Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu – czyli epizody niekontrolowanego oddawania moczu – jest chorobą społeczną, która ma zdecydowanie negatywny wpływ na jakość życia. Została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Schorzenie ma najczęściej kilka przyczyn. W przypadku kobiet występuje głównie w wyniku uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową, ale także może być spowodowane porodem (34% przypadków). Nie bez znaczenia jest tryb życia kobiety, czyli siedzący charakter pracy, mała aktywność ruchowa, a także nieodpowiednia dieta prowadząca do nadwagi lub otyłości . Zaburzenie to według szacunków może dotyczyć w Polsce ponad 2,5 mln kobiet, dane te mogą być jednak zaniżone, ponieważ część kobiet nie zgłasza się z problemem do lekarza, traktując go jako wstydliwy i związany ze starzeniem się organizmu.
Schorzenie to jest głównie kojarzone z dolegliwościami starszych kobiet. Rzeczywiście okres menopauzy wiąże się z nadpobudliwością mięśnia wypierającego mocz, osłabieniem napięcia mięśnia zwieracza i zmniejszeniem pojemności pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu to jednak problem dotyczący kobiet w różnych okresach życia, także młodych bardzo aktywnych fizycznie. Na skutek ciąż oraz porodów, kobiety zmagają się z licznymi problemami pochwy, krocza, powłok brzusznych. Rozpoznajemy wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywny pęcherz, lub mieszane nietrzymanie moczu. Panie zgłaszają, że nie mogą wrócić do swojej formy sprzed ciąży, bo podczas ćwiczeń bezwiednie oddają mocz, muszą unikać zajęć grupowych. Wyciek moczu może zdarzać się również podczas współżycia.
Problem nietrzymania moczu najczęściej objawia się niemożnością utrzymania moczu podczas wysiłku, przy kaszlu, kichaniu, bieganiu, dźwiganiu, zaraz po przebudzeniu przy wstaniu z łóżka. Pogarsza to znacznie komfort życia i utrudnia kontakty towarzyskie.
Nieinwazyjne i małoinwazyjne zabiegi leczenia nietrzymania moczu
Już od ponad 10 lat dostępne są małoinwazyjne zabiegi leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Nie wyłączają z normalnego funkcjonowania. Aby zakwalifikować pacjentkę do zabiegu wymagane jest jedynie wykonanie badania ginekologicznego z USG i cytologią, celem wykluczenia poważnych chorób i ocenienie możliwości pomocy w konkretnym przypadku. Konieczna jest również rozmowa z pacjentką, w trakcie której wspólnie z lekarzem określany jest cel oraz plan terapii.
Małoinwazyjne zabiegi leczenia nietrzymania moczu
Małoinwazyjne zabiegi leczenia nietrzymania moczu polegają na wykorzystaniu frakcyjnego działania światła lasera lub prądu RF do selektywnego, wielomiejscowego usunięcia oraz termicznego zniszczenia śluzówki pochwy. Efektem jest wieloogniskowe obkurczenie, a następnie tzw. przebudowa macierzy włókien kolagenowych. Strefy nienaruszonej tkanki, oddzielające od siebie liczne jej ubytki zapobiegają powstaniu rozległej trwałej blizny, a zachodzące w tkance liczne przemiany biochemiczne, będące przejawem działania mechanizmów regeneracyjnych organizmu, prowadzą do wytwarzania zupełnie nowych włókien kolagenowych, o prawidłowej, niczym niezaburzonej strukturze przestrzennej. Następuje wzmocnienie ścianek pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie jej kąta nachylenia. Cewka moczowa zaczyna normalnie funkcjonować, a dolegliwość znika. Czas rekonwalescencji po zabiegach mikroigłami RF jest również krótszy niż po zabiegach laserem CO2.
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy
Gdy mówimy o leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, nietrzymania z naglącym parciem, oraz mieszanego, ważnym elementem jest kondycja mięśni dna miednicy. Ćwiczenia mięśni dna miednicy wspomagają mechanizm zamknięcia cewki i stabilizują ją, zapobiegając wyciekowi moczu.
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS to bardzo skuteczna metoda, w której, przy użyciu impulsów elektrycznych, mięśnie Kegla są stymulowane do intensywnej pracy. Co ciekawe, mięśnie nie rozróżniają pochodzenia bodźca tzn. tego czy jest on fizjologiczny czy sztuczny.
Wyraźne wzmocnienie mięśni powinno nastąpić po 2-3 tygodniach zabiegów wykonywanych dwa razy w tygodniu. Zależy to oczywiście od stopnia osłabienia mięśni.
Kompleksowe leczenie nietrzymania moczu
Empower RF
Empower RF izraelskiej firmy Inmode jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologią, poprawiającą jakość życia kobiet. Za pomocą tej jednej platformy, można rozwiązywać szeroki zakres kobiecych chorób, włącznie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem z naglącym parciem oraz mieszanym nietrzymaniem moczu. Wykorzystując kombinację synergicznych, komplementarnych energii bipolarnego prądu (RF), mikroigłowego RF i elektrycznej stymulacji mięśni (EMS), umożliwia kompleksowe leczenie typowych problemów dotyczących wewnętrznych i zewnętrznych narządów strefy intymnej oraz innych okolic ciała.
Empower RF posiada 6 aplikatorów z tego trzy są dopochwowe stosowane w leczeniu nietrzymania moczu.
Aplikator Morpheus8V
Morpheus8V umożliwia wewnątrzpochwowe podśluzówkowe przemodelowanie ścian pochwy. Za pomocą matrycy 24 cienkich pozłacanych mikroigieł RF wkłuwanych na głębokość 3mm, Morpheus8V wywołuje, klinicznie potwierdzoną, frakcyjną elektrokoagulację i objętościowe rozgrzewanie tkanki, prowadzące do obkurczenia kolagenu. Jest to obecnie jedyny aplikator na rynku o takim działaniu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kremem.
Aplikator Forma V
Gdy wraz z wiekiem ściany pochwy stają się cieńsze, bardziej wiotkie, może dojść do menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego. W takich przypadkach dobre efekty uzyskuje się poprzez głębokie, nieinwazyjne przegrzanie ścian pochwy. Ciepło powoduje obkurczenie i stymulację produkcji kolagenu. Realizuje się to za pomocą aplikatora FormaV z bipolarnym prądem RF. Ten aplikator to pierwszy i obecnie jedyny dopochwowy aplikator termiczny posiadający automatyczne monitorowanie temperatury tkanki i automatyczne wyłączenie prądu RF po przekroczeniu zaprogramowanej temperatury. Umożliwia to długotrwałe utrzymywanie optymalnej temperatury dla przebudowy kolagenu (38-42°C), praktycznie bez żadnego ryzyka poparzenia. W trakcie zabiegu pacjentki odczuwają jedynie lekkie ciepło. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, na ogół są potrzebne 2-3 sesje. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ani rekonwalescencji. W opinii pacjentek zabieg FormaV jest bardzo przyjemny.
V Tone
V Tone to delikatna, niechirurgiczna procedura wewnątrzpochwowej, elektrycznej stymulacji mięśni (EMS) macicy. Dwustronne, jednorazowe wkładki końcówki V Tone aplikowane dopochwowo są wygodne w obsłudze.
Wewnątrz pochwowa stymulacja mięśni (EMS) jest bezbolesnym zabiegiem rehabilitacyjnym. Jej wysoka skuteczność potwierdzona certyfikatem FDA umożliwia lekarzowi w sposób nieinwazyjny złagodzić objawy nietrzymania moczu.
Holistyczne podejście
Zabiegi Empower RF dotyczą szerokiego zakresu kobiecych problemów i umożliwiają wykonanie ukierunkowanych, spersonalizowanych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych zabiegów. Takie holistyczne podejście pomaga przywrócić pacjentkom podstawowe funkcje stref intymnych, a także pozytywnie wpływa na ich jakość życia i pewność siebie.