Lasery do usuwania tatuaży oraz makijażu permanentnego są znane na rynku od kilkudziesięciu lat. Z badań klinicznych wynika, że powinny mieć impulsy o jak najkrótszym czasie trwania i o jak największej mocy. Pierwsze lasery Q-switch miały moc 200MW, a czasy impulsów 5 nanosekund. Dzięki rozwojowi technologii następuje stała poprawa parametrów laserów pikosekundowych przy równoczesnej obniżce ceny.
Różnica pomiędzy tatuażem , a makijażem permanentnym
Różnica pomiędzy tatuażem , a makijażem permanentnym z punktu widzenia laserowego usuwania polega na głębokości barwnika. W makijażu permanentnym barwnik wprowadza się na głębokość 0,3 -0,8 mm, a więc do warstwy podstawnej naskórka. Warstwa ta z biegiem czasu ulega naturalnemu złuszczeniu. W związku z tym makijaż po pewnym czasie staje się coraz słabszy i jaśniejszy. W przypadku tatuażu barwnik aplikuje się na głębokość 0,8 -1,4 mm, czyli do górnej warstwy skóry właściwiej, gdzie pozostaje na zawsze.
Makijaż permanentny jest mniej inwazyjny i daje bardziej naturalny wygląd, podczas gdy tatuaż jest bardziej wyrazisty i trwały. Różnica w głębokości wprowadzenia pigmentu w porównaniu z tatuażem sprawia, że jest on łatwiejszy do usunięcia. Zwykle usuwa się go gdy wymaga korekty np. ze względu na kształt.
Działanie lasera na barwnik
Barwnik jest zamknięty w skórze w makrofagach i fibroblastach. Usuwanie polega na rozdrobnieniu komórek z barwnikiem za pomocą światła lasera. Po rozdrobnieniu dostaje się on do przestrzeni międzykomórkowej i jest wydalany poprzez układ limfatyczny. Rozerwanie cząstek na mniejsze fragmenty ma wpływ na skrócenie czasu i efektywność usuwania ich przez organizm. To znaczy im lepsze rozdrobnienie tym zabieg jest skuteczniejszy oraz mniejsza jest liczba niezbędnych zabiegów.
Różnica działania lasera pikosekundowego i Q-switch
Różnica pomiędzy działaniem lasera pikosekundowego, a laserem Q-switch polega na znacznie krótszym czasie trwania impulsu (10 -cio krotnie) i znacznie wyższej mocy szczytowej ( 10-cio krotnie). Działanie laserów pikosekundowych wytwarza efekt fotoakustyczny. Pożądane naprężenia fotoakustyczne powstają wówczas, gdy czas impulsu lasera jest tak krótki, że rozgrzewana cząsteczka nie zdąża się wystarczająco rozprężyć i ciśnienie w niej wzrasta, co prowadzi do rozerwania. Lasery typu Q-Switch o czasie impulsu rzędu kilku nanosekund, wywołują częściowo efekt fotoakustyczny fototermiczny, a częściowo fototermiczny, który termicznie niszczy komórki z pigmentem.
Obecnie na skutek rozwoju technologii cena laserów pikosekundowych o bardzo dobrych parametrach znacznie się obniżyła. Przykładem może tu być laser pikosekundowy Pico Premium koreańskiej firmy IDS.
Firma IDS działa na rynku laserów od kilkudziesięciu lat (w Polsce ponad 100 instalacji różnych typów laserów).Laser pikosekundowy Pico Premium – przebarwienia, tatuaże, zabiegi frakcyjne
Laser Pico Premium to nie tylko dobre parametry:
- najkrótszy impuls 300ps spośród laserów pikosekundowych oferowanych na rynku
- najwyższa moc dostępna na rynku spośród laserów pikosekundowych – 1,67GW
ale również bardzo atrakcyjną cenę – obecnie 320 tysięcy zł.
Szczyt energii dla lasera pikosekundowego Pico Premium pokazano poniżej.
Ponieważ podstawą działania lasera jest absorpcja światła w pigmentach, a te różnią się składem chemicznym (różne kolory), nie ma jednej długości fali która potrafiła by sobie poradzić ze wszystkimi kolorami. Aby to zapewnić system laserowy musi posiadać przynajmniej 3 długości fali: 1064nm/532nm, 585nm oraz 650nm.Laser pikosekundowy Pico Premium – Moc potrzebna dla Warszawy skupiona w plamce 4mm
Podsumowanie
Kierując się skutecznością laserowego do usuwania makijażu permanentnego lub tatuażu należy wybrać laser pikosekundowy. Dzięki postępowi technologii są to już lasery o dobrych parametrach w przystępnych cenach. Wysoka cena lasera pikosekundowego to obecnie już mit. Profesjonalne usługi usuwania tatuażu: jak wybrać najlepsze lasery medyczne dla swojego gabinetu
Efekty lasera Pico Premium