fbpx

Aesthetica 2022/05 – JetPeelPro

mgr Wiktoria Odrzywołek

Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

dr.n. med Anna Deda

Katedra i Zakład Kosmetologii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

lek. med Aleksandra Lipka-Trawińska

Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

lic Agata Wanatowicz

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Kosmetologii

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jet Peel PRO- całoroczny zabieg wspomagający terapie rumienia i trądziku różowatego  

Okres wakacyjny jest szczególnie trudny dla skóry z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i trądzikiem różowatym. Światło ultrafioletowe (głównie promieniowanie UVB) wywołuje wiele szkodliwych efektów w skórze. Jest jednym z czynników indukujących pojawienie się rumienia jak i powodującym zaostrzenie już istniejących zmian.   

Wpływ promieniowania UV na skórę naczyniową 

Promieniowanie UVB pobudza keratynocyty do uwalniania cytokin min. VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego), który bierze udział w formowaniu naczyń z komórek śródbłonka.  VEGF działa również na rozszerzenie naczyń limfatycznych. Zwiększone unaczynienie i rozszerzenie naczyń skórnych przyczyniają się do zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody (TEWL), która działa jako bodziec do proliferacji i różnicowania keratynocytów. W konsekwencji uszkodzenia bariery ochronnej, pacjenci odczuwają wzrost wrażliwości skóry, jej kłucie i pieczenie oraz świąd[1,2]

Promieniowanie UV powoduje również wzrost wydzielania metaloproteinaz, które przyczyniają się do degradacji wielu białek macierzy zewnątrzkomórkowej- w tym kolagenu, co prowadzi do spadku gęstości i grubości skóry oraz uszkodzenia błony podstawnej naczyń krwionośnych. To nasila angiogenezę i przyczynia się do rozszerzenia naczyń[3].  

W wyniku działania promieni słonecznych powstają reaktywne formy tlenu, które stanowią jedną z przyczyn rozwoju stanu zapalnego. Za ich sprawą dochodzi do wytwarzania cytokin prozapalnych przez komórki znajdujące się w skórze i naskórku oraz do niszczenia komórek śródbłonka naczyń[3].  

Silne nasłonecznienie uniemożliwia wykonywanie wielu zabiegów redukujących zmiany naczyniowe. Ekspozycja na promieniowanie UV jest przeciwskazaniem min. dla laseroterapii i zabiegów IPL. Nawet chwilowe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej fotoprotekcji po tego typu zabiegach może prowadzić do przebarwień, podrażnień i zaburzenia procesów gojenia[4].  

Jet Peel PRO- zabieg na rumień i trądzik różowaty, który można wykonywać latem  

W okresie letnim warto wykonywać nieinwazyjne zabiegi u pacjentów ze skórą rumieniową i trądzikiem różowatym, w celu redukcji zmian i podtrzymania efektów dotychczasowej terapii, jeśli tylko są one pozbawione ryzyka wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych możliwą ekspozycją na promieniowanie UV.  

Takim zabiegiem jest Jet Peel PRO, którego celem jest uspokojenie skóry naczyniowej, działanie łagodzące i przeciwzapalne. Podczas zabiegu odpowiednio dobrane preparaty zostają wtłaczane do skóry właściwej z prędkością 720km/h przy pomocy specjalnych aplikatorów. To sprawia, że przedostają się na głębokość 1,5mm aż do skóry właściwej- miejsca ich docelowego działania[5].  

 Etapy zabiegu  

Zabieg rozpoczyna się delikatnym, limfatycznym drenażem, wykonywanym bezdotykowo, którego zadaniem jest redukcja obrzęków i przygotowanie skóry do dalszych etapów zabiegu. Drenaż limfatyczny wykonywany z wykorzystaniem chłodnego strumienia powietrza i preparatu detox water dodatkowo redukuje uczucie pieczenia skóry i ciepła spowodowanego stanem zapalnym. 

Kolejnym krokiem jest złuszczanie naskórka. W przypadku skóry bardzo wrażliwej należy postawić na delikatne oczyszczanie skóry, bez stosowania środków o potencjale drażniącym. W tym celu sprawdzi się preparat oparty na kwasie hialuronowym i ekstrakcie z aloesu. Delikatne złuszczanie zapewni połączenie kwasów AHA i BHA- migdałowego oraz salicylowego. Kwas migdałowy (4%) nie powoduje podrażnień, działa antybakteryjnie i nie zwiększa wrażliwości na promieniowanie UV. Kwas salicylowy (2%) wykazuje działanie przeciwzapalnie i regulujące aktywność gruczołów łojowych. U Pacjentów z mniej wrażliwą skórą, na tym etapie można wykorzystać preparaty z kwasem glikolowym w różnych, indywidualnie dobranych stężeniach.

Dostarczenie skórze naczyniowej odpowiednich składników aktywnych zniweluje rumień, nawilży skórę i zadba o barierę skórno-naskórkową. Preparaty z serii jet care zawierają wiele biologicznie aktywnych składników, idealnych do tego typu problemów. W ich skład wchodzi min: 

 • Azeloglicyna powstała w wyniku połączenia kwasu azelainowego i glicyny.  Posiada właściwości przeciwzapalne, rozjaśniające, nawilżające i seboregulujące. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne min. przeciw Staphylococcus epidermidis i Cutibacterium acnes, które są obecne w nieleczonej skórze z trądzikiem różowatym i biorą udział w jego patogenezie.  
 • Ronacare® Troxerutin- opatentowana formuła zawierająca troxerutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, poprawia ich elastyczość i napięcie. Redukuje obrzęki. 
 • Ekstrakt z liści aloesu- działa łagodząco i przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie ran i procesy regeneracyjne skóry. Dzięki obecności min. polisacharydów wiąże wodę w skórze, nawilża ją i działa ściągająco.  Zwiększa również produkcję kolagenu, co skutkuje wygładzeniem skóry.  
 • Crodarom Nordic cotton- zawiera ekstrakt z wełnianki, która łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę skóry. 
 • Kwas hialuronowy o różnych masach cząsteczkowych działa zarówno na poziomie skóry właściwej jak i naskórka. Wiąże wodę w skórze i zapewnia jej nawilżenie, a także zapobiega utracie wody przez naskórek, ponadto stymuluje proces przebudowy skóry.  
 • Regu-age®- kompleks oczyszczonych peptydów sojowych i ryżowych. Zwalcza reaktywne formy tlenu, stymuluje proliferację fibroblastów, a także hamuje kolagenazę i elastazę chroniąc włókna kolagenowe i elastynowe. Dodatkowo niweluje obrzęki i poprawa mikrokrążenie. 
 • Witamina C- neutralizuje reaktywne formy tlenu i chroni skórę przed ich szkodliwym działaniem. Bierze udział w produkcji nowych włókien kolagenowych i wzmacnia naczynia krwionośne[6-9].

Podsumowanie 

Zastosowanie technologii Jet Peel Pro pozwala na wtłaczanie substancji aktywnych do skóry właściwej w sposób całkowicie bezbolesny. Preparaty można dobrać indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta.  Po serii 3-6 zabiegów można zaobserwować znaczną redukcję rumienia. Jet Peel Pro sprawdza się również jako zabieg podtrzymujący efekty terapii laserowych oraz IPL. Zabiegi można wykonywać cały rok, w przypadku każdego fototypu, bez obaw o ryzyko wystąpienia efektów ubocznych wywołanych ekspozycją na promieniowanie UV. 

Piśmiennictwo:

 1. Zhu JW, Ni YJ, Tong XY, Guo X, Wu XP. Activation of VEGF receptors in response to UVB promotes cell proliferation and melanogenesis of normal human melanocytes. Exp Cell Res. 2020 Feb 15;387(2):111798.
 2. Hartono SP, Bedell VM, Alam SK, O’Gorman M, Serres M, Hall SR, Pal K, Kudgus RA, Mukherjee P, Seelig DM, Meves A, Mukhopadhyay D, Ekker SC, Hoeppner LH. Vascular Endothelial Growth Factor as an Immediate-Early Activator of Ultraviolet-Induced Skin Injury. Mayo Clin Proc. 2022 Jan;97(1):154-164. 
 3. Kim DJ, Iwasaki A, Chien AL, Kang S. UVB-mediated DNA damage induces matrix metalloproteinases to promote photoaging in an AhR- and SP1-dependent manner. JCI Insight. 2022 May 9;7(9):e156344.
 4. Alster TS, Li MK. Dermatologic Laser Side Effects and Complications: Prevention and Management. Am J Clin Dermatol. 2020 Oct;21(5):711-723
 5. Paasch U. Epidermale und dermale Hydroporation histologisch charakterisiert. Kosmet Medizin. Published online 2014:14-20.
 6. Addor FA. Skin barrier in rosacea. An Bras Dermatol. 2016 Jan-Feb;91(1):59-63.
 7. Woo YR, Lee SH, Cho SH, Lee JD, Kim HS. Characterization and Analysis of the Skin Microbiota in Rosacea: Impact of Systemic Antibiotics. J Clin Med. 2020 Jan 9;9(1):185
 8. Kim HS. Microbiota in Rosacea. Am J Clin Dermatol. 2020 Sep;21(Suppl 1):25-35.
 9. van Zuuren EJ, Arents BWM, van der Linden MMD, Vermeulen S, Fedorowicz Z, Tan J. Rosacea: New Concepts in Classification and Treatment. Am J Clin Dermatol. 2021 Jul;22(4):457-465

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo