fbpx

Depilacja Diolaze Inmode – Uroda i Medycyna 25/2020

PRAWDY I MITY O EPILACJI LASEROWEJ

Pierwszy laser do epilacji powstał w 1996 roku. Technologia ta cały czas jest udoskonalana, aby zapewnić pacjentom jak najbardziej komfortowe, skuteczne i wymagajqce jak najmniej powtórzeń zabiegi usuwania owłosienia. Co nowego w tej dziedzinie? Zapytaliśmy ekspertów: doktora Franciszka Strzałkowskiego, lekarza medycyny estetycznej oraz Katarzynę Lewandowską, kosmetolog, z Kliniki Strzałkowski w Warszawie.

Lasery do epilacji mają niewiele ponad 20 lat. Jak wcześniej kobiety radziły sobie z usuwaniem owłosienia?

Lek. Franciszek Strzałkowski: Epilacja znana jest już od czasów starożytnego Egiptu. Początkowo, ze względu na gorący klimat, chęć pozbycia się zbędnego owłosienia wynikała ze względów higienicznych, z czasem jednak stała się kwestią mody i estetyki, a nawet życia publicznego, bo włosy uznawane były za oznakę niższego statusu społecznego. Zabiegom, na równi z kobietami, poddawali się mężczyźni. Moda ta obowiązywała też w starożytnej Grecji i Rzymie.

Pierwszymi narzędziami do epilacji były: ciosany krzemień, pumeks, ostre muszle, wosk pszczeli, mikstury na bazie cukru, oraz tzw. krem paryski – na bazie arszeniku. W średniowieczu to, co na Wschodzie było uznawane za oznakę czystości, w Europie uchodziło za coś prowokacyjnego. Prawdziwy przełom nastqpił dopiero w XX wieku. W 1915 roku na szokującej, jak na tamte czasy, okładce „Harper’s Bazaar” pojawiła się kobieta z odsłoniętymi, ogolonymi pachami.

Sufrażystki. pin up girls, Coco Chanel, rewolucja seksualna w 1968 roku — tak rodziła się moda na pokazywanie wyepilowanego ciała! Przyczynił się też do tego „król fryzjerów i fryzjer królów” – Antoine de Paris. czyli urodzony w Sieradzu Antoni Cierplikowski. Jeśli chodzi o sposoby epilacji, to już w XIX wieku stosowano metodę galwanicznej elektrokoagulacji, a pierwsza maszynka Gillette pojawiła się w 1900 roku. W 1940 r. powstały kremy do epilacji bez arszeniku, w 1986 r. pierwszy depilator mechaniczny – Epitady.

Era laserów rozpoczęła się w 1 996 roku – wtedy wyprodukowano pierwsze urządzenie do selektywnej fototermolizy, a rok później lasery zostały uznane przez FDA za skuteczną i bezpieczną metodę usuwania owłosienia. W 1997 roku po raz pierwszy użyto do fotoepilacji IPL. Technologia laserowa jest stale unowocześniana, ponieważ pacjenci oczekują zabiegów jak najmniej bolesnych, skutecznych w usuwaniu jasnego i ciemnego owłosienia, bezpiecznych dla wszystkich fototypów i opalonej skóry, jak najszybszych i wymagających jak najmniej powtórzeń.

Usuwanie zbędnego owłosienia stało się kwestią nie tylko higieny, ale także mody i estetyki.

Na czym polega mechanizm usuwania owłosienia za pomocą lasera do epilacji?

Działa on na zasadzie selektywnej fototermolizy. Celem zabiegu są komórki macierzyste znajdujące się w brodawce włosa, odpowiedzialne za wzrost nowego mieszka włosowego i nowego włosa. Ponieważ jednak nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na te komórki (nie absorbują one światła). wykorzystujemy melaninę zawartą w łodydze włosa jako czynnik pochłaniający światło lasera i generujący ciepło, które niszczy włos i mieszek włosowy, nie uszkadzając otaczających tkanek, ale powoduje, że w tym miejscu włos już nie wyrasta. Epilacji poddają się tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), więc przy optymalnych parametrach, w każdym zabiegu, efekt trwałej epilacji osiąga się w 15-30% włosów poddawanych naświetlaniu. Dlatego zabiegi trzeba powtórzyć, gdy kolejne włosy znajdą się w fazie anagenu (statystycznie po 6-8 tygodniach na twarzy i po 8-12 tygodniach na ciele). a więc będą miały wykształcone łodygi z odpowiedniq zawartościq melaniny.

Wykonuje się też zablegi epilacji IPL.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że IPL nie jest laserem! W przeciwieństwie do laserów, systemy IPL (lampa ksenonowa) nie emitują światła o jednej długości fali, ale zakres długości fal – w epilacji to typowo 695-1200 nm. Gęstość energii i rozkład długości fali zmieniają się w trakcie używania, co sprawia, że wyniki są trudne do przewidzenia. IPL ma dużą plamkę, ale zazwyczaj małą częstotliwość, więc zabiegi są wolniejsze (dłuższe). Ze względu na to, że połowa energii IPL jest przenoszona przez długości fali w podczerwieni, działanie jest płytsze, mniej selektywne i bardziej bolesne. Epilacja IPL wymaga większej ilości zabiegów. Warto to wziąć pod uwagę – wiele osób wybiera bowiem IPL ze względu na niższą cenę zabiegu.

A „woskowanie światłem”, czyli urządzenia do epilacji domowej?

Używają one mniejszą ilość energii, która nie niszczy skutecznie cebulek włosków, tylko prowadzi do zastymulowania przejścia włosów do fazy telogenu. Towarzyszy temu pożądany, czasowy zanik owłosienia, ale włosy nie ulegają trwałemu usunięciu, tj. ich ilość w danym obszarze nie zmniejsza się. Przy ponownym wzroście na skórze pojawia się więcej włosów, ponieważ więcej przechodzi na raz do fazy anagenu. Przy serii takich zabiegów obserwujemy wydłużanie się okresu przerwy między pojawianiem się owłosienia na skórze a miniaturyzacją włosów (stają się cieńsze i jaśniejsze).

Czy epilacja laserowa może być bezbolesna?

Tego oczekują pacjenci, ale nie da się usunąć owłosienia kompletnie bez bólu. Celem zabiegu jest przecież podgrzanie mieszka włosowego do temperatury termicznego zniszczenia (powyżej 600C) i jeśli skóra nie jest znieczulona, to nie może to nie boleć. Nasilenie odczuć zależy od progu bólowego pacjenta, ale zabiegi trwałej epilacji zawszy były i będą bolesne. Aby zmniejszyć doznania, można schładzać skórę, np. szafirową stopką aplikatora, zewnętrzną chłodziarką czy cryo-sprayem. Są lasery, np. Diolaze XL, które znacząco poprawiają komfort zabiegu* ponieważ są wyposażone w zintegrowany system chłodzenia, który chłodzi skórę przed epilacją, w trakcie i po jej wykonaniu. Są osoby, które w ogóle nie odczuwają bólu, ale to nie oznacza, że laser nie działa. Prawidłową reakcją kliniczną, świadczącą o skuteczności zabiegu, jest przede wszystkim obrzęk i rumień okołomieszkowy, pojawiający się w momencie termicznego zniszczenia cebulki.

Jak, z punktu widzenia techniki, działają lasery do epilacji?

W epilacji laserowej stosowane są trzy długości fali. Każda z nich dopasowana jest do innego typu włosów i skóry:

  • 755 nm — działa zarówno na jasne, jak i ciemne włosy, polecany jest do jasnych fototypów (l, Il, III);
  • 810 nm-to kompromis pomiędzy 755 a 1064, lepiej działa na ciemne fototypy (III, IV, V), ale nie działa na jasne i cienkie włosy;
  • 1064 nm — usuwa ciemne włosy i jest najlepszym wyborem do ciemnych fototypów (IV, V, VI).

Wszystkie te długości fali wykazują podobną długofalową skuteczność w serii zabiegów na poziomie 65-80%, pod warunkiem. że są odpowiednio dobrane do typów włosów i skóry pacjenta.

W laserze Diolaze XL, który używamy w naszej Klinice, połączono dwie długości fali: 755 nm (50%) i 810 nm (50%). Jest to jedyne urządzenie z certyfikatem FDA łączące dwie długości fali w jednym impulsie. Dzięki temu laser jest skuteczny do włosków zarówno jasnych i cienkich. jak i ciemnych i grubych. Oczywiście, jeśli włoski są jasne, zwykle trzeba wykonać więcej powtórzeń.

Jest też jednym z najszybszych laserów na rynku – opracowanie łydek, pach czy bikini trwa zaledwie 15 minut. Co ważne, wymaga wykonania mniej zabiegów w porównaniu do klasycznych laserów – to średnio 4-6 powtórzeń, a nie 6-10. Dodatkowo, umożliwia pracę w dwóch trybach: szybkim – klasycznym „stemplowaniu” (jedno naświetlenie jednego obszaru, tryb statyczny) oraz „malowaniu” – wielokrotne naświetlanie jednego obszaru (tryb dynamiczny). Tutaj temperatura jest niższa, zabieg dłuższy, ale lepiej tolerowany przez pacjentów ze względu na mniejszą bolesność. Dlatego polecamy go jako pierwszy zabieg u pacjentów wrażliwych, do okolicy bikini, a także u mężczyzn z gęstym zarostem.

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo