Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym to obecnie naturalny rozwój usług. Pacjent, który w jednym miejscu otrzymuje kompleksową usługę dzięki połączeniu stomatologii z medycyną estetyczną, uzyskuje poprawę wyglądu, osiągając swój cel – piękny uśmiech oraz harmonijne i atrakcyjne rysy całej twarzy. Pacjenci coraz częściej oczekują od stomatologów dużo więcej, niż tylko leczenia próchnicy i usuwania kamienia nazębnego. Pragną, aby lekarz pomógł im uzyskać piękny uśmiech, który oznacza coś więcej niż tylko proste, zdrowe zęby i dziąsła.
Lekarz stomatolog dysponuje szeroką wiedzą na temat budowy twarzy oraz bogatym doświadczeniem w zakresie stosowania różnego rodzaju procedur medycznych – nie tylko na co dzień obserwuje zachowanie tkanek w tym obszarze, ale także regularnie wykonuje zabiegi z zakresu mikrochirurgii i znieczula pacjentów za pomocą iniekcji.
Metody, jakie oferuje medycyna estetyczna i stomatologia, pozwalają skutecznie spowolnić proces starzenia się i zniwelować skutki upływającego czasu. Najczęściej w gabinetach stomatologicznych proponuje się zabiegi wykorzystujące wypełniacze, botoks lub nici liftingujące. Obecnie medycyna estetyczna dysponuje wieloma technikami dzięki czemu można pozbyć się na twarzy i szyi wiotkości skóry, zagęścić ją i zmobilizować do autoregeneracji.Jakie lasery są wykorzystywane w medycynie estetycznej? – SHAR-POL
Zabiegi frakcyjne
Sprawdzoną klinicznie metodą zmniejszenia: objawów starzenia, zmarszczek, zmian pigmentacji, jędrności skóry oraz blizn potrądzikowych jest przemodelowanie kolagenu. W zabiegu frakcyjnym przemodelowanie kolagenu następuje na skutek generowania mikro-obszarów przegrzania termicznego skóry. Uszkodzeniu ulega tylko niewielka część skóry (5–10%). Dzięki punktowemu przegrzaniu uzyskuje się bardzo dobre efekty przemodelowania kolagenu, a równocześnie inwazyjność zabiegu jest mała.Zabiegi frakcyjne – jaki laser – SHAR-POL
Lasery CO2
Lasery CO2 są obecnie najpopularniejszymi laserami używanymi do zabiegów frakcyjnych. Długość fali światła(10600nm) zapewnia wystarczająco głębokie wnikanie światła w skórę oraz umożliwia uzyskanie szerokiej strefy przegrzania tkanki. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzstania w chirurgicznych zabiegach stomatologicznych.
Skanery frakcyjne w laserach CO2 umożliwiają stosowanie zmiennych kształtów, rozmiarów i wzorów pola skanowania.
Tryby pracy
Lasery CO2 mogą mieć dwa tryby pracy: statyczny i dynamiczny. Preferuje się tryb statyczny ponieważ posiada zdefiniowaną gęstość punktów. Nie ma ryzyka przegrzania lub oparzenia.
Wielokrotny impuls
W zabiegach laserami CO2 stosuje się dwie techniki wielokrotnego impulsu:
- gdy nie jest pożądane przegrzanie tkanek otaczających stosuje się wielokrotny impuls o mniejszej energii. Przykładowo zabieg wykonuje się 3-krotnie w tym samym punkcie impulsem o 3-krotnie mniejszej energii
- gdy wymagana jest jak największa głębokość działania np. w przypadku leczenia blizn i rozstępów. Wielokrotny impuls ma zawsze taką samą energię.
Rura laserowa
Lasery CO2 mogą mieć rurę szklaną lub metalową. Rura metalowa ogranicza zastosowanie lasera w zabiegach dermatochirurgicznych. Ze względu na własności technologiczne nie można wygenerować Ultrapulsów.
Wykorzystanie lasera CO2 w zabiegach stomatologicznych
W zabiegach stomatologicznych laser CO2 wykorzystuje się w chirurgii dziąseł i jamy ustnej.
Stosowanie lasera CO2 ze względu na długość fali emitowanego światła, eliminuje dodatkowo ryzyko przegrzania zęba, a użycie do cięcia tkanki miękkiej specjalnego trybu pracy – Superpulse (emisja bardzo krótkich, wysokoenergetycznych impulsów), zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się tkanki, dzięki czemu jej ubytek jest minimalny (płytka strefa koagulacji, nie występuje zwęglanie).
Laser CO2 Smaxel
Laser CO2 Smaxel korańskiej firmy IDS oferowany przez Shar-pol posiada wszystkie tryby niezbędne do wykonania zabiegów frakcyjnych i chirurgicznych. Dodatkowo posiada specjalistyczne końcówki stomatologiczne.Laser frakcyjny CO2 Smaxel – SHAR-POL
Mikroigłowy RF
Zabieg polega na wykorzystaniu frakcyjnego bipolarnego prądu RF do punktowego odparowania skóry, z silnym podgrzaniem głębszych warstw skóry. Sterowanie energią prądu RF pozwala zmieniać efekt tkankowy w zależności od wskazań. W porównaniu z laserem CO2 nie ma uszkodzenia naskórka.Mikroigły RF – SHAR-POL
Obecnie na rynku jest oferowanych wiele aparatów mikroigłowych RF.
Nowością jest Morpheus8 izraelskiej firmy Inmode. Morpheus8 jest mikroigłowym aplikatorem działającym wielowarstwowo. W porównaniu do systemów, w których sąsiednie izolowane igły tworzą bipolarne pary i oddziałują tylko na cienką warstwę tkanki wokół czubków igieł, Morpheus8 skutecznie działa na całą grubość tkanek pomiędzy czubkami igieł, a powierzchnią skóry.
W Morpheus8 cała powierzchnia kontaktu aplikatora ze skórą jest elektrodą bierną, mikroigły zaś stanowią elektrody czynne. Przegrzaniu podlega zatem obszar pomiędzy czubkami igieł, a powierzchnią skóry. Dzięki takiemu przepływowi prądu RF uzyskuje się zarówno poziomą, jak i pionową stymulację termiczną i następuje optymalna, skuteczniejsza stymulacja kolagenu oraz skurcz włókien FSN (fibro-septal network).
Energia prądu jest dwukrotnie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi mikroigłowymi urządzeniami RF. Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepsze efekty podczas jednego zabiegu.
Morpheus8 jest wykonany w kilku wersjach różniących się: ilością igieł, głębokością działania, trybami pracy. Te cechy implikują obszary działania.
Małoinwazyjny lifting twarzy i szyi
Jedną z najnowszych i najbardziej obiecujących technik do minimalnie inwazyjnego ujędrniania szyi i twarzy jest obecnie lipoliza wspomagana prądem RF (RFAL™), opatentowana przez izraelską firmę Inmode. Zabieg zaleca się pacjentom z dużą, średnią lub nawet niewielką ilością tkanki tłuszczowej podbródka lub na linii żuchwy, oraz wiotkością skóry twarzy i szyi.Inmode – Lifting twarzy i szyi, Inmode – Mikroigły RF do zabiegów frakcyjnych i cellulitu.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Poprzez małe nacięcie lekarz wprowadza aplikator, który emitując prąd RF grzeje tkankę podskórną, a gdy zachodzi potrzeba również warstwę tłuszczu. Równocześnie przepływ prądu powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych. Temperatura jest cały czas kontrolowana automatycznie i nie ma ryzyka oparzeń.
Na skutek przepływu prądu od warstwy podskórnej (końcówka aplikatora) do powierzchni skóry (elektroda zewnętrzna), następuje silne podgrzanie skóry i powięzi, a w jego wyniku obkurczenie i ujędrnienie.
Efekt jest widoczny zaraz po zabiegu, ale na ostateczne rezultaty trzeba poczekać około 6-12 tygodni.
Operator ma do wyboru 2 różne aplikatory w zależności od stanu skóry i ilości zbędnej tkanki tłuszczowej:
• FaceTite
• AccuTite
Prąd RF przepływając poprzez tkanki znajdujące się pomiędzy elektrodami aplikatora, koaguluje podskórną tkankę tłuszczową oraz podgrzewa skórę właściwą, przy czym całe ciepło skierowane jest w kierunku powierzchni skóry. Duża ilość ciepła wydzielająca się wokół elektrody podskórnej, koaguluje nie tylko tkankę tłuszczową, ale również i powięź.
Aplikatory różnią się między sobą średnicą elektrody. AccuTite jest znacznie cieńszy od FaceTite. Ma średnicę tylko 0,9mm, a więc odpowiada rozmiarom igły 21G stosowanej przez lekarzy do aplikacji wypełniaczy.
Zabieg można obrazowo porównać do wstrzykiwania porcji prądu RF (Injectionable RF Skin Tightening). Wymagana jest ta sama taktyka i umiejętności jak przy iniekcji wypełniaczy.
Zabiegi AccuTite wykonuje się w obrębie szyi oraz na twarzy, w tym również na górnej i dolnej powiece oka. Można go łączyć z podawaniem kwasu hialuronowego.
Podsumowanie
Obecnie medycynę estetyczną i stomatologię można potraktować jako nawzajem dopełniające się dziedziny medycyny.
Opracowanie optymalnego planu leczenia oraz zaspokojenie potrzeb i oczekiwań pacjentów coraz częściej wymaga połączenia umiejętności z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej.
Wyposażanie gabinetu stomatologicznego w sprzęt z zakresu medycyny estetycznej na ogół realizuje się w sposób etapowy. Z tego względu laser CO2 mający zastosowanie zarówno w stomatologii jak i medycynie estetycznej wydaje się pierwszym z wyboru.