fbpx

Rynek Estetyczny 01/2024 – DiolazeXL

Dlaczego do depilacji wybrałam laser DIOLAZE INMODE

Wybór odpowiednich urządzeń do profesjonalnej depilacji laserowej ma znaczenie w skutecznym przeprowadzeniu tego zabiegu. Pod uwagę wzięłam 7 moim zdaniem najważniejszych parametrów.

Bezpieczny i skuteczny laser do depilacji musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi, aby możliwa była skuteczna epilacja, niepowodująca oparzeń. Pod uwagę wzięłam 7 parametrów laserów do epilacji.

DŁUGOŚĆ FALI

Na rynku dostępne są lasery do depilacji o różnych długościach fali. W Polsce dominują fototypy skóry od I do III wg. skali Fitzpatrick’a, o włosach w kolorach od jasnego do ciemnego, z przewagą jasnych. Dlatego moim zdaniem w naszym obszarze geograficznym najefektywniejsze i najbezpieczniejsze są lasery emitujące światło o długościach fali 755nm lub 810nm. Laser 755nm charakteryzuje się wysokim powinowactwem do melaniny. Jego absorpcja jest wyższa w porównaniu z laserem 810nm. Przekłada się to na lepszą efektywność epilacji jasnych i cienkich włosów. Laser 810nm charakteryzujący się niższą absorpcją, pozwala na uniknięcie uszkodzeń ciemniejszej skóry i powstawania zmian barwnikowych. Sięga głębiej, dobrze sprawdza się na grubszych, ciemniejszych włosach i jest dobrym wyborem dla lekko opalonej skóry.

MOC LASERA

Moc lasera do depilacji należy rozpatrywać w zestawieniu z energią i czasem. Energia lasera to ilość ciepła, jaką musimy dostarczyć do mieszka włosowego, żeby go „ugotować”. Wartość energii w zabiegach depilacji dobiera się indywidualnie na podstawie analizy grubości włosa, jego gęstości, koloru skóry i mocy lasera. Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jak zareagują konkretne skóra i włosy. Dlatego zabieg zawsze rozpoczynam od użycia bezpiecznej energii i podnoszę jej wartość do momentu uzyskania prawidłowej reakcji chemicznej. Energii zależy od mocy lasera. W laserach diodowych długość i częstotliwość impulsu jest zależna od wartości emitowanej energii impulsu. Wzrost energii impulsu automatycznie wydłuża impuls. Wysoka moc lasera (2000-3000 W) daje możliwość ustawienia krótszego czasu impulsu, co sprawia, że zabieg jest mniej bolesny i zmniejsza ryzyko oparzenia naskórka. Niska moc lasera (około 500 – 1000 W) to dłuższy czas impulsu, a przez to bardziej bolesny zabieg i większe ryzyko oparzenia.

CZAS IMPULSU

Parametr, jakim jest czas impulsu powinno się dobierać z uwzględnieniem relaksacji termicznej. W sytuacji gdy rozgrzejemy mieszek włosowy do 100 st. C, relaksacja termiczna to czas, w którym mieszek obniży swoją temperaturę o połowę. Jeśli w urządzeniu mamy dopasowane czasy impulsów do czasu relaksacji włosa, która wynosi (5/20 milisekund) to zużyjemy na zabieg mniej energii oraz ryzyko oparzenia naskórka oraz bolesność zabiegu się zmniejszą. Im krótszy jest czas trwania impulsu tym mniejsze rozproszenie ciepła. Jest to szczególnie istotne w przypadku jasnych włosów, dla których – ze względu na niską zawartość melaniny – jakiekolwiek straty energii znacznie obniżają skuteczność depilacji.

SZYBKOŚĆ PRACY

O szybkości pracy lasera decydują dwa czynniki – częstotliwość impulsów i wielkość plamki światła lasera. Częstotliwość nie może przekroczyć pewnych wartości. Z doświadczenia wiem, że powyżej 2Hz (czyli powyżej dwóch impulsów na sekundę) operator nie jest w stanie prawidłowo wykonać zabiegu. Albo „strzeli” dwa razy w to samo miejsce, albo ominie fragment skóry. W przypadku laserów pracujących w trybie dynamicznym częstotliwość może być i zazwyczaj jest większa; wynosi od 5 do 10 Hz. Może mieć taką wartość, ponieważ impulsy, w przypadku dynamicznego trybu pracy lasera, mają niską energię. Praca w tym trybie nie polega na likwidacji włosa za jednym „strzałem”. Efekt uzyskiwany jest poprzez „przejeżdżanie” po powierzchni skóry 5-6 razy. Skóra jest stopniowo rozgrzewana. Ból i podrażnienie są mniejsze.

WIELKOŚĆ PLAMKI

Szybkość pracy lasera to iloczyn wielkości plamki światła lasera i częstotliwości impulsów (strzałów). Warto tu zaznaczyć, że nie da się pracować z maksymalną częstotliwością i dużą plamką. O ile duża plamka może się sprawdzić przy epilacji nóg, o tyle na wąsiku, czy bikini już niekoniecznie. Aby zapewnić jednolity komfort pracy na wszystkich obszarach ciała, producenci laserów oferują dwa rozwiązania: albo dwie głowice – małą i dużą, albo głowicę średnią, która ma na przykład plamkę 3 cm kw. i pasuje do wszystkich obszarów. Które z tych rozwiązań wybrać? Tu z pomocą przychodzi kolejny parametr – głębokość penetracji światła. Moim zdaniem jeśli wybierzemy małą plamkę światła, spadać będzie głębokość penetracji. Dlatego wybrałabym średnią wielkość plamki światła. Jest ona na tyle duża, że zachowana jest głębokość penetracji, ale też jest na tyle mała, że pozwala na swobodną pracę na górnej wardze i na pachach. W większości laserów wielkość plamki wynosi około 2-3 cm kw.

STATYCZNY CZY DYNAMICZNY?

Oba tryby pracy lasera mają ten sam cel – „ugotowanie” mieszka włosowego. Według mnie różnica polega jedynie na tym, że możemy go zniszczyć w jednym strzale (tryb statyczny) lub w kilku strzałach (tryb dynamiczny). W przypadku trybu statycznego działa się wyższą energią, zabieg jest bardziej bolesny, ale szybki. W trybie dynamicznym mieszek rozgrzewany jest stopniowo a do zniszczenie mieszka potrzebne będą 2-3 cykliczne strzały. Tryb dynamiczny używany jest przede wszystkim dla złagodzenia bólu. Rozważałam kupno lasera, który będzie miał dwie opcje pracy – statyczną i dynamiczną.

KOMFORT PACJENTA

O to, żeby nie poparzyć skóry podczas zabiegu dbamy odpowiednim doborem energii i długości fali. Zabezpieczeniem przed poparzeniem są też systemy chłodzenia naskórka. Wydajny układ chłodzenia utrzymuje temperaturę naskórka na poziomie 5 st. C, przed, w trakcie i tuż po zabiegu. Czy zabieg będzie bolał? – to jedno z częstszych pytań pacjentów. Zabieg depilacji musi trochę boleć. Obrzęk okołomieszkowy jest zawsze odczuwalny. Jednak im lepiej jest chłodzona głowica lasera, tym ból jest mniejszy. Możemy również stosować tryb dynamiczny. Co ciekawe w kolejnych zabiegach, kiedy liczba włosów jest mniejsza i są słabsze, użycie szybszego trybu statycznego może okazać się mniej bolesne.

ZDECYDOWAŁAM

Zdecydowałam się na laser diodowy DiolazeXL izraelskiej firmy Inmode emitujący w jednym impulsie światło o długości 755nm i 810nm. Spełnia on wszystkie wymagania jakie brałam pod uwagę:

  • zwiększa skuteczność dla jasnych i cienkich włosów w porównaniu z laserem diodowym 810nm;
  • zwiększa skuteczność dla mieszków położonych na różnej głębokości. Emisja obydwu długości zapewnia grzanie mieszków płycej i głębiej położonych
  • jest bezpieczniejszy do ciemnych fototypów niż aleksandrytowy 755nm
  • zmniejsza ilość koniecznych do wykonania powtórzeń zabiegu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze pacjentki
  • ma wbudowany unikalny potrójny układ do chłodzenia powierzchni skóry. Dzięki temu szafirowa końcówka chłodzi kontaktowo przed w trakcie i po emisji impulsu.
  • posiada tryb statyczny i dynamiczny
  • potrójne chłodzenie
  • moc 3000W
  • możliwość rozbudowy o inne aplikatory
  •  

Autorka: Kosmetolog mgr Marta Pisarek – Kudlek Studio urody

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo