt leczenia uosób starszych obciążonych chorobami towarzyszącymi.
W Wielkiej Brytanii zespół ds. badań medycznych w szpitalach Ashford i St Peters Aljoe, Haider Syed i Sachin Agrawal zebrali dane ogółem za lata 2014–2019 z 990 zabiegów TULA u 475 pacjentów. U pacjentów u których dane oceniano, występowały nawracające NMIBC o niskim stopniu złośliwości lub NMIBC ze średnim/wysokim ryzykiem ze względu na wiek i/lub istniejące warunki. Średni okres obserwacji wynosił 28 miesięcy. pacjentów Około pacjentów 47% przyjmowało leki przeciwzakrzepowe lub leki rozrzedzające krew. Wyniki badań wieloośrodkowych były na tyle pozytywne, że TULA jest zatwierdzona przez BAUS (Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Urologicznych) i NHS (National Health Service) w leczeniu nienaciekającego mięśnia raka pęcherza moczowego i może być przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych.
W Niemczech TULA jest również popularna. Zakłady ubezpieczeń zdrowotnych mogą wystawiać faktury za zabieg.
Opis zabiegu TULA
TULA jest zabiegiem ambulatoryjnym. W zakresie znieczulenia stosuje się tylko żel znieczulający przy wprowadzaniu endoskopu.
Przez kanał roboczy cystoskopu jest wprowadzany specjalnie zaprojektowany światłowód lasera Leonardo Dual lub Leonardo Mini 1470 firmy Biolitec.


Laser Leonardo Dual emituje równocześnie dwie długości fali 980nm i 1470nm. Długość fali 980nm jest dobrze absorbowana w hemoglobinie, a 1470nm w wodzie. podczas zabiegu nie występują krwawienia oraz głębokość penetracji w tkance nie przekracza 1mm. Laser Leonardo Mini 1470 jest laserem mobilnym, kompaktowym.
Podczas zabiegu nie występują krwawienia oraz głębokość penetracji w tkance nie przekracza 1mm.


Moc światła lasera w trakcie zabiegu wynosi 2W dla długości 980nm i 4W dla 1470nm.

W trakcie zabiegu można pobrać materiał do badań histopatologicnych.
Podsumowanie
Konwencjonalna przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego (TURBT) jest najszerzej stosowaną metodą leczenia nawrotu raka pęcherza moczowego na świecie. Jednak TURBT nie jest pozbawiony powikłań, w tym krwawienia i perforacji pęcherza. Ponadto konieczność znieczulenia rdzeniowego lub ogólnego wprowadza własny zestaw zachorowalności i śmiertelności, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku. Wielokrotne stosowanie TURBT przyczynia się do wysokich kosztów leczenia raka pęcherza moczowego, czyniąc go jednym z najdroższych nowotworów od diagnozy do śmierci. Te wyzwania podkreślają pilną potrzebę alternatywnych metod, które nie tylko zmniejszają zachorowalność i śmiertelność, ale także rozwiązują problem obciążenia ekonomicznego bez uszczerbku dla wyników onkologicznych.
Terapia laserowa wyłoniła się jako obiecująca alternatywa w leczeniu nawracających guzów pęcherza moczowego, wykazując porównywalne wyniki onkologiczne i wyższy profil bezpieczeństwa. Wyniki po roku od leczenia TULA są porównywalne ze wskaźnikami EORTC (Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Raka) w zakresie nawrotów w leczeniu TURBT. Świadczy to o równoważności obu terapii
Ale nie tylko komfort pacjenta przemawiają za terapią laserową TULA. Połączenie dwóch długości fali lasera medycznego LEONARDO DUAL o długości fali 980 i 1470 nm umożliwia usuwanie nowotworów z jednoczesną hemostazą. Długości fal charakteryzują się idealną absorpcją. Hemoglobina i woda, którą chirurg ma podczas stosowania lasera doskonałe pole widzenia i optymalnie kontrolowana głębokość penetracji przy minimalnej rozpraszanie ciepła – czyli pierwszorzędne warunki pracy.
Wykorzystanie laserów diodowych 980/1470 nm do przezcewkowej ablacji guzów pęcherza moczowego poprzez technikę ablacji okazuje się skuteczne, wydajne i bezpieczne. Wyniki badań pooperacyjnych obserwowane przez co najmniej 1 rok są zachęcające.
W porównaniu z TURBT, procedura TULA charakteryzuje się mniejszą zachorowalnością z powodu powikłań takie jak perforacja pęcherza. Ponadto TULA eliminuje potrzebę stosowania znieczulenia ogólnego.
Zalety zabiegu TULA
- Ambulatoryjny zabieg nie wymagający znieczulenia
- Zabieg pod kontrolą wzroku, z wykorzystaniem cystokopu
- Doskonała waporyzacja i koagulacja
- Precyzyjne działanie światła w tkance, bez ingerencji cieplnej w mięśniówkę – brak bólu
- Brak odruchów mięśniowych podczas usuwania guzów
- Atraumatyczny koniec światłowodu, umożliwiający łatwe i bezpieczne wprowadzanie do kanału roboczego cystoskopu
- Brak rekonwalescencji – pacjent po zabiegu wraca do domu
- Możliwość wykonania zabiegu podczas wizyty kontrolnej – szybka reakcja, pacjent nie jest narażony na oczekiwanie przyjęcia do szpitala
- Niższy koszt zabiegu – nie ma kosztu hospitalizacji