fbpx

Aesthetica 2022/03 – Inmode

Usuwanie naczynek – platforma Inmode

Problemy naczyniowe z którymi najczęściej zwracają się pacjenci do lekarzy medycyny estetycznej to:

  • naczynia czerwone o średnicy do 0.5mm i Port Wine Stain (PWS)
  • naczynia niebieskie o średnicy do 3mm

Nieinwazyjne leczenie zmian naczyniowych wykorzystuje zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło (selective photothermolysis). Naczynia są położone na różnej głębokości. Warunkiem skutecznego usunięcia naczynia jest zaabsorbowanie przez hemoglobinę takiej ilości ciepła, które spowoduje jego skoagulowanie. Dla długości fali 500 – 600nm penetracja jest bardzo płytka. Najgłębszą penetrację w skórze uzyskuje się dla długości fal około 1100nm. To oznacza, że temperatura krwi w oświetlanym naczyniu zależy od jego położenia oraz długości fali.

Naczynia czerwone o średnicy do 0.5mm i Port Wine Stain (PWS)

Zakres długości fali 500-600nm jest optymalny z punktu widzenia absorpcji światła w naczyniach czerwonych i PWS.

Parametrami decydującymi o skuteczności zabiegu selektywnej fototermolizy jest:  energia impulsu i czas impulsu światła. .

Im więcej światła w zakresie 500-600nm jest absorbowane przez naczynie tym niższa jest energia niezbędna do przeprowadzenia skutecznego zabiegu.

 Czas impulsu  powinien być krótszy od czasu relaksacji termicznej (TRT) zmiany, którą chcemy usunąć. TRT to nic innego jak czas, w którym połowa dostarczonej energii rozprasza się do otaczających tkanek. Jeśli więc czas impulsu jest zbyt długi, dostarczona przez światło energia wycieka do otaczających tkanek i zamiast podgrzać selektywnie cel, rozgrzewa tkanki wokół, co jest zjawiskiem niekorzystnym – rośnie ryzyko ogólnego oparzenia skóry. Przykładowo: naczynie o średnicy 50µm (typowe dla rumienia) ma czas TRT na poziomie 2ms, telangiektazja o średnicy 100µm – ok. 7ms.

Aplikator Lumecca

Aplikator Lumecca platformy Inmode jest hybrydową lampą IPL, która w paśmie 500-600nm emituje trzy razy więcej światła w  porównaniu do klasycznych systemów IPL. 

Im więcej światła w lampie IPL ma długość fali w zakresie 500-600nm, tym niższa jest energia niezbędna do przeprowadzenia skutecznego zabiegu. Przykładowo, typowa gęstość energii do skutecznego usuwania rumienia dla Lumecci to 12J/cm2, podczas gdy dla klasycznych systemów IPL wynosi 24 – 32 J/cm2.

Klasyczne systemy IPL bez problemu emitują impulsy rzędu 20-30ms, jednak aby uzyskać czasy impulsu poniżej 10ms (rumień, teleangiektazje), potrzebna jest wysoka moc szczytowa błysku lampy i tu klasyczne rozwiązania nie zdają egzaminu. Uzyskiwane typowo impulsy 20ms ograniczają zastosowania IPL do naczyń powyżej 150µm, a to już dość duże naczynia jak na rumień. Typowo, w zmianach rumieniowych znajdujemy naczynia o średnicy 10-100µm, zatem optymalny czas impulsu do usuwania rumienia to kilka milisekund.

 Dzięki unikalnej konstrukcji Lumecca mamy możliwość uzyskania gęstości mocy do 9,9kW/cm2, co przekłada się na czas impulsu rzędu 3-4ms dla typowych wartości energii10-12J/cm2, stosowanych do usuwania zmian naczyniowych. Znacząco zwiększa się w ten sposób ilość naczyń, które usuwamy i rośnie całkowita skuteczność zabiegu. Uzyskiwanie tak krótkich czasów impulsów zbliża Lumecca do złotego standardu, jakim w usuwaniu zmian naczyniowych jest laser barwnikowy. Ma to duże znaczenie dla pacjentów. . Niska energia ma również wpływ na komfort zabiegu. Nie występują po zabiegowe zasinienia. Zabieg jest bezbolesny. Pacjent odczuwa intensywne ciepło. Nie występują obrzęki.. Ryzyko poparzeń zostało prawie całkowicie wykluczone, a zaczerwienie po zabiegu występuje tylko przez 3-4 godziny. Dla tradycyjnych IPL to było nawet 2 tygodnie.

Naczynia niebieskie o średnicy do 3mm

Naczynia o średnicy do 3mm są najczęściej głębiej położone. Do ich usuwania preferowany jest laser emitujący światło o długości 1064nm i mocy, umożliwiający dostarczenie „dużej” ilości ciepła w krótkim czasie. Absorpcja krwi dla tej długości fali przebiega wolniej, co umożliwia koagulację naczynia w całym przekroju. Laser 1064nm ze względu na małą absorpcję w melaninie charakteryzuje się najmniejszym ryzykiem blizn i przebarwień pozapalnych przy usuwaniu naczyń na nogach (skóra na nogach charakteryzuje się znacznie mniejszą odpornością na poparzenia, gorszym gojeniem i większą podatnością na odbarwienia w porównaniu ze skórą na twarzy).

Aplikator Vasculaze

Aplikator laserowy Vasculaze platformy Inmode emituje światło o długości 1064nm. Posiada specjalnie zaprojektowaną końcówkę do precyzyjnego usuwania pojedynczych naczyń lub sieci naczyń.

Obecnie producenci oferują urządzenia mające kilka aplikatorów

Podsumowanie

Aparat INMODE ma na wyposażeniu aplikator IPL Lumecca™ oraz aplikator laserowy 1064nm Vasculase. Umożliwia to użytkownikowi wykonać pełny zakres zabiegów usuwania nieinwazyjnego zmian naczyniowych.

Produkty

Partnerzy: inmode.pl
Projekt strony: logo