fbpx

Kosmetologia Estetyczna – 2021/05 – DiolazeXL

Lasery do epilacji – najważniejsze kryteria wyboru

W epilacji laserowej wykorzystuje się proces melanogenezy w fazie anagenu włosa. Niezależnie od producenta, mechanizm działania zabiegu polega na pochłanianiu promieniowania laserowego przez melaninę zawartą w łodydze włosa. W efekcie dochodzi do wzrostu temperatury łodygi włosa, dyfuzji ciepła do mieszka włosowego i otaczających tkanek, a w końcu do degradacji komórek macierzy włosa, odpowiedzialnych za wzrost nowej łodygi.

Aby powyższe zjawisko mogło zajść, muszą być spełnione następujące wymagania:

  • włos musi być w fazie anagenu (mieć wykształconą łodygę , a łodyga odpowiednią ilość melaniny),
  • światło lasera powinno być jak najmniej absorbowane przez tkanki sąsiadujące z włosem (skórę i zawarte w niej naczynia),
  • światło lasera musi docierać na głębokość , na której znajduje się łodyga włosa (3-7 mm),
  • energia światła lasera musi być wystarczająca, by osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Ponadto urządzenie musi mieć odpowiednie parametry technologiczne i użytkowe, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę , planując zakup lasera.

DŁUGOŚĆ FALI ŚWIATŁA EMITOWANEGO PRZEZ LASER

Po 20 latach epilacji laserowej swoją pozycję na światowym rynku ugruntowały lasery o trzech długościach fali:

  • 755 nm
  • 810nm
  • 1064 nm

W Europie Środkowej, ze względu na fototyp skóry i rodzaj włosów jej mieszkańców, najlepiej sprawdzają się dwa typy laserów: emitujące światło o długości 755 nm i 810 nm. Lasery emitujące światło o długości fali 1064 nm ze względu na stosunkową niską absorpcję w melaninie znalazły zastosowanie głównie w obszarach geograficznych, w których mieszkańcy mają ciemne fototypy oraz grube i ciemne włosy. Spośród tych trzech długości fali, 755 nm ma najlepszą absorpcję w melaninie i najlepiej sobie radzi z jasnymi włosami. Laser 810 nm jest z kolei bezpieczniejszy dla opalonej skóry i działa nieco głębiej.

Lasery hybrydowe

Do niedawna długość fali 755 nm była zarezerwowana dla dużych, ciężkich laserów aleksandrytowych, jednak klika lat temu nastąpił przełom technologiczny w budowie laserów i udało się uzyskać lasery diodowe o długości fali 755 nm. Dzięki temu możliwe stało się tańsze i łatwiejsze połączenie różnyc h długości fali i powstały lasery hybrydowe, które łączą w sobie dwie lub trzy długości fali światła . Ideą ich powstania były prace inżynierów, którzy poszukiwali nowych rozwiązań, zwiększających skuteczność epilacji.

Obecnie na rynku dostępne są lasery, łączące różne długości fali, np. 755 nm + 940 nm, 755 nm + 810 nm, 755 nm +810 nm + 1064 nm, i w zależności od liczby długości fali, energia emitowanego impulsu jest dzielona na dwie lub trzy części.

Ponieważ długości fali 940 nm i 1064 nm są słabo absorbowane w melaninie dla mieszkańców Europy Środkowej te długości nie poprawiają skuteczno ści epilacji. Wręcz przeciwnie, część energii impulsu, przypadająca na te długości fali, jest stratą, któr ą trzeba nadrabiać, zwiększając całkowitą energię impulsu światła, co zwiększa ryzyko oparzenia. W naszej szerokości geograficznej najwięcej zalet (szerszy zakres fototypów i typów włosów) daje połączenie 755 nm + 810nm.

MOC LASERA

Moc lasera zawsze należy rozpatrywać w zestawieniu z energią i czasem impulsu lasera. Te trzy parametry są ze sobą ściśle powiązane.

• Energia lasera

Energia lasera to ilość ciepła, jaką musimy dostarczyć do mieszka włosowego, żeby go „ugotować”. Żeby to wykonać , należ y dostarczyć taką ilość energii [J – dżul], która spowoduje, że temperatura wzrośnie powyżej 60 °C. Wartość energii w zabiegach epilacji zawsze dobierana jest w sposób indywidualny i powinna być ona zawsze wynikiem analizy grubości włosa, jego gęstości, koloru skóry i mocy lasera. Natomiast nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jak dokładnie zareaguje skóra i włosy u danego pacjenta. Dlatego zabieg n ależy zawsze rozpoczynać od użycia bezpiecznej energii i podnosić jej wartość do momentu uzyskania prawidłowej reakcji termicznej.

• Czas impulsu

Czas impulsu powinno się dobierać z uwzględnieniem tak zwanego czasu relaksacji termicznej. Czym jest czas relaksacji termicznej? Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: je żel i rozgrzejemy mieszek włosowy do 100 °C, to w takiej sytuacji relaksacja termiczna jest czasem, w którym mieszek obniży swoją temperaturę o połowę, czyli do 50 °C. Czas relaksacji termicznej zatem jest wskaźnikiem szybkości rozpraszania się ciepła do tkanek otaczających . Aby proces nagrzewania był maksymalnie efektywny, całe ciepło wygenerowane przez światło powinno pozostać w obrębie mieszka włosowego. Jeśli impuls będzie dłuższy niż czas relaksacji włosa, to w trakcie impulsu laserowego ciepło z włosa będ zie „uciekać ” do otaczających tkanek i trzeba będzie sumarycznie dostarczyć więcej energii w impulsie, aby go zniszczyć. Gdy impuls b ę dzie krótszy niż czas relaksacji, to ciepło nie rozproszy się i pozostanie w mieszku włosowym. Impulsy światła będą więc wymagały mniejszej energii. W laserze, w którym czasy impulsu dopasowane są do czasu relaksacji termicznej włosa (5 -20 milisekund) skuteczny zabieg wykonamy, nastawiając mniejsze wartości energii. W związku z tym ryzyko oparzenia naskórka zmniejszy się, a zabieg będzie mniej bolesny.

• Wpływ mocy lasera na jakość zabiegu

Wartość mocy lasera podawanej przez producenta jest parametrem, warunkującym możliwość nastawienia odpowiednio krótkiego czasu impulsu przy energii impulsu, koniecznej do uzyskania skutecznej epilacji.

– Wysoka moc lasera (2000-3000 W) daje możliwość ustawienia krótkiego impulsu o wysokiej energii. Zabieg jest mniej bolesny i mniejsze jest ryzyko oparzenia naskórka.

– Niska moc lasera (około 500-1000 W) to dłuższy czas impulsu, niezbędny do podgrzania mieszka do temperatury wymaganej przez zjawisko fotoepilacji. Wzrasta bolesność zabiegu i ryzyko oparzenia naskórka.

SZYBKOŚĆ PRACY LASERA

O szybkości pracy lasera decydują dwa czynniki – częstotliwość impulsów i wie lkość plamki światła lasera. Szybkość pracy lasera to iloczyn wielkości plamki i częstotliwości impulsów (strzałów) lasera.

• Częstotliwość

Częstotliwość oznacza, jak często będziemy wyzwalać impulsy światła i teoretycznie im więcej, tym lepiej . Jednak pomimo możliwości technicznych przy pracy w trybie statycznym nie może przekroczyć pewnych wartości, ponieważ z doświadczeni a wiemy, że powyżej 2 Hz (czy powyżej dwóch impulsów na sekundę) , zabieg staje się bardzo bolesny, a operator nie jest w stanie prawidłowo wykonać zabiegu. Znacząco rośnie ryzyko, że przypadkowo naświetli dwa razy w to samo miejsce (oparzenie) albo ominie fragment powierzchni skóry (brak efektu).

Inaczej wygląda sprawa laserów pracujących w trybie dynamicznym. Ta częstotliwość może być i zazwyczaj jest większa – wynosi od 5 Hz do 10 Hz. Jest to uzasadnione, ponieważ impulsy w przypadku dynamicznego trybu pracy mają niską energię, a praca w tym trybie polega na stopniawym, wielokrotnym naświetlaniu włosa, a nie za jednym strzałem . Wówczas wielokrotne naświetlenie jest pożądane i ryzyko ominięcia obszaru jest mniejsze. Zabieg jest jednak znacznie dłuższy i bardziej męczący dla operatora.

• Wielkość plamki światła

Rozmiar plamki to obszar, na jaki działa pojedynczy impuls lasera. Ma on bezpośredni wpływ na szybkość wykonywania zabiegu oraz na głębokość działania . Im większy rozmiar plamki, tym szybszy zabieg oraz głębsza penetracja fotonów (ilość fotonów „ uciekających” bocznie z obszaru, na który oddziałujemy impulsem lasera, jest mniejsza). Teoretycznie zatem, im większa plamka, tym lepiej, ale nie na wszystkich obszarach zmieścimy dużą plamkę. Poza tym duża plamka wiąże się również z mniejszą gęstością energii, ponieważ energia impulsu rozkłada się na większą powierzchnię i ogranicza się zakres zastosowań .

Pojawia się więc pytanie – jaką wielkość plamki światła wybrać? O ile duża plamka światła może się sprawdzić przy epilacji nóg, o tyle na wąsiku czy bikini już niekoniecznie. I odwrotnie, mała plamka światła dobrze sprawdzi się na wąsiku , a z kolei na nogach będzie wymagała dużej liczby przesunięć głowicy, co znacznie wydłuża zabieg oraz zmniejsza komfort pracy operatora. Aby zapewnić jednolity komfort pracy na wszystkich obszarach ciała, producenci laserów oferują dwa rozwiązania – albo dwie głowice : małą i dużą, albo głowicę średnią, która ma optymalną wielkość ok. 3 cm2• Większość klientów wybiera średnią wielkość plamki. Jest ona na tyle duża , że zachowana jest głębokość penetracji, ale też jest na tyle wygodna, że pozwala na swobodną pracę na dużych i małych obszarach.

TRYB PRACY

Statyczny czy dynamiczny? Oba te tryby mają ten sam cel: „ugotowanie” mieszka włosowego. Różnica polega jedynie na tym, ilu strzałów do tego użyjemy. W jednym strzale (tryb statyczny) lub w kilku strzałach (tryb dynamiczny).

W przypadku trybu statycznego działamy wyższą energią (30-40 J/cm2) , zabieg jest więc bardziej bolesny, ale szybki. W trybie dynamicznym mieszek rozgrzewany jest stopniowo. Zamiast energii 30-40 J/cm2 używa się energii 8-10 J/cm2, a do zniszczenia mieszka potrzebne jest 4-6 cyklicznych impulsów. Tryb dynamiczny używany jest przede wszystkim do złagodzenia bólu podczas zabiegu. Przykładowo , jeżeli mamy mężczyznę z gęstym zarostem i zabieg statyczny powoduje u niego nadmierny ból, to możemy zaproponować mu mniej bolesny zabieg dynamiczny. Niestety będzie on trwał dłużej, ponieważ wymaga od operatora kilkukrotnego naświetlenia danego obszaru. Kupując laser, warto rozważyć aparat, który będzie miał dwie opcje pracy; statyczną i dynamiczną. Mając takie rozwiązanie, używamy głównie trybu statycznego. A w przypadkach, gdy zabieg jest dla klienta bardzo bolesny, możemy mu zaproponować tryb dynamiczny. Jeżeli z kolei decydujemy się na wybór lasera z jednym trybem pracy, to wówczas lepiej kupić aparat z trybem statycznym. Jest on droższy od lasera z trybem dynamicznym, ponieważ generuje wyższe energie impulsu. Za takim wyborem przemawia argument krótkiego czasu wykonania zabiegu. W praktyce praca wyłącznie w trybie dynamicznym jest żmudna, czas zabiegu znacznie dłuższy, a tym samym zabieg jest mniej rentowny.

KOMFORT ZABIEGU

Na komfort zabiegu epilacji mają wpływ głównie bolesność zabiegu i liczba zabiegów w serii.

• Bolesność

Warunkiem skutecznego zabiegu jest obrzęk okołomieszkowy, który jest zawsze odczuwalny. Im lepiej jest chłodzona głowica lasera, tym ból jest mniejszy. Żeby nie poparzyć skóry podczas zabiegu, należy odpowiednio dobrać energię i długość fali. Dodatkowym zabezpieczeniem przed poparzeniem są też wbudowane w głowicach systemy chłodzenia naskórka. Dobre jakościowo lasery wyposażone są w chłodzenie tzw. trzy w jednym. Głowica ma większą stopkę, w środku jest szafir. Przed nim i za nim jest płytka metalowa. Kiedy przesuwamy głowicę, to pierwsza płytka metalowa chłodzi skórę przed emisją impulsu, szafir chłodzi miejsce w trakcie strzału, a następnie druga metalowa płytka chłodzi skórę po zabiegu. Takie potrójne chłodzenie powoduje, że zabieg jest mniej bolesny. Możemy również zastosować tryb dynamiczny, lecz pierwszy zabieg w serii będzie dłuższy. Już w następnych zabiegach, kiedy ilość włosów jest mniejsza i są słabsze, użycie szybszego trybu statycznego jest mniej bolesne.

• Liczba zabiegów

Dla klientów ważny jest koszt i liczba zabiegów w serii. Laserowa epilacja ze względu na fizjologię włosa zawsze wyma gawykonania kilku zabiegów. Ze względu na zróżnicowanie koloru włosów i głębokości położenia mieszka połączenie dwóch długości fali w jednym impulsie umożliwia usunięcie większej liczby włosów w jednym zabiegu. Tym samym liczba zabiegów w serii dla laserów hybrydowych 755 nm + 810 nmjest mniejsza w porównaniu z laserem monowiązkowym (3 do 5 zamiast 6 do 8). Dla pacjenta oznacza to niższy koszt zabiegu epilacji i mniej czasu spędzonego w gabinecie.

MOBILNOŚĆ I KOSZTY EKSPLOATACYJNE

• Mobilność

Mobilność lasera jest często ważnym czynnikiem, decydującym o wyborze aparatu. Wielu użytkowników wykonuje zabiegi w różnych odległych od siebie gabinetach. Lasery aleksandrytowe ważą 80-150 kg i ich przewożenie jest bardzo utrudnione. Dodatkowo konstrukcja tych laserów na ogół wymaga po transporcie przeglądu serwisowego i regulacji. Z tego powodu często wybierane są lasery diodowe 810 nm, zamiast aleksandrytowych 755 nm, pomimo mniejszej skuteczności 810 nm dla jasnych włosów. Problem ten rozwiązują lasery hybrydowe 755 nm + 810 nm. To między innymi dlatego zdobywają rynek. Laser hybrydowy można spakować do bagażnika, głowica laserowa jest łatwo odczepiana i przewożona bezpiecznie w dedykowanej walizce.

• Koszty eksploatacyjne

Kupując laser, nie wszyscy zdają sobie sprawę z wysokości kosztów eksploatacyjnych. Przykładowo, laser aleksandrytowy ma m.in. światłowód, lampę pobudzającą kryształ i szkiełka ochronne, a są to elementy, które się zużywają. W przypadku wymiany światłowodu koszty mogą być znaczące. Światłowód może wymagać wymiany co 500 tys. impulsów i kosztować 6-8 tys. zł, a wymiana lampy ok. 10 tys. zł i konieczna jest co 1 mln strzałów. W laserze diodowym czy hybrydowym koszty eksploatacyjne są znacznie mniejsze. Głowica diodowa „żyje” kilka milionów strzałów. Na ile mniej więcej wystarcza kilka milionów strzałów? To zależy od obciążenia. Są salony, które epilują od rana do wieczora i one potrafią „wykończyć” taki laser w dwa lata. Natomiast większość gabinetów, mając po kilka takich zabiegów dziennie „zużyje” głowicę po 5-10 latach. Koszty naprawy lasera wiążą się z dostępnością serwisu. Warto przed zakupem sprawdzić, czy w kraju jest autoryzowany przez producenta serwis.

CENA

Ceny laserów do epilacji mają bardzo szeroką rozpiętość. Można je kupić za 38 tys. zł, ale też za ponad 300 tys. zł. Z czego wynikają te różnice? W przypadku najwyższych cen częściowo płacimy za markę. Jeśli kupimy laser za 200 tys. zł oznacza to, że stoi za tym producent, który jest technologicznie zaawansowany, który coś nowego wprowadza i ma coś więcej niż pozostali. Natomiast tanie lasery to najczęściej produkcja chińska, która nie ma dostępu do najnowszych technologii blokowanych przez patenty. Przy tańszych laserach raczej spodziewajmy się gorszych parametrów i niższej jakości.

PODSUMOWANIE

Obecnie w naszej szerokości geograficznej na rynku wygrywają lasery diodowe, przy czym coraz większą popularność zdobywają lasery hybrydowe. Na to składają się zarówno parametry technologiczne, jak i walory użytkowe. Mobilne hybrydowe lasery diodowe można również rozbudować o opcję innych zabiegów, np. ujędrniania skóry, usuwania naczyń poprzez podłączenie dodatkowych dedykowanych głowic. Takie możliwości są często ważne dla rozwoju gabinetu oraz jego stabilności finansowej.

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo