fbpx

Uroda i Medycyna w praktyce 2023/01 – EmpowerRF

Mój wybór:

EmpowerRF do zabiegów ginekologi i estetycznej

Od dawna poszukiwałam urządzenia, które będzie narzędziem hybrydowym, łączącym kilka funkcji, ale jego działanie będzie też małoinwazyjne. EmpowerRF to rozbudowana platforma, zarówno do zastosowania w ginekologii, jak i medycynie estetycznej. Urządzenie daje wiele możliwości tworzenia kompleksowych terapii, dzięki zarówno radiofrekwencji mikroigłowej, jak i elektrostymulacji mięśni. Obie te technologie znajdują zastosowanie w leczeniu schorzeń kobiecych.

Dr n. med. Ewelina Malanowska

Wiele problemów zdrowotnych kobiet wynika z zaburzeń funkcjonowania żeńskich narządów płciowych, związanych z następstwami porodów, zmian hormonalnych, czy też okresem menopauzy. Pojawiają się przewlekłe infekcje, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, a także zaburzenia funkcji seksualnych, w tym spadek libido. Wszystkie te zmiany niekorzystnie wpływają na sferę psychiczną kobiet i ich codzienne funkcjonowanie.

Znaczenie ginekologii estetycznej

Od co najmniej dziesięciu lat rośnie zainteresowanie pacjentek ginekologią estetyczną, co spowodowało rozwój technologiczny urządzeń oraz rozwój badań klinicznych procedur zabiegowych.

Panie, które zgłaszają się do mojego gabinetu zwykle nie przychodzą po to tylko by się upiększyć czy odmłodzić, ale również by poprawić jakość swego życia. Najczęściej zgłaszają się z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, czy też parciami naglącymi (te dwa schorzenia też należy rozróżnić). Z wiekiem pojawiają się nawracające infekcje pochwy, a także zmiany skórne, np. liszaj twardzinowy. Pacjentki coraz bardziej otwarte są na rozmowy dotyczące bolesnego współżycia, często spowodowanego zmianami poporodowymi w okolicy krocza. Takie problemy jak blizny poporodowe, osłabienie czucia, ale też wiotkość pochwy czy osłabione mięśnie dna miednicy przestały być tematem tabu.

Nieinwazyjne terapie

Najstarszą procedurą zabiegową w ginekologii estetycznej są laserowe zabiegi frakcyjne. Wykonuje się je na wewnętrznych i zewnętrznych narządach kobiecych. Najczęstszym wskazaniem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, dyspareunia, ujędrnianie i wygładzanie warg sromowych. Teraz jednak pacjentki poszukują terapii mniej inwazyjnych niż laser, ale dających równe, bądź nawet lepsze efekty leczenia.

Także ja szukałam bezpiecznej i certyfikowanej metody rozwiązującej te problemy. EmpowerRF okazał się właśnie takim urządzeniem.

Dopochwowe zabiegi frakcyjne możemy wykonywać tu aplikatorem mikroigłowej RF Morpheus8V. Boczne działanie mikroigieł RF umożliwia elektrokoagulację endowaginalną. Jak wynika z badań klinicznych głębokość leczenia wynosi tu nawet 3 mm (w przypadku techniki laserowej tylko 0,7 mm). To znacznie rozszerza spektrum leczenia. A czas gojenia jest krótszy w porównaniu z laserem, ze względu na mniejsze uszkodzenie nabłonka przy zastosowaniu tych samych energii.

Dodatkowo, badania kliniczne wykazały, że połączenie zabiegów frakcyjnych z wzmocnieniem mięśni dna miednicy oraz z przebudową kolagenu na skutek głębokiego przegrzania tkanki pochwy zawsze poprawia efekty leczenia. Biorąc pod uwagę te zalecenia, a także bezpieczeństwo technologii, zdecydowałam się na zakup do mojego gabinetu aparatu EmpowerRF firmy Inmode.

Uniwersalność i skuteczność

Jest to obecnie jedyny aparat na rynku wyposażony w trzy aplikatory dopochwowe:

• frakcyjny mikroigłowy RF- Morpheus8V

Końcówka Morpheus8V posiada 24-pinową matrycę mikroigieł. Ma możliwość precyzyjnego ukierunkowania działania aplikatora oraz regulację głębokości leczenia od 1 do 3mm. Anatomicznie ukształtowane wkładki są jednorazowe. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

• do elektrycznej stymulacji mięśni – ToneV

ToneV jest łagodną, niechirurgiczną technologią, zaprojektowaną do wewnątrzpochwowej elektrycznej stymulacji mięśni (EMS) i mobiliz acji układu mięśniowo-powięziowego, w celu rehabilitacji osłabionych mięśni dna miednicy i poprawy objawów wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu oraz z naglącym parciem.

• do grzania tkanki pochwy – FormaV

FormaV to aplikator RF zapewniający głębokie, jednorodne, objętościowe rozgrzanie tkanki pochwy. Temperatura jest programowana przez lekarza i automatycznie kontrolowana w czasie rzeczywistym. Zabiegi są spersonalizowane stosownie do potrzeb pacjenta. EmpowerRF oprócz aplikatorów dopochwowych posiada też trzy aplikatory do narządów zewnętrznych: makroigły RF Morpheus8, do stymulacji mięśni brzucha – Tone, oraz do małoinwazyjnej labioplastyki – Aviva.

Kwalifikacja do zabiegu

Pacjentkami kwalifikowanymi do zabiegów aplikatorami makroigłowym RF Morpheus8 i do stymulacji mięśni Tone są najczęściej kobiety po porodach. Ich problemy to między innymi rozstępy, blizny po nacięciach, wiotkość mięsni brzucha. Apliktor Morpheus8 posiada 4 nakładki różniące się głębokością działania – od 0,5 mm do 7 mm. Może również pracować w trybie sekwencyjnym, rozgrzewając tkankę na różnych głębokościach. Działanie aplikatora Aviva wykorzystuje technologię lipolizy RFAL. Zabieg jest wykonywany w przypadku miejscowego przerostu tkanki tłuszczowej na wargach sromowych. Lipoliza RFAL to podgrzewanie skóry poprzez przepływ prądu RF pomiędzy elektrodami: wewnętrzną (wprowadzoną pod skórę) i zewnętrzną (ślizgającą się na powierzchni skóry). Prąd RF przepływając poprzez tkanki znajdujące się pomiędzy elektrodami, koaguluje podskórną tkankę tłuszczową oraz podgrzewa skórę właściwą, przy czym całe ciepło skierowane jest w kierunku powierzchni skóry. Efektem jest zmniejszenie i ujędrnienie warg sromowych.

Terapie łączone

Bardzo ważne jest holistyczne podejście do zdrowia kobiet w każdym wieku. Kompleksowe spojrzenie na szeroki zakres kobiecych dolegliwości – zarówno ze strony układu moczowego, a także osłabienia dna miednicy, przerostu tkanki tłuszczowej i procesu starzenia, wymaga często wykonania kilku połączonych procedur. Szeroka oferta aplikatorów EmpowerRF umożliwia mi dobór zabiegów do indywidualnych potrzeb i warunków pacjentek. W mojej praktyce jestem w stanie zaoferować kompletny zakres terapii. Urządzenie EmpowerRF daje opcje leczenia małoinwazyjnego, a równie skutecznego jak inne metody.

EMPOWERRF

Małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu

Polegaja na wykorzystaniu frakcyjnego działania światła lasera lub prądu RF do selektywnego, wielomiejscowego usunięcia oraz termicznego zniszczenia śluzówki pochwy. Efektem jest wieloogniskowe obkurczenie, a następnie tzw. przebudowa macierzy włókien kolagenowych. Strefy nienaruszonej tkanki, oddzielające od siebie liczne jej ubytki zapobiegają powstaniu rozległej trwałej blizny, a zachodzące w tkance liczne przemiany biochemiczne prowadzą do wytwarzania zupełnie nowych włókien kolagenowych, o prawidłowej, niezaburzonej strukturze przestrzennej. Następuje wzmocnienie ścianek pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie jej kąta nachylenia. Cewka moczowa zaczyna normalnie funkcjonować, a dolegliwość znika. Czas rekonwalescencji po zabiegach mikroigłami RF jest krótszy niż po zabiegach laserem CO2.

Aplikator Morpheus8

Morpheus8V umożliwia wewnątrzpochwowe, podśluzówkowe przemodelowanie ścian pochwy. Za pomocą matrycy 24 cienkich pozłacanych mikroigieł RF wkłuwanych na głębokość do 3 mm, wywołuje klinicznie potwierdzoną, frakcyjną elektrokoagulację i objętościowe rozgrzewanie tkanki, prowadzące do obkurczenia kolagenu. Jest to obecnie jedyny aplikator na rynku o takim działaniu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kremem.

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo