Tulowe lasery frakcyjne (1927nm) cieszą się większym popytem w porównaniu z ablacyjnymi zabiegami laserowymi, ponieważ zapewniają krótszy czas rekonwalescencji, mniej skutków ubocznych i są bezpieczniejsze w użyciu.
Wprowadzenie na rynek diodowego lasera frakcyjnego emitującego światło o długości fali 1940nm stało się alternatywą dla lasera tulowego. Niewątpliwą cechą tych nowoczesnych laserów jest ich kompaktowa budowa i niska waga (8kg). Z punktu widzenia zabiegowego ważna jest odpowiedź na pytania:
- czy są tak samo skuteczne jak lasery tulowe
- czy mają ograniczenia zabiegowe
- czy są bezpieczne
Pozytywną odpowiedź na powyższe pytania potwierdzają wyniki badań opublikowane w:
- „In Vivo Histological Study Evaluating Non‐Ablative Fractional 1940‐nm Laser”; Konika Patel Schallen, Madelyn Seder, Michael Jorgenson, Kevin Schomacker, Jag Bhawan: Lasers in Surgery and Medicine 2024
- „Non‐Ablative Fractional 1940‐nm Diode Laser for Skin Resurfacing and Treatment of Benign Pigmented Lesions”; Jill S. Waibel, Konika Patel Schallen, Lasers in Surgery and Medicine 2024
Własności lasera diodowego 1940nm
Od 2004 roku obszary zabiegów medycyny estetycznej poszerzyły się o frakcyjną technikę tworzenia mikrotermicznych stref zabiegowych (MTZ). Nienaruszona tkanka otaczająca MTZ ma na celu skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegach i zapewnienie bezpieczniejszego procesu gojenia się ran, a jednocześnie dalsze wspieranie procesu neokolagenezy. Na głębokość penetracji i szerokość strefy koagulacji mają wpływ takie jak parametry takie jak: długość fali, energia, rozmiar plamki i czas trwania impulsu

Ta technika znalazła zastosowanie przede wszystkim w leczeniu: zmarszczek, drobnych linii, zmian pigmentacyjnych oraz blizn. Ponieważ zakres długości fal 1927–1940 nm ma stosunkowo wysoki współczynnik absorpcji dla wody i niski współczynnik dla pigmentu skóry, światło lasera łatwo przenika przez naskórek i powierzchowną skórę właściwą, powodując koagulację tkanki docelowej.


Wyniki badania histologicznego in vivo ludzkiej skóry
Badania były wykonane na skórze brzucha. Każdy badany obszar był naświetlany diodowym laserem frakcyjnym o długości fali 1940 nm. W trakcie leczenia energia impulsu lasera była zmieniana między maksymalną wartością 20 mJ/MTZ i minimalną 5 mJ/MTZ.
Próbki do badań pobrano w pięciu rożnych okresach czasu po zabiegu: 60 minut, 1 dzień, 3 dni, 7 dni i 6 tygodni.
Histologiczne porównanie biopsji pobranych natychmiast i kilka dni po zabiegu wykazało niewielką reakcję zapalną. Gojenie było krótsze niż 42 dni dla maksymalnej energii. Głębokość i szerokość strefy uszkodzenia pierwotnego były większe dla energii 20 mJ/MTZ w porównaniu z 5 mJ/MTZ.
Remodelowanie kolagenu przebiegało poza fazą gojenia. Obecność fibroblastów i nowy kolagen zaobserwowano tuż pod połączeniem skórno-naskórkowym.
Wyniki badań in vivo wykazały, że w porównaniu z wcześniejszymi danymi opierającymi się o wyniki badań ex vivo inna jest szerokość MTZ dla poszczególnych wartości energii. Szerokość MTZ była podobna dla 20 mJ/MTZ natomiast dla 5 mJ/MTZ była in vivo trzykrotnie większa. Oznacza to , ze zabiegi dla niższych energii są bardziej agresywne niż wcześniej sądzono.
W biopsjach pobranych 6 tygodni po zabiegu poddanemu działaniu 20 mJ/MTZ, nie zaobserwowano martwicy naskórka ani skóry właściwej, co wskazuje na całkowitą przebudowę skóry. Parakeratoza ustąpiła lub złuszczyła się. Zaobserwowano następujące objawy świadczące o procesie gojenia:
- powierzchowne zwiększone stężenie mucyny skórnej (33,3%),
- okołonaczyniowy naciek limfocytarny (33,3%)
- zwiększoną komórkowość z łagodną brodawkowatą fibrozą skórną.
Nie zaobserwować żadnych dowodów martwicy naskórka lub skóry.
Całkowita częstość występowania zdarzeń niepożądanych była niska, a ich nasilenie oceniono jako łagodne i przemijające. Łagodny rumień i obrzęk były powszechnie zgłaszane bezpośrednio po ekspozycji na laser. Ustępowały w czasie krótszym niż 12 do 24 godzin po zabiegu. Zaobserwowano również pojawienie się mikroskopijnych martwiczych szczątek naskórka (MEND), które są eliminowane przeznaskórkowo przez keratynocyty. Ten objaw jest uważany za oczekiwany wynik laserowego frakcyjnego leczenia. Przebarwienia pozapalne (PIH) wystąpiły u jednego pacjenta. Podczas żadnej z wizyt kontrolnych nie zgłoszono: pęcherzy, oparzeń, blizn, hipopigmentacji ani innych, długotrwałych lub poważnych zdarzeń niepożądanych.

Wnioski
Na podstawie histologicznej oceny szerokości i głębokości strefy koagulacji oraz martwicy w zależności od wartości energii efekty leczenia po 6 tygodniach były dobre. Działanie frakcyjnego lasera 1940-nm wytworzyło MTZ zgodne z oczekiwaniami. Były one równoważne z MTZ tworzonymi przez inne nieablacyjne lasery frakcyjne.
Nieablacyjne zabiegi frakcyjne 1940-nm diodowym laserem są bezpieczne. Głębokość i ilość uszkodzeń na obszarze zabiegowym zapewnia skuteczny resurfacing skóry.
Wyniki badań poprawy pigmentacji i tekstury skóry.
Łagodne zmiany pigmentacyjne (BPL) są częstym schorzeniem dermatologicznym. Zmiany te mogą pojawić się na dowolnej części ciała i są wywołane przez różne czynniki, takie jak: genetyka, ekspozycja na słońce (uszkodzenie światłem), zmiany hormonalne i wiek. BPL różnią się: kształtem, kolorem i rozmieszczeniem.
Badanie obejmowało pięćdziesięciu czterech pacjentów (50 kobiet; typy skóry Fitzpatricka I–IV) ze zmianami pigmentacyjnymi na twarzy lub ciele. Wykonano 172 zabiegi. Zakres energii wynosił od 5 do 20 mJ, a gęstość pokrycia od 20% do 70%.
Zabiegi obejmowały: twarz (35 obszarów), klatkę piersiową (28 obszarów), plecy, ramiona, dłonie i nogi. Najczęstszymi zmianami były plamy soczewicowate słoneczne (90%)m plamy soczewicowate (75%) i piegi (32%). Kilku pacjentów poddano leczeniu z powodu plamek: hiperpigmentacyjnych, rogowacenia łojotokowego i opalenizny słonecznej. Większość leczonych obszarów oceniono jako umiarkowanie ciężkie (78%) lub ciężkie (14%).
Najbardziej zauważalny efekt leczenia był na twarzy. Odnotowana poprawa podczas 1 i 3 -miesięcznych kontroli wynosiła odpowiednio 75% i 83%. Osoby badane oceniły skuteczność na 91% i 84% jako „poprawiło się” do „bardzo się poprawiło”. Poprawa w przypadku twarzy wyniosła 92% w porównaniu do 90% i 75% odpowiednio dla obszarów poza twarzą.
Badanie wykazało, że leczenie nieablacyjnym frakcyjnym laserem diodowym o długości fali 1940 nm poprawiło teksturę skóry leczonych obszarów u 62% wszystkich pacjentów.
Podsumowanie
Laser frakcyjny 1940nm może działać w trybach: nieablacyjnym, subablacyjnym i ablacyjnym. W zależności od użytej mocy lasera działanie koncentruje się na różnych głębokościach skóry. Wiązka skoncentrowana w warstwie podstawnej skóry działa na melanocyty i redukuje wszelkiego rodzaju przebarwienia. Oddziałując na warstwę rogową naskórka światło lasera powoduje ablację naskórka i denaturacja\ę białek, którą wykorzystuje się do usuwania blizn i rozstępów oraz głębokiej przebudowy skóry (odmłodzenie).
Zabiegi frakcyjne laserem o długości fali 1940 nm są bezpieczne.
Laser 1940 nm wytwarza uszkodzenia o kontrolowanej powierzchownej głębokości ogniskowych bez ablacji naskórka. Efektem jest odmłodzenie skóry. Podobnie jak inne nieablacyjne lasery frakcyjne jest skuteczny w leczeniu pigmentacji i ogólnej poprawie jakości skóry.