IPL LUMMECA – BEZPIECZEŃSTWO I SKUTECZNOŚĆ
System IPL Lumecca umożliwia zamknięcie większej ilości naczynek przy mniejszym ryzyku poparzeń i przebarwień. Dla pacjentów oznacza to większą skuteczność zabiegu i mniejszą liczbę sesji zabiegowych.
Dlaczego zawsze podczas usuwania zmian naczyniowych używa się IPL?
W leczeniu zmian naczyniowych pośród floty systemów laserowych zawsze pojawia się system impulsowy źródła światła, czyli IPL, gdyż emituje falę o długości 500–600 nm. Ta absorbuje się w hemoglobinie, czyli w naczyniu krwionośnym. Systemy IPL są przeznaczone do usuwania zmian powierzchownych i o niewielkiej średnicy, jak np. zmiany rumieniowe. Są skuteczne i bezpieczne, dlatego pacjent uzyskuje korzyści z leczenia przy niskim ryzyku efektów ubocznych.
Jakimi parametrami technicznymi IPL Lumecca różni się od IPL innych producentów?
Innowacyjne rozwiązania zastosowane w systemie IPL Lumecca to przede wszystkim rewolucyjna konstrukcja niskociśnieniowej lampy IPL, która w paśmie 500–600 nm (czyli największej absorpcji w naczyniach krwionośnych) emituje trzy razy więcej światła niż systemy klasyczne. Istota innowacyjności leży w tym, że im więcej światła jest emitowanego przez lampę, tym niższa energia jest potrzebna do przeprowadzenia skutecznego zabiegu. Przykładowo, typowa gęstość energii do skutecznego usuwania rumienia dla systemu Lumecca o długości fali 515 nm to 12 J/cm2, dla klasycznych IPL zazwyczaj wynosi 24–32 J/cm2. Im niższa energia użyta do skutecznego zamknięcia naczynia, tym mniejsze ryzyko przegrzania tkanek i poparzeń. Jeżeli jeszcze efekt leczenia uzyskujemy przy mniejszej liczbie sesji zabiegowych, to taki sprzęt wygrywa we wszystkich rankingach z klasycznymi systemami IPL.
Dlaczego długość impulsu emitowanego przez IPL ma znaczenie dla skuteczności zabiegu?
Żeby to wytłumaczyć, należałoby wyjaśnić, że istotą całego procesu zamykania naczyń jest zapodanie dawki energii w postaci fali. Fala ta, dostając się do chromatoforu, czyli hemoglobiny w przypadku naczyń (melaniny w przypadku zmian pigmentowych), powoduje destrukcję termiczną naczynia. Żeby przeprowadzić tę destrukcję, czas zapodania tej energii, czyli czas trwania impulsu, powinien być na tyle krótki, by maksymalnie dużo energii pozostało w naczyniu, a tylko śladowe ilości ciepła przedostały się do tkanek otaczających. Czyli czas trwania impulsu musi być krótszy niż tzw. czas relaksacji termicznej naczynia (TRT). Jeżeli czas impulsu jest długi, czyli rzędu 20–30 ms jak w klasycznych systemach IPL, to dostarczona przez światło energia, zamiast selektywnie przegrzać naczynie, „wycieka” do tkanek otaczających, powodując przegrzanie. W systemie Lumecca czas impulsu skrócono do 3–4 ms w przypadku parametrów standardowo stosowanych przy zamykaniu zmian naczyniowych (np. rumieniowatych o średnicy 10–100 um) przy użyciu energii między 10 a 12 J/cm2.
Lumecca jest krótkoimpulsowym IPL, co to oznacza dla pacjentów?
Możliwość wygenerowania tak krótkich impulsów zbliża skuteczność systemu Lumecca do złotego standardu, którym jest laser barwnikowy w zamykaniu zmian naczyniowych. Dla pacjenta oznacza to możliwość zamknięcia większej ilości naczynek, większą całkowitą skuteczność zabiegu przy mniejszym ryzyku poparzeń, przebarwień i ostatecznie mniejszą liczbę sesji zabiegowych do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Jakie są wskazania do zabiegów Lumecca?
Wskazania to rumień, trądzik różowaty oraz naczynia małe i średnie o średnicy od 0,5–1,5 mm położone powierzchownie do 1–2 mm.
Czy koszty eksploatacyjne Lumecca nie są wyższe od innych IPL?
Koszty eksploatacyjne systemu Lumecca są porównywalne z kosztami klasycznych IPL, a w perspektywie długoterminowej nawet niższe ze względu na mniejsza degradacje lampy (dzięki niższej energii i redukcji liczby zabiegów).