fbpx

Uroda i Medycyna w praktyce 03/2023 – EVOLVEX

EVOLVEX

Równoczesna redukcja tkanki tłuszczowej, stymulacja mięśni i ujędrnianie skóry

Modelowanie sylwetki to zabieg mający na celu uzyskanie szczupłej sylwetki z jędrną skórą i napiętymi mięśniami. Najwygodniej byłoby, gdyby w trakcie jednego zabiegu można było oddziaływać na wszystkie typy problemów. Takie zapotrzebowanie dostrzegła izraelska firma Inmode  wprowadzając na rynek aparat EVOLVEX.

Dr n. tech. Urszula Pociask

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących zabiegów modelowania sylwetki jest fakt, że ludzie nie wyglądają jak modele – każdy z nas jest inny. Amerykański naukowiec William Sheldon w latach 40. ubiegłego wieku wyodrębnił trzy główne typy sylwetki: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny. Klasyfikacja taka pomaga w doborze odpowiedniej terapii, ale oczywiście w życiu codziennym rzadko spotyka się osobę będącą w pełni którymś z tych typów – na ogół stanowimy ich mieszankę. Dlatego zabiegi modelowania sylwetki powinny uwzględniać tą indywidualną różnorodność naszych cech fizycznych

EVOLVEX – synergia energii

Urządzenie, za pomocą jednego aplikatora, zapewnia równoczesną przebudowę ciała w trzech obszarach:

• ujędrnia skórę;

• redukuje tkankę tłuszczową;

• rzeźbi mięśnie.

To system typu „wszystko w jednym”, wyposażony w wiele funkcji klinicznych działających w oparciu o sprawdzone i przebadane technologie:

• energię bipolarnego prądu RF- przebudowuje skórę i poprawia wygląd;

• kontrolowanej aktywacja mięśni CMA (Controlled Muscle Activation) – indukuje mimowolne skurcze mięśni, poprawiając ich objętość i siłę;

• impulsów wysokiego napięcia (trwała elektroporacja) – redukuje tkankę tłuszczową.

Ujędrnianie skóry

Wykorzystanie energii bipolarnego prądu RF do ujędrniania skóry jest dobrze udokumentowane w badaniach klinicznych. Warunki w których kurczy się kolagen zależą nie tylko od temperatury, ale również od czasu jej działania (równanie Arrheniusa). Denaturacja występuje zatem przy różnych kombinacjach tych dwóch parametrów. Przy ekspozycji przez milisekundę, kolagen skurczy się w temperaturze przekraczającej 85° C, podczas gdy przy ekspozycji przez kilka sekund, obkurczenie wystąpi przy 60-65° C, a przy czasach rzędu kilku minut, wystarczająca jest temperatura ok. 43° C.

Przebudowa kolagenu jest tym skuteczniejsza, im wyższa jest osiągana temperatura skóry właściwej i im dłużej temperatura ta jest utrzymana.

Konfiguracja elektrod aplikatorów RF urządzenia EVOLVEX ma charakter bipolarny, gdzie głębokość penetracji energii RF to połowa odległości między elektrodami, zapewniająca głęboką i objętościową obróbkę termiczną. Każda elektroda ma wbudowany czujnik temperatury, który zapewnia ciągłą i stałą energię cieplną w ramach zadanych parametrów. Proces ten jest automatycznie sterowany mierzoną 1000 razy na sekundę temperaturą skóry (technologia A.C.E.). Gdy temperatura w danym punkcie skóry osiągnie ustawiony próg (np. 41°C), prąd RF jest wyłączany by uniknąć przegrzania, a gdy temperatura spadnie poniżej tego progu, prąd RF jest ponownie załączany.

Ten sposób pracy umożliwia wykonanie zabiegu z maksymalną tolerowaną przez pacjenta temperaturą, przez dowolnie długi czas (30-60 min).

Aktywacja mięśni

Kontrolowana aktywacja mięśni CMA wykorzystuje zjawisko elektrycznej stymulacji mięśni (EMS). Aby pobudzić mięsień do pracy potrzebny jest bodziec dostarczany komórkom mięśniowym poprzez nerwy motoryczne (ruchowe). Nerwy te funkcjonują w oparciu o zjawiska elektryczne, więc do wytworzenia takich bodźców naturalne jest wykorzystanie impulsów prądu elektrycznego (EMS).

Aplikator EVOLVEX generuje supramaksymalne skurcze mięśni i utrzymuje je przez kilka sekund, co powoduje znaczące obciążenie mięśnia (nie da się ich osiągnąć spontanicznie). W efekcie, tkanka mięśnia zmuszona jest do zaadoptowania się do takich ekstremalnych warunków i reaguje głęboką przebudową swojej wewnętrznej struktury – zwiększa się gęstość i objętość mięśnia.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Do redukcji tkanki tłuszczowej EVOLVEX wykorzystuje termolipolizę, wspomaganą specjalnie dobranymi impulsami wysokiego napięcia HV (nanosekundowe, o amplitudzie 2 kV). Błony komórek różnie reagują na pole elektryczne. Parametry impulsów HV dobrane są do adipocytów i nie niszczą innych komórek. Prąd RF jest wyłączany gdy tkanka tłuszczowa osiągnie zadaną temperaturę.

Aplikatory EVOLVEX

Aplikator Transform to jedyny obecnie na rynku aplikator łączący: redukcję tkanki tłuszczowej impulsami wysokiego napięcia (trwała elektroporacja), ujędrnianie bipolarnym prądem RF oraz elektrostymulację mięśni EMS.

Działanie bipolarnego prądu RF jest równoczesne z impulsami wysokiego napięcia, ale jest naprzemienne z impulsami aktywującymi skurcze mięśni. Zapewnia to synergiczne wielowarstwowe ujędrnianie skóry i redukcję tkanki tłuszczowej.

Automatyczne sterowanie prądem RF, tem- peraturą tkanki, impulsami wysokiego napięcia i impulsami aktywującymi skurcze mięśni daje spójne wyniki transformacji i widoczną poprawę konturów ciała oraz zapewnia wysokie bezpieczeństwo.

Parametry zabiegu takie jak: temperatura, czas, intensywność stymulacji, są ustawiane indywidualnie dla pacjenta, co przekłada się na wysoką skuteczność zabiegu.

Równocześnie może pracować 6 aplikatorów Transform. Każdy z nich jest wyposażony w 54 czujniki mierzące na bieżąco temperaturę skóry.

Aplikatory Tite, Ton. Jeżeli poprawa sylwetki pacjenta tego wymaga EVOLVEX ma możliwość wykonania tylko jednej procedury modelowania sylwetki. Służą do tego aplikator Tite do przebudowy struktury skóry oraz aplikator Tone do elektrostymulacji mięśni.

Równocześnie może pracować do 8 bezdotykowych aplikatorów Tite oraz do 4 aplikatorów Tone..

Wykonanie zabiegu

EVOLVEX można stosować na wszystkich obszarach ciała: ramionach, brzuchu, udach, klatce piersiowej. Jednoczesne działanie aplikatorów na kilku obszarach ciała skraca czas pobytu pacjenta w gabinecie. Zabiegi są bezbolesne. Czas trwania zabiegu dla aplikatora Transform to 60 minut, a dla aplikatorów Tone i Tite – 30 minut. Zaleca się wykonywanie sesji raz w tygodniu, przez okres 3 do 6 tygodni.

Typologia budowy ciała

Amerykański psycholog William Sheldon osiemdziesiąt lat temu, analizując zdjęcia ponad czterech tysięcy osobników, stworzył typologię wiążącą budowę ciała z cechami charakteru, tzw somatotypy. Na podstawie faktu, że we wczesnej fazie rozwoju zarodkowego wyodrębniają się trzy linie komórkowe: mezoderma, ektoderma i endoderma, ukuto pogląd, że istnieje powiązanie cech fizycznych i psychicznych. Typami wyróżnionymi przez Sheldona, były: ektomorf, endomorf i mezomorf. Najogólniej mówiąc ludzie pierwszego somatotypu są chudzi, słabi, inteligentni, introwertyczni. Osoby mezomorficzne są postawne, silne i muskularne, lubią konkurencję i mają cechy ekstrawertyków. Trzeci typ – endomorficy, to grubi, niscy, dość samolubni i swobodni towarzysko. Typologia ta jest zbliżona do skali typów ludzkich wyodrębnionych przez Ernsta Kretschmera:

  • typ ektomorficzny odpowiada astenikowi; jest to osoba wysoka, smukła;
  • typ mezomorficzny odpowiada atletykowi; jest to osoba postawna, umięśniona;
  • typ endomorficzny odpowiada pyknikowi; jest to osoba niska, krępa.

Powyższe typy przypisane są do skrajnie wysokiego natężenia jednej z cech i skrajnie niskiego pozostałych. Większość z nas należy do typów mieszanych, których wyodrębniono ponad osiemdziesiąt. Teoria ta została zdyskredytowana przez późniejszą naukę, stwierdzono bowiem, że typ budowy ciała nie determinuje naszej osobowości, ale jest jednym z elementów mających na nią wpływ. Przywołuje się też zależność zwrotną – od osobowości zależy styl życia, a ten ma wpływ na budowę i funkcjonowanie ciała.

Niemniej typologia budowy ciała do dzisiaj jest wykorzystywana, m.in. do planowania ćwiczeń, zabiegów, doboru diety itp.

ENDOMORFIK

Endomorficzny typ budowy charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej, grubymi kośćmi, sporymi mięśniami. Osobom takim ciężko jest pozbyć się dużego brzucha, ale dość łatwo nabierają masy mięśniowej. Z reguły są też bardzo silne.

EKTOMORFIK

Ektomorfik jest przeciwieństwem endomorfika – ma niski poziom tkanki tłuszczowej oraz znikomą masę mięśniową. Ektomorfikom ciężko jest przybrać na wadze. Równie ciężko jest im uzyskać potężną muskulaturę.

MEZOMORFIK

Mezomorfik łączy w sobie cechy endomorfika i ektomorfika. Charakteryzuje się niewielką ilością tkanki tłuszczowej oraz łatwością w nabieraniu masy mięśniowej.

NAJMOCNIEJSZY LED

Lampa LED MEDISOL francuskiej firmy Deleo jest urządzeniem medycznym. Ma najwyższą moc
spośród lamp LED dostępnych na rynku, a im większa moc, tym wyższa gwarancja efektywność
zabiegu. Posiada dwa tryby pracy: ciągły i impulsowy. Możliwość stosowania tr ybu impulsowego
lub mieszanego znacznie z większa skuteczność zabiegu. Ma zastosowanie w leczeniu
wielu wskazań w pielęgnacji dermatologicznej i pooperacyjnej oraz w zabiegach łączonych
medycyny estetycznej.

www.shar-pol.pl

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo