fbpx

Uroda i Medycyna w praktyce 2022/4 – EmpowerRF

Intymne problemy kobiet

Choć jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku problemy związane z fizjologią narządów płciowych były tematem tabu, współczesne kobiety, niezależnie od wieku, coraz częściej są świadome potrzeb w zakresie wyglądu i funkcjonowania stref intymnych oraz doznań seksualnych. Ginekologia funkcjonalna to dziedzina, która poprawia funkcje intymne i funkcje narządów płciowych.

Lek. Marta Blumska-Janiak – specjalistka położnictwa i ginekologii, ekspertka ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, Członkini Zarządu PTGEiR, współwłaścicielka FemiClinic w Warszawie. femiclinic.pl

Od kilku lat trwa zmiana w podejściu do strefy intymnej kobiety. Nie dziwią nas już pojęcia: ginekologia estetyczna, laseroterapia pochwy, czy labioplastyka, bo dzięki lekarzom i mediom, przeniknęły one do świadomości kobiet. Zajmuję się tym obszarem medycyny blisko dziesięć lat, czyli od chwili jego pojawienia się w Polsce. Wtedy była to rewolucja. Później, przez wiele lat, mieliśmy do czynienia z ewolucją sposobów leczenia problemów intymnych. Teraz w ręce ginekologów trafia nowa technologia – radiofrekwencja mikroigłowa, która, w połączeniu z innymi technikami, pozwala kompleksowo rozwiązywać problemy pacjentek.

Zaburzenia intymne

Praktycznie u każdej kobiety w ciągu jej życia pojawi się zaburzenie fizjologii intymnej. W wieku młodszym będą to wrodzone anomalie związane z budową: przerost warg sromowych, wyrośla, brodawki, fałdy skórne, zrastanie warg sromowych, liszaj. Anomalie te często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nierzadko w młodszym wieku może pojawić się również nietrzymanie moczu, wcale nie związane z rozrodem.

Po porodzie

Na skutek ciąż oraz porodów kobiety zmagają się z licznymi problemami pochwy, krocza, powłok brzusznych. W codziennym funkcjonowaniu może przeszkadzać blizna po cięciu cesarskim – przerośnięta, wciągnięta w powłoki brzuszne, bolesna. Często rozpoznajemy wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywny pęcherz, lub mieszane nietrzymanie moczu. Panie zgłaszają, że nie mogą wrócić do swojej formy sprzed ciąży, bo podczas ćwiczeń bezwiednie oddają mocz. Wyciek moczu zdarza się również podczas współżycia. A upragnione zbliżenie seksualne może okazać się w ogóle niemożliwe ze względu na ból. Przyczyną jest bolesna blizna po nacięciu lub pęknięciu krocza i pochwy w trakcie porodu. Inną przyczyną bolesnego współżycia mogą być też zrosty w jamie brzusznej po porodzie drogą operacyjną. Niedawno zgłosiła się do mnie pacjentka, która ze względu na ogromny ból podczas próby penetracji nie współżyła od porodu – przez ponad pół roku. Badanie ujawniło bolesność w bliznach po pęknięciach pochwy oraz wyrastającą z nich ziarninę, jak również bardzo tkliwą i wrażliwą śluzówkę pochwy. Stan taki często występuje również podczas laktacji. To jeden z setek przykładów problemów świeżo upieczonych mam.

Frustracja i lęk

Jakość współżycia seksualnego może pogorszyć się również z powodu rozluźnienia ścian pochwy i poszerzenia ujścia zewnętrznego pochwy – tak zwanego ziejącego krocza. Pacjentki często opisują to jako „studnię bez dna”, „wiatr hulający w polu”, czy „leżę sobie leżę i nic nie czuję”. Te, wydawało by się, żartobliwe sformowania kryją frustrację, smutek, a nawet lęk przed rozpadem związku. Efektem rozciągnięcia ścian pochwy po ciążach jest też nabieranie powietrza i wody do pochwy. Skutkuje to ich niekontrolowanym wydostawaniem się oraz krępującymi odgłosami podczas ćwiczeń czy współżycia. Częstokroć do tych zmian czysto funkcjonalnych dołącza się komponenta estetyczna, która również utrudnia satysfakcjonujące współżycie seksualne i potęguje problemy w relacji. Kobietom nie podoba się ich zdeformowane krocze, zmieniony wygląd sromu. Na udach, piersiach i brzuchu pojawiają się rozstępy. A do tego dochodzi problem ze zgubieniem nadmiaru kilogramów.

W starszym wieku

Jakie problemy występują u starszych kobiet? Te same co powyżej, plus nowe, wynikające ze starzenia się tkanek całego ciała, w tym narządów intymnych. Już po 35. roku życia poziom hormonów płciowych zmniejsza się, co ma swoje odbicie w wyglądzie i funkcji narządów płciowych. Proces przyspiesza po menopauzie. W Polsce średnia wieku ostatniej miesiączki to 51 lat. Atrofia urogenitalna – suchość, bolesne współżycie, infekcje, dyskomfort otarcia to problemy kobiet w perimenopauzie – okres 5 lat przed i 5 lat po menopauzie. W wieku tym nasilają się objawy nietrzymania moczu. A nieestetyczny wygląd pogarsza samopoczucie, pewność siebie oraz satysfakcję z seksu.

Nowoczesne technologie

Wiele z wyżej wymienionych objawów można poprawić fizjoterapią, ćwiczeniami. Jednak często jedynym sposobem są nowoczesne nieinwazyjne technologie ginekologiczne, takie jak terapia RF pochwy i sromu, mikroigłowa RF pochwy, sromu oraz innych okolic ciała, elektomiostymulacja mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. Aby poradzić sobie z tak wieloma aspektami tego problemu, trzeba użyć naraz wszystkich tych technologii. Ostatnio pojawiło się na rynku urządzenie posiadające wszystkie te funkcje – EmpowerRF.

Rewolucja w ginekologii funkcjonalnej

Najnowszy system izraelskiej firmy Inmode EmpowerRF umożliwia kompleksowe podejście do leczenia powyższych problemów. Wykorzystując kombinację synergicznych, komplementarnych energii bipolarnego prądu (RF), mikroigłowego RF i elektrycznej stymulacji mięśni (EMS), umożliwia kompleksowe leczenie typowych problemów dotyczących wewnętrznych i zewnętrznych narządów strefy intymnej oraz innych okolic ciała. Warto nadmienić, że zabiegi są nieinwazyjne. Nie wyłączają z normalnego funkcjonowania. Aby zakwalifikować pacjentkę do zabiegu wymagane jest jedynie wykonanie badania ginekologicznego z USG i cytologią, celem wykluczenia poważnych chorób i ocenienie możliwości pomocy w konkretnym przypadku. Konieczna jest również rozmowa z pacjentką, w trakcie której wspólnie określamy cel oraz plan terapii – ilość spotkań i ich rozłożenie w czasie.

Mikroigłowy RF

W zabiegach dopochwowych, po raz pierwszy w ginekologii, wykorzystano mikroigłowy frakcyjny prąd RF – Morpheus8V. W porównaniu z dotychczas stosowanymi endowaginalnymi zabiegami laserowymi działa on warstwowo, na większej głębokości i z większą energią. Dzięki temu znacznie wzrasta skuteczność przebudowy kolagenu, co znacząco poprawia leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu oraz ujędrnianie pochwy. Leczymy w ten sposób problemy poporodowe i perimenopauzalne. Efektem jest także poprawa jakości współżycia seksualnego i poprawa jakości życia. Zabieg mikroigłowy RF wykonuje się po znieczuleniu kremem – jest on praktycznie bezbolesny. Przy prawidłowo dobranych parametrach jest bardzo bezpieczny i nie ma skutków ubocznych. Czas rekonwalescencji jest również krótszy niż po zabiegach laserem CO2.

Stymulacja mięśni

Gdy mówimy o leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, nietrzymania z naglącym parciem, oraz mieszanego, ważnym elementem jest kondycja mięśni dna miednicy. Drugim istotnym aplikatorem jest więc vTone – zaprojektowany do wewnątrzpochwowej elektrycznej stymulacji mięśni (EMS) oraz mobilizacji układu mięśniowo-powięziowego, w celu rehabilitacji osłabionych mięśni dna miednicy. Gdy wraz z wiekiem ściany pochwy stają się cieńsze, bardziej wiotkie, może dojść do zmniejszonego odczuwania przyjemności seksualnej, atrofii, menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego i dyspareunii. W takich przypadkach dobre efekty uzyskuje się poprzez głębokie, nieinwazyjne przegrzanie ścian pochwy. Ciepło powoduje obkurczenie i stymulację produkcji kolagenu. Realizuje się to za pomocą aplikatora FormaV z bipolarnym prądem RF. Ten aplikator to pierwszy i obecnie jedyny dopochwowy aplikator termiczny posiadający automatyczne monitorowanie temperatury tkanki i automatyczne wyłączenie prądu RF po przekroczeniu zaprogramowanej temperatury. Daje nam to możliwość długotrwałego utrzymywania temperatury optymalnej dla przebudowy kolagenu (38-42°C), praktycznie bez żadnego ryzyka. W trakcie zabiegu pacjentki odczuwają jedynie lekkie ciepło. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, na ogół są potrzebne 2-3 sesje. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ani rekonwalescencji. W opinii moich pacjentek zabieg FormaV jest bardzo przyjemny.

Także na zewnątrz

EmpowerRF daje również możliwość wykorzystania trzech aplikatorów: Morpheus8, Tone i Aviva, przeznaczonych do poprawy zewnętrznych intymnych narządów kobiety oraz wzmocnienia mięśni brzucha. Zabiegi te nie wymagają znieczulenia ogólnego, dużych nacięć, ani długich rekonwalescencji. Efektem na sromie jest poprawa elastyczności i nawilżenia, ujędrnienie skóry, redukcja dyskomfortu, pieczenia związanego z atrofią, liszajem i nawracającymi infekcjami oraz redukcja świądu. Poprawia się estetyka i funkcja wulwy, co często skutkuje także bardziej satysfakcjonującym współżyciem. Za pomocą elektrostymulacji możemy również wzmocnić osłabione mięśnie brzucha. Zwiększa się siła mięśni oraz zmienia się wygląd. Ta zwiększona moc mięśni brzucha ma również duże znaczenie w redukcji problemów z nietrzymaniem moczu.

Kompleksowe podejście

Urządzenie EmpowerRF umożliwia mi wykonanie ukierunkowanych, spersonalizowanych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych procedur dotyczących szerokiego zakresu kobiecych problemów. Takie podejście pomaga przywrócić pacjentkom podstawowe funkcje stref intymnych, a także pozytywnie wpływa na jakość ich życia i pewność siebie. Jako specjalistka położnictwa i ginekologii cieszę się, że posiadamy obecnie tak skuteczne narzędzie w terapii kobiet.

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo